Oynatma Listesi
YAŞAM

Aydın'da bir aile dört kuşaktır evlat edinilen çocuklarla büyüyor

Aydın'ın Buharkent ilçesinde üvey babaannesi ve babası gibi kendisi de evlatlık edinilen Muammer Yalçın, birini evlat edindiği, diğerine koruyuculuk yaptığı iki çocuğa babalık ediyor. Yalçın, "Beni evlat edinen babamın bana nasıl baktığını biliyordum. Ben en çok babamı kendime örnek alırım. Benim hep yanımda olmuştur. Öz babam olsa ancak bu kadar sevgi gösterirdi. Biz de böyle bir şey yapmak istedik" dedi.

Kamilpaşa Mahallesi'nde bir aile tarafından evlat edinilen Emine  Erdoğan, evlendikten sonra çocuklarının olmaması üzerine evlat edindiği 8  yaşındaki Hüdaverdi Yalçın'a yıllar önce kol kanat gerdi.

 Evlatlık edinildikten sonra da "Yalçın" soyadını taşıyan Hüdaverdi de  büyüyüp evlendikten sonra çocuğunun olmaması nedeniyle henüz bebekken Muammer'i  evlat edindi.

Büyüyüp evlenen ve elektronik tamirciliği yapan Muammer Yalçın (40) da  çocukları olmayınca eşi Fatma Yalçın ile evlat edinme kararı aldı. Aile ve Sosyal  Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuran Yalçın çifti, 2018'de yeni doğmuş bir bebeğin  koruyucu ailesi oldu. Çift, aradan 2 yıl geçince 4 yaşındaki bir çocuğu da evlat  edindi.

Filmlere konu olacak türden hikayesi bulunan ailenin fertlerinden  Muammer Yalçın, 5 kez tüp bebek girişiminde bulunduklarını,  çocukları olmayınca ilgili kuruma başvurduklarını söyledi.

Kendisi de evlatlık olduğu için özellikle bu yolu seçtiğini aktaran  Yalçın, "Çünkü beni evlat edinen babamın bana nasıl baktığını biliyordum. Ben en  çok babamı kendime örnek alırım. Benim hep yanımda olmuştur. Öz babam olsa ancak  bu kadar sevgi gösterirdi. Biz de böyle bir şey yapmak istedik." dedi.

Çevresindekilerin ilk zamanlarda koruyucu aile konusuna sıcak  bakmadığına dikkati çeken Yalçın, "Kulak asmadım bunlara. Sevgi verebildikten  sonra bir canlıya ne olduğu benim için önemli değil, o sizden bir parça haline  geliyor. İnsanların bunu öğrenmesi gerekiyor. Kendi kanından olması şart değil."  diye konuştu.

 İkinci çocuklarıyla evlerindeki mutluluğun da katlandığını vurgulayan  Yalçın, "Çocuklarım benim canımdan birer parça. Onlarsız bir hayatı  düşünemiyorum. Baba olmanın sorumluluğunu hissettim. Artık kendini düşünmeyi  bırakıyor, karşındakini düşünmeye başlıyorsun. Dünyaya bakış açım değişti. İnsan  yaşamayınca bilemiyor." ifadelerini kullandı.

"ANI YAŞAMAYI ÖĞRENMEK LAZIM"

İnsanların evlat edinme ya da koruyucu aile olma konusunda ön  yargılarını yıkması, anı yaşamayı öğrenmesi ve sevgiye odaklanması gerektiğini  anlatan Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı:

"Devletimizden Allah razı olsun. Çocuk özlemimize son vererek bize bu  duyguyu tattırdı. 'Koruyucu aile olunca birkaç yıl sonra çocuk elimizden  gidebilir' diye insanlar düşünüyor. Oysa hayatı yaşamak lazım. Ben bir daha 40  yaşında olmayacağım. Anı yaşamayı öğrenmek lazım. O an eğer mutluysam,  huzurluysam benim için önemli olan budur. O anı dolu dolu yaşamak lazım.  'Çocuklar elimizden gidecek' diyene bakmayın o anı yaşayın ve sevin. Bunu  başardıktan sonra çocuğun kendinizden olması ya da evlatlık olması çok önemli  değil. Dünyayı sevgi kurtaracak. Lütfen herkes yanındakine sımsıkı sarılsın ve  sevsin. Bırakmasınlar. Çocukları mutlu edersek dünya da mutlu olacak. Mutlu  nesil, sonraki mutlu nesiller anlamına geliyor. Bunu yaparsak gelecek nesillere  çok daha güzel bir dünya bırakmış oluruz."

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER