Oynatma Listesi
HABERLER

Bakan Çavuşoğlu'ndan CNN Türk'te önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk canlı yayınında 10 büyükelçinin geri adımının perde arkasıyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla bir panik havası başladı. Bizi arayanlara diplomatların sınır dışı edilmesiyle ilgili hazırlıların yapıldığını söyledik. Cumhurbaşkanımızın Eskişehir'deki açıklamasıyla panikleri daha da arttı. Büyükelçilerden bavullarını toplamaya başlayanlar oldu. Açıklamayı yapanlar nasıl düzeltebiliriz arayışına başladı, elçiler birbirini suçlamaya başladı." ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:
10 BÜYÜKELÇİ NASIL GERİ ADIM ATTI?
10 büyükelçinin yaptığı açıklama kabul edilemez. Her şey çok açık.. Büyükelçiler görev aldıkları ülkenin içişlerine karışamaz. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla sınır dışı edilmeleri için çalışma başlatmıştık. Sorun çözülmese işleme koyulacaktı. 

Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla bir panik havası başladı. Bizi arayanlara diplomatların sınır dışı edilmesiyle ilgili hazırlıların yapıldığını söyledik. Cumhurbaşkanımızın Eskişehir'deki açıklamasıyla panikleri daha da arttı. Büyükelçilerden bavullarını toplamaya başlayanlar oldu. Açıklamayı yapanlar nasıl düzeltebiliriz arayışına başladı, elçiler birbirini suçlamaya başladı.

 

Bu işin arkasında kimin olduğunu, perde arkasını öğrendik. Genç diplomatların başlattığı süreçte bu hadsiz açıklamayı yaptılar. Ama sonrasında hemen geri adımlar geldi. İlk açıklamayı ABD yaptı. Biliyorsunuz. ABD Beyaz Saray'dan onay olmadan böyle bir açıklama yapamaz. ABD Büyükelçisi Türkiye'ye ilk geldiğinde ben kendisine bir sorununuz varsa bizim iletişim kanallarımız açık, bize medya yoluyla mesaj veremezsiniz, ve daha önceki büyükelçi gibi Türkiye'nin valisi gibi davranamazsınız demiştim. Bundan herkesin ders alması gerekir, kimsenin Türkiye'ye ders vermek haddine değil.

Bu işin G-20 ile alakası yok. Bu açıklamayı genç diplomatlar yaptı. Bazılarının ülkesinden onay aldığını biliyoruz. Özellikle ABD elçisinin ülkesinden onay aldığını biliyoruz. Açıklamanın ardında Biden var Haber doğru değil bizim elimizdeki bilgilere göre.

 

Kavala, İnsan Hakları Mahkemesi ile ilintili kararda serbest bırakıldı. Mahkemenin ilgili kararı uygulandı. Hakkındaki diğer davalardan tutuklu. İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarıyla ilgili neden bir davayı ön plana çıkarıyorsunuz. Neden diğer ülkelerdeki kararları gündeme almıyorsunuz, neden bir tanesini ön plana çıkarıyorsunuz. 

Osman Kavala'nın önemi Soros'un adamı. Türkiye'nin seçimle gelmiş meşru hükümetini devirmek... Hangi ülke bunu kabul edebilir. Bu süreçle gördüler ki Türkiye'ye ne kimse parmak sallayabilir, ne de içişlerine müdahale edebilir. Türkiye'nin onurunu zedeletmeyiz. Biz bunun peşinde olmaya devam edeceğiz.

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ

Görüşme teklifi ABD'den geldi. Şimdi öyle görünüyor ki bu görüşme Glosgow'da olacak. Arkadaşlarımız bir saat üzerinde çalışıyor. Tarih ve saat belli olur.

KONGRENİN F-16 MEKTUBU

Bu konuda farklı lobilerin devrede olduğunu görüyoruz. 11 kongre üyesi var. Kongreden onay önemli. Biz S400'ü neden aldık? ABD kongreyi bahane edip Patriot'ları bize satmadı biz de başka kaynaklara yöneldik. Şimdi kongreden böyle ir mektup gelebilir ama burada daha çok ABD yönetiminin tutumu önemli. Yönetim kongreyi ikna edebilir. Türkiye hiçbir zaman çaresiz kalmamıştır. Şu an ihtiyacının yüzde 75'ini üretiyor. Bir ihtiyaç olduğunda başka ülkelere yönelebilir. Alternatiflerimiz var. Biz yolumuza devam ediyoruz. Biz kendi uçağımızı üretene kadar ihtiyaçlarımızı başka kaynaklardan alırız. ABD bu sorunları çözmek istemezse ya da Kongre bunu engellerse Su-35 ve Su-57 dahil diğer seçenekler devreye girer. Türkiye'ye yönelik çifte standartlar NATO'yu zayıflatır.

AKDENİZ'DE GEREKENİ YAPARIZ

 

Hiçbir gücün Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığını ihlal etmesine izin vermeyiz. Sahada gerekeni yaparız. Doğru olan yolda hakkımızı savunmak için sonuna kadar gideriz. 

HER TOPLANTIDA TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET EDİYOR

Yunanistan'ın dışişleri bakanı çocuk gibi ağlayıp duruyor. Her toplantıda Türkiye'yi şikayet ediyor. Her gün en az 5 kişiye ağlamazsa durmuyor. 

DERDİMİZ GÖVDE GÖSTERİSİ DEĞİL

Kıta sahanlığımızın sınırlarını belirledik, kayıt ettirdik. Derdimiz gereksiz gövde gösterisi değil. Nerede gaz ya da petrol çıkma durumu varsa orada çalışıyoruz. 

 

SURİYE'YE YENİ HAREKAT OLACAK MI?
PKK/YPG'nin saldırıları arttı. Ne Rusya ne ABD bunları geri çekme sözünde durmadı. Böyle durumda da kendimiz gereğini yapmamız lazım. Cumhurbaşkanımızın herkesin belleğine kazınan bir sözü var; bir gece ansızın gelebiliriz.

CHP'NİN TEZKERE KARARI

CHP'nin yaptığı açıklamanın savunulabilecek hiçbir yanı yok. CHP, HDP'nin istediğini yaptı, buna kılıf alıyor. Bunlar sadece bize muhalef etmiyor ama ülkenin çıkarlarına muhalefet ediyor.

BAKANLARIN KABİL ZİYARETİ

Dışişleri bakanları ile görüşüyoruz. Uygun zamanda takvimi ayarlayacağız. Ankara'da Taliban'a mesajları net bir şekilde verdik. Dinimizin de okuma konusunda emrini hatırlattık. Kızlar için de erkekler için de gerekli. 

MISIR İLE İLİŞKİLER

Diyalog devam ediyor. Henüz büyükelçi aşamasına gelmedik. Temaslar devam edecek.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER