Oynatma Listesi
HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İHA-SİHA mesajı: Şu anda üretime yetişemiyorlar

53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ödül Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi bizim İHA'mız, SİHA'mız, AKINCI'mız var mı? Var. Şu anda üretime yetişemiyorlar. Artık bunların mühimmatını da biz yapıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde '53'üncü TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması ve Ödül Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Külliye' dediklerinde birilerinin rahatsız olduğunu belirterek, "Külliyeler asırlardır bu ülkenin bilim, müzakere, tören, sosyal hizmet merkezi olarak faaliyet göstermişlerdir. Dün Pakistan Başbakanı buradaydı ve kendisine bulunduğumuz yerden gösterdim, dedim 'Gezmende fayda var' ve bugün oraya gidip gezdiler. Gezdikleri zaman da buraya hayran kalıyorlar. Dünyada Millet Kütüphanesi'nin eşi benzeri neredeyse yok. Müslüman Türk'e bu yakışır, biz de bunu yapıyoruz" dedi.

"ŞU ANDA ÜRETİME YETİŞEMİYORLAR"

 

Erdoğan, Türkiye’nin ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyüdüğünü belirterek, şöyle devam etti:

"İhracatımızın her ay rekor kırıyor olması işte bundan. Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil eden öğrencilerimiz bizleri gururlandırıyor. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması 12 ana alanda ve 43 tematik konuda gerçekleştirildi. Yarışmaya 3 bin 453 farklı okuldan 25 bin 95 proje başvurusu yapıldı. Bu yarışmalarda birinci, ikinci, üçüncü olan öğrencilerimize para ödülü veriyoruz. Dereceye giren öğrencilerimiz üniversite sınavlarında da avantaja sahip oluyor. Ayrıca bu gençlerimiz, ülkemizi uluslararası arenada da temsil edecek. 2023 yılında bir Türk vatandaşını uzaya göndereceğimizi ilan etmiştik. 35 bin kişi sisteme kaydoldu. Başvurular 23 Haziran akşamına kadar devam edecek. Bu milli göreve ilgi gösteren herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Aklınca alay edenlere de rastlıyoruz. Biri çıkmış 'Her şey bitti, sıra uzaya mı geldi?' diyor. Bunların böyle işlere vizyonu yetmez. Bunlar bırakın uzaya insan ya da roket göndermeyi gökyüzüne kağıttan uçak bile fırlatamaz. Çünkü bunlar dün İHA'larla da alay ediyordu, şimdi bizim İHA'mız, SİHA'mız, AKINCI'mız var mı? Var. Şu anda üretime yetişemiyorlar. Böyle bir konumdayız. Mühimmatları itibariyle de artık bunların mühimmatını da biz yapıyoruz. Şimdi 'Uzay mı kaldı' diyenlere; bunlar ne haberleşmeden ne uzaydan anlarlar. Bunların böyle bir derdi de yok. Olsaydı zaten bugüne kadar bir şeyler yaparlardı. Bir uzay yarışında neler yapılabileceğini inşallah ortaya koyuyoruz. Sevgili gençler; biz uzay yarışında olacağız, hem de en ön saflarda yer alacağız. Belki de şimdi bu salonda, o göndereceğimiz evladımız. Belki de inşallah uzay dönüşünde onu karşılamaya gideceğiz. Bu yarışı da öyle köhnemiş müptezel ilkel zihniyetlerle değil, sizler gibi gözü uzayda olan pırıl pırıl gençlerimizle, TEKNOFEST kuşağıyla kazanacağız." 

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER