Geri Dön

Michaela Möller ile "Cam"a dair...

Dünyanın en önemli cam boncuk sanatçısı Michaela Möller, 22 Nisan-29 Nisan tarihleri arasında İstanbul'a geliyor.

Michaela Möller ile "Cam"a dair...

Emaylar, murriniler, altın varaklar, içi boş cam boncuk yerleştirmeleri, boru çubuklar, alevle parlatma, kazıma… Bunlar Michaela Möller'le Boncuk Atölyesi'nde bizi bekleyen tekniklerden bazıları... Cam Ocağı Vakfı'nda düzenlenecek atölye öncesinde kendisiyle cam sanatına dair keyifli bir söyleşi yaptık.

Cam sanatı ile tanışmanız nasıl oldu?

Doğrusunu söylemek gerekirse çocukluğumdan beri çizim yapıyordum ve büyük babam ahşapla çalışıyordu. Lisedeyken hocalarımdan birini Cam pencere için tasarım yaparken izlemiştim bu beni çok etkiledi ve 3 yıllık cam okuluna başvurdum. Çek Cumhuriyetiyle yıkanen ilişkisi olan Almanyadaki okulda cam sanatıyla ilgili her türlü temel zanaat’e sahip eğitimi almış oldum. Mezuniyetimin ardından 3 sene İsviçrede çalışıp Aachen, Almanya da Sanat ve Zanaat Academisine girmeye karar verdim. Bu zamanda kullandığım malzemede kendi sesimi buldum .

Cam sanatını diğer sanatlarla karşılaştırsak… Neler söylemek istersiniz?

Benim için camın cazibesi ışık ve kırılganlık, güneş ışığı ve renklerden gelmektedir. Çok uzun yıllar camlarla ilgili çalışmış olmama rağmen halen sonsuz ihtimalleri kazıdığımı ve bana cazip gelen yeni şeyler keşfettiğime inanıyorum. Başka hiçbir malzemede bunu yaşamadım. Ancak çalıştığım malzeme ile karşı karşıya gelen bir sanatçı olarak sık sık kendime soruyorum: “Bu cama uygulanmalı mı?” Ve şimdiye kadar cevabım genel de “evet-başka yolu yok” olmuştur. Çok basit.

Dünyada cam sanatı ne durumda? En çok hangi ülkelerde bu sanata yeterli ilgi gösteriliyor?

Almanya’nın cam sanatı değil de Zanaat ve cam malzemesi anlamında çok geniş geleneklere sahip. Fakat bu endüstrinin azalmasıyla beraber cam sanat olarak yükselmeye başlamakta. Bu işaretleri Koblenz Universite’sinde görebiliyoruz. Aynı yükselişin işaretlerini Bohemya, Çek Cumhuryeti ve Murano , İtalya’da Zanaat’ın Sanata aşkıyla görebiliyoruz.Amerika da ise bu iş ön planda diyebiliriz büyük bir markete sahipler.Kuzey Avurpa Ülkelerinin de bahsi geçilmeli Finlandiya Danimarka .Bir de küçük bir Ülke olmasına rağmen Sanata karşı büyük aşkı olan Hollanda...

Peki ya Türkiye’de durum nasıl?
Birkaç yıldır Türkiye’ye gelmedim ve orada nelerin değiştiğini görmek ve arkadaşlarımla görüşmek için heyecanlanıyorum. Önceleri cam sanatının nasıl geliştiğini görmek mükemmeldi. Geleneksel teknikler ve tasarımlar yeni ve modern dünyaya dönüşme konusunda büyük adınlar atmıştır. Ve Türk cam sanatçılarının camdaki eşsiz sesi dünya genelinde kabul görmektedir. Cam fırını ve Bay Yılmaz’ın bu konuda büyük bir etkisi olmuştur. Uluslararası cam dünyasının Türkiye’ye getirilmesi ve sanatın büyümesi ve gelişmesi onların en büyük arzularıdır ve diğer üniversiteler üzerinde de çok etkileri olmuştur. Cam sanatına başlayıp ta birkaç yıl içinde SOFA Chicago veya Frauneau Almanya’da çalışmalarını sergileyen birçok sanatçı görüyorum. Başarılarından gurur duyabilirler ve özel okul olarak ekonomik olarak zor zamanlarda bunu yapmanın zor olduğunu biliyoruz. Böyle devam edin.
Michaela Möller ile Cama dair...

Peki neler yapıyırsunuz bu sanata dair? Kendinizi nasıl hissediyorsunuz cam ile uğraşırken?

İlk olarak gezmeyi ve ders vermeyi çok seviyorum. Cam Başka atölyelerde çalışmamı ve sanatımı gösterip yapmayı sevdiğim şeyleri birleştiriyor. Cam Dünyası aslında küçük bi kasabada çabukcak arkadakaşlarınızla tanışmak gibi.Lasvegas’ta bi casinoya vitray çalışması yaparken, İsviçrede eski bir kadetralin penceresini restore ederek ya da İstanbulda şalimonun başına oturıp boncuk yapmayı göstererek hayatımı çok daha fazla zenginleştiriyorum. Sağlık,özgürlük,arkadaşlık güzel yemek ve eğlenceli çalışma daha başka ne istersiniz ki?

Yakın zamanda Türkiye'de bir atölyeniz var? Bizi neler bekliyor?

Salimö ile çalışmada ve boncuk yapımı öğretim tekniğim biraz farklı,sadece uygulama yapıp düzgün boncuk yapmayı göstererek öğrencilerimin daha yaratıcı olacağı düşüncesine inanmıyorum. Onun yerine boncuk yapımının yanında ’kozmik bahçe’ ve’ Çöp Kraliçesi için yüzük yapımı ’ gibi ilginç yaratıcı temalar üzerine çalışacağız. Bu 8 yoğun çalışma günü içerisinde Öğrencilerin kendi Fikirlerini yüzeye çıkarmarında ona yol gösterecek bir yardımcı gibi görüyorum kendimi. Ve bunların hepsi 8 yoğun çalışma gününde gerçekleşecek. Eğer atölye çalışmasına gelemiyorsanız, Mutlaka çalışma sonu sergimize gelmeniz gerekiyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber