Oynatma Listesi
HABERLER

Bakan Varank'tan yeni Kabine açıklaması: Değişiklikleri göreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreni öncesi Bakan Varank, CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 15.00'te TBMM'de Yemin edecek ve görevine başlayacak. Erdoğan, mazbatasını TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli'den alacak.

Törenin ardından saat 16.00'da Anıtkabir'i ziyaret edecek Erdoğan, 18.00'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki "Göreve Başlama Töreni"ne katılacak.

BAKAN VARANK: DEVLETTE DEVAMLILIK ESASTIR

Tören öncesi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova'ya açıklamalarda bulundu.

Varank'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Yeni Kabine oluştuktan sonra yemin edeceğiz. Bugüne kadar beklememizin sebebi aslında yeminle beraber vekilliğin başlaması ve bir görevin bitmesi olacağı için orada bir karışıklık olmasın diye arkadaşlarımızla yeminlerimizi etmedik. Yeni Kabine'den sonra inşallah yeminleri edeceğiz.

Aslında biliyorsunuz, devlette devamlılık esastır. Dolayısıyla bir göreve yeni bir isim atanana kadar aslında o görevler devam eder. Bu sadece işleri yürütme açısından böyle değil, Meclis açısından da böyle. Diyelim ki, Allah korusun bir savaş hali olduğunda milletvekilliği seçimi yapılmış olsa da Meclis'i toplantıya çağırdığınızda mevcut Başkan çağırır, mevcut vekiller toplantıya gelir.

 

Devlette devamlılık esastır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile hem yürütme, hem yasama tarafındayeni gördüğümüz uygulamalar var.

YENİ KABİNE MESAJI

Türkiye Yüzyılı diyoruz. Gerçekten Türkiye'nin önümüzdeki yüzyılda sadece bölgesinde değil dünyaya damga vuracağına inanıyoruz. Bu manada da bu işi sırtlanacak, bu işi yürütme tarafında, yasama tarafında, genel merkez tarafında parti teşkilatları olarak üstlenecek arkadaşlarımız tabi ki görevlerini alacaklar.

Biliyorsunuz biz toplumdaki değişimi okuyabilen bir partiyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın siyaset anlayışında bu var. Biz seçimi kazanmış olmamıza rağmen hem Cumhur İttifakı ile 323 milletvekili çoğunluğu elde etmemiş olmamıza rağmen sayın Cumhurbaşkanımız yüzde 52.18 ile seçilmiş olmasına rağmen yine değişim kovalayan, değişimi takip eden biziz. Hem milletvekili listelerimizde bunu yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız Kabine'yi ilan edecek. Burada da illa ki değişiklikleri göreceğiz. 

Biz ilkeleri olan bir partiyiz. Seçimleri kazanmamıza rağmen sayın Cumhurbaşkanımız 16. seçimini büyük bir çoğunlukla kazanmış olmasına rağmen ilkelerinden taviz vermeyen bir parti. 3 dönem kuralını uygulayan başka bir parti var mı bu ülkede, yok.

Vatandaştaki değişim talebini belirlemek önemli. Bu da vatandaşın bir beklentisi. Normalde ne beklersiniz? Muhalefette büyük bir yenilgi sonrası tattılar. Ama hiçbir değişim sinyali alamıyorsunuz. Yani herkes yerli yerinde duruyor. 12. seçimini kaybetmiş bir Genel Başkan hala 'Ben koltuğumu bırakmayacağım' diyor.

Ama biz seçimleri kazanmamıza rağmen vatandaştaki bu değişim talebini görerek bunu uygulayan bir partiyiz, bir siyasi hareketiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın başarısı da buradan geliyor. Biz geniş bir kadroyuz, geniş bir ekibiz. Takım kaptanı iyi olduğunda aslında takımda oynatacağı oyuncular tabi ki önemli ama onların asıl koordinasyonunu sağlayacak olan takım kaptanı olduğu için her bir arkadaşımız değerli.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER