Oynatma Listesi
HABERLER

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Türkiye Kıbrıs'tan vazgeçmez

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs'ın Anadolu'nun, Türkiye'nin bir parçası gibi olduğunu, kritik önemdeki jeopolitik konumuyla Türk milletine büyük bir yaşam alanı kazandırdığını belirterek açıklamalarda bulundu.

Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen 'KKTC’nin Türk Dünyasındaki Stratejik Önemi' konulu sempozyuma katılmak üzere kente gelen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ilk olarak Vali Ömer Faruk Coşkun’u ziyaret etti. Ardından Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı ziyaret eden Tatar’a şehir hakkında bilgiler verildi. Başkan Zolan, Tatar’a fahri hemşehrilik beratı verdi.

Tatar daha sonra Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen 'KKTC’nin Türk Dünyasındaki Stratejik Önemi' konulu sempozyuma katıldı. Sempozyumda konuşan Tatar, Kıbrıs Türk halkının mücahitliği ve mukavemetçi ruhu sayesinde Rum tarafının yaptığı kıyım karşısında yıkılmadığını, örgütlenebildiğini, Türkiye'yle istişare içerisinde zor günleri aştığını söyledi. Tatar, Filistin'de ve Gazze'de yaşananları bildikleri için oralarda da ne olduğunu gayet iyi takip ettiklerini belirterek, “Nerede Birleşmiş Milletler? Nerede Amerika? Nerede diğerleri? Orada çoluk çocuk, kadın, yaşlı demeden bu katliamlar nasıl olabiliyor? İşte dünya böylesine acımasız olabiliyor. 1960'lı yıllarda aynı süreçlerden geçtik. Kimse bize selam vermedi” dedi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER