Oynatma Listesi
HABERLER

İsmail Demir'den 'ASELSAN' açıklaması

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN’ın satılacağına dair iddialarla ilgili, “Gerçekten biz şaşırıyoruz. Bu yine bir dezenformasyonun parçası” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası tarafından Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen SANTEK Dijital Fuarı'nın açılışı ile Kocaeli Savunma Sanayi İl Buluşması’na katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN’ın satılacağına yönelik iddialara cevap verdi. Gazetecilere açıklamada bulunan Demir, “Gündemdeki iddialar nedir? Kim yapmış? Nasıl yapmış? Gerçekten biz şaşırıyoruz. Bu yine bir dezenformasyonun bir parçası. ASELSAN malumunuz Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’nın çoğunluk hissesine sahip olduğu bir şirket. Yüzde 25’i halka açık bir şirket. Vakfımızın bir şirketi. Büyük savunma sanayi şirketlerimizin çoğu ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN; bunların büyük hisseleri Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na ait. ASELSAN’ın olsun, TUSAŞ’ın olsun, HAVELSAN’ın olsun, çeşitli ülkelerde ve ülkemizde de ortaklıkları ve alt şirketleri var. Durum bu. Bu açıklamayı yapma gereği bile bana biraz tuhaf geldi" diye konuştu.

'BİZ YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ'

ASELSAN'ın borsada halka açık şirket olduğunu kaydeden Demir, "Bu şirket hakkında yapılacak herhangi bir spekülasyonun gerçekten çok önemli ve ciddi sonuçları olur. Zaten ASELSAN yasal olarak da Kamuyu Aydınlatma Platformu’na herhangi bir hareketini bildirmek zorunda. Bu dezenformasyon meselesi gerçekten, savunma sanayi konusunda da siyasete alet edilmemesini kaç kere söyledik. Biz yolumuza devam ediyoruz. Şirketlerimiz teknoloji alanında, savunma sanayi alanında çalışmalarına devam ediyorlar. Bu arada tabi ki ortaklıklar yapıyorlar. Çeşitli alt şirketler kuruyorlar. Çeşitli ülkelerde yapılanmaları devam ediyor. Normal profesyonel şirketlerin çalışmalarının gerektiği gibi çalışıyorlar. Bu konuda söyleyeceklerimiz bunlar” dedi.

Savunma sanayi il buluşmalarını da değerlendiren İsmail Demir, “Çok çeşitli illere gittik ve gitmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin bütün kabiliyetlerinin bu sanayi ve teknoloji yolculuğumuzda, ileri teknolojiler yolculuğumuzda masada olması gerekiyor. Genç bir sanayi altyapımızın savunma sanayi özelinde yapacağı katkılar da çok önemli. Onun için kabiliyetleri yerinde tespit etmek, yerinde görmek, onlarla beraber belirli hedeflere doğru yürümek ve teknoloji derinliğimizi, yeni buluşları, inovatif yaklaşımları hep beraber hayata geçirmek durumundayız. Bu bir anlamda Türkiye’nin bir yolculuğu. Bunda da bütün varlığımız, bütün kabiliyetlerimizin masada ve alanda olması gerekiyor. Onun için geniş ölçüde bir tarama yapıp, şirketlerimizle el ele çalışıp, olası bütün kabiliyetleri, mümkün olan en ileri seviyede desteklemek, hayata geçirmek ve kullanmak istiyoruz. Bu tabi sadece sanayi buluşması olmuyor. Aynı zamanda gittiğimiz yerlerde üniversitelerimizde gençlerimizle de buluşuyoruz. 7’den 77’ye bütün insan kaynağımızın bu konuda yetkinliklerini ortaya koyması gerekiyor. Bunu koyduğumuzda da çok daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

İsmail Demir, “Her daim istiklal davasında olan milletimizin istikbali için üzerimize düşen görevi layığı ile yerine getirebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün savunma sanayimiz, diğer sektörler ve kamu yapılanmaları için örnek gösterilen başarılara imza atmıştır ama en önemlisi, yüce milletimizin gurur duyduğu bir duruma ulaşmıştır. Bu da vizyoner bir yaklaşım, büyük bir siyasi irade ve kararlılık neticesinde devam eden bir çalışma olmuştur. Bugün itibarıyla ülkemizin savunma sistem tedariki ve savunma sanayini yönlendirme konusunda yürütülen çalışmalar devam etmekte ve bunun neticesinde, savunma ürün ve hizmetlerimiz hem güvenlik birimlerimize hem de farklı coğrafyalardaki stratejik iş birliği içerisinde bulunduğumuz dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerine ve güvenlik güçlerine teslim edilmektedir. Bu iş birliğimizi de gün geçtikçe geliştirmekteyiz” dedi.

'DÜŞMANLIĞINDAN ÇEKİNİLEN ÜLKE OLMAMIZ GEREKİYOR'

Savunma sanayisinin son yıllarda dikkat çekici şekilde geliştiğini belirten Demir, “En güçlü savunma, en güçlü teknoloji derinliği, bilgi ve silahlarla yapılabilir. Bu bilinçle savunma sanayinin her alanında dünyanın en iyisi olma hedefi ile Türkiye, bu alanda belki dünyanın her alanında en iyisi değil ama bazı alanlarda en iyisi olma, fark oluşturma ve harekat ortamında farklılığını ortaya koyacak teknolojiler ve uç uygulamaları hayata geçirme durumundayız. Bu anlamda sadece kendisine yeten bir ülke değil tüm dost ve müttefiklerine güven veren, dostluğuna güvenilen, dostluğunun kazanılmasına çalışılan, düşmanlığından da çekinilen bir ülke olmamız gerekiyor" diye konuştu.

Savunma sanayinin son yıllardaki gelişimiyle göz doldurduğunu kaydeden Demir, "Sadece ülkemizde değil yurt dışında da oldukça büyük bir ilgi çekiyor. Bu ilginin bir yönü dost ve kardeş ülkelerin bize olan desteği, sevgisi ve muhabbetini artırırken, diğer bir kanattan da çeşitli kısıtlamalar, ambargolar ve ön kesimler olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye kendi milli çıkarlarını savunma yönünde, bağımsız hareket edebilmesini bu alanda, yani savunma sanayi ve teknolojilerinde oluşturacağı derinliğe ve bu anlamdaki kabiliyetlerine borçludur. Bunu hiçbir zaman unutmayalım. Eğer bugün falanca ülkenin ürünlerine ve teknolojisine bağlı kalarak kendi milli çıkarlarımızı savunmaya kalksaydık dünya kadar kısıtlama, engel, bu alanda yarı yolda kalmalarla karşılaşabilirdik” dedi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER