Oynatma Listesi
HABERLER

Maaş hesabı belli oldu! Kamu işçisine ilave zam

Kamu işçilerine toplu sözleşmeden doğan zam ve enflasyon farkına ilave olarak yüzde 2,5'luk bir artış daha yapılacak. Bununla birlikte yüzde 28'i bulan bir artış sağlanacak. SGK Uzmanı Özgür Kaya yeni maaş hesabını CNN Türk canlı yayınında açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu işçisine yüzde 2,5 ek zam yapılacağı müjdesini vermişti.  "İşçilerimizin ücretlerinde yüzde 28'i bulan bir artış yapıyoruz" dedi. Erdoğan, düzenlemenin kısa süre içinde hayata geçirileceğini söyledi.

 

Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı Özgür Kaya şu ifadeleri kullandı: "Memur ve memur emeklileri toplu sözleşmeden dolayı bir zam almaktaydılar. Toplu sözleşmeler gerçekleşti 2022’nin 1’inci 6 ayı için yüzde 2.5 zam artı enflasyon farkı yansıtılacaktı.

"5 BİN 558 LİRAYA YÜKSELDİ"

4 bin 588 lira 47 kuruş bir iyileştirme almışlardı. Yüzde 27’lik zammı da aldılar ve maaşları 5 bin 423 liraya yükseldi. Yüzde 2.5’lik zammı da kamu işçileri talep etti. Böylelikle kamu işçilerinin maaşı yüzde 2.5 zammı kendilerine verilerek 5 bin 558 lira 86 kuruşa gelmiş oldu.

Kamu işçileri yani kamuda sözleşmeli çalışanlar bu zamdan yararlanacaklar. Sivil toplum kuruluşları ve emekli dernekleri SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de yansıtılmasını talep ediyor.

 

Yarın yüzde 2.5’lik zam işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yansıyabilir. Memur ve memur emeklileri aldı, kamu işçileri aldı ve zammı diğer çalışanlara göre düşük kalan işçi emeklileri var. 2022 yılının 1’inci altı aylık döneminde kamu işçilerinin maaş zammı yüzde 29.67 seviyesine gelmiş oldu."

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu işçisine yüzde 2,5 ek zam yapılacağı müjdesini vermişti. Erdoğan, kamu işçilerine verilecek ilave artışa ilişkin şunları kaydetmişti: "İşçilerimizin toplu sözleşmede aldıkları zammın üzerine ortaya çıkan enflasyon farkı zaten eklenecektir. Buna memur sözleşmesinde yaptığımız gibi yüzde 2,5'luk bir artış daha ilave ediyoruz. Böylece işçilerimizin ücretlerine özellikle de ücretlerinde yüzde 28'i bulan bir artış sağlamış oluyoruz. İşçilerimizin alın teri olan ücretlerini enflasyonun üstünde bir sosyal destek ile yükseltmek de boynumuzun borcudur. Yaklaşık 700 bin kamu işçisini ilgilendiren bu artış için gereken düzenleme ve kısa süre içinde yapılacaktır." 

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER