Oynatma Listesi
HABERLER

Mezuniyette kıyafet krizi! Bakan Tekin'den son dakika açıklaması

Otizmli çocuğun gösteriye alınmaması, mezuniyet töreninde kıyafet krizi, devamsızlık kararı ile ilgili konular hakkında Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin son dakika açıklamalarda bulundu.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yer alan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde düzenlenen mezuniyet töreninde bazı kız öğrenciler, kıyafet yönetmeliğine uymadıkları, açık kıyafet giydikleri gerekçesiyle alana alınmadığı iddia edildi.

Tören öncesinde, okulun oluşturduğu ‘Mezuniyet Komisyonu’ tarafından velilere, ‘Veli izin onay formu’ gönderildi.

“Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez. Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, kısa pantolon kolsuz gömlek ve tişört giyemez. Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz” gibi maddelerin yer aldığı formları velilerin imzamaları istendi.

Tören günü bazı öğrencilerin kıyafet yönetmeliğine uymayan kıyafetler giydikleri gerekçesiyle alana alınmamalarına aileleri tepki gösterdi. Tepkilerin büyümesiyle bölgeye jandarma ekibi sevk edildi. Olayın bildirilmesi üzerine Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan da okula geldi. Doğan, veliler ve öğrencilerle konuştuktan sonra tüm öğrencileri içeri alarak, mezuniyet törenine katılmalarına izin verdi.

OTİZMLİ ÇOCUĞUN GÖSTERİYE ALINMAMASI

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin'in açıklamalarından satır başları şöyle; Otizmli çocuğumuzla ilgili olay yaşadık. Öğretmeni linç ettiniz ama buna hakkınız var mı? Araştırmadan öğretmen arkadaşımıza bunu yapmaya hakkınız var mı? Olayın detayına baktığımızda öğretmen arkadaşımız bütün öğretim yılı boyunca ilgilendiğini görüyoruz. Tüm öğretmenlerimiz zan altında bırakılıyor. Bakan olarak bunun sosyal medya, sivil toplum olarak herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bu tür istenmeyen olaylarda iyi niyetli yaklaşımla banaklığımızın, müdürlüklerimizin haberdar olması gerek. Bunun çözümünü aramadan doğrudan medyatik hale getirilmesi basın etiği açısından da toplumsal etik açısından da doğru değil.

MEZUNİYETTE KIYAFET KRİZİ

Mezuniyet törenine törenin alanı kadar bir kontenjan veriliyor. Kimle geleceksin diye soruluyor. Bir kapasitemiz var, bu kadar kişiyi misafir edebiliriz deniyor. Listede ismi olmayan arkadaşımız iki katı misafirle gelmek istiyor.

Yer kalırsa sizleri alır diyerek tartışma başlıyor. Bu olay duyulunca ilçe milli eğitim müdürlüğümüz 7-8 dakikada olay yerine intikal edip çocukların mezuniyet törenine katılması sağlanıyor. İhmali olan kişilerle ilgili incelemeleri yapacağız.

Yeterince mevzunun detayı araştırılmadan birileri toplum nezdinde öğretmen arkadaşlarımızı idareci arkadaşlarımızı linç ediyor. Emeklerine saygısızlık olarak görüyorum. Yaşanmasını arzu etmediğimiz bir olaydı, inceleniyor.

SINIF TEKRARI

Sınıf tekrarı ile ilgili okullarımızda bu anlamdaki işlemler tamamlanmadı. Bayram sonrası net rakamları göreceğiz. Genel olarak bakıldığında marjinal tablo ile karşı karşıya değiliz. Sınıf tekrarını niye yaptık; her ay resmi olarak ilan ettiğimiz öğretmen buluşmaları yaptık. Her ay minimum okullarda 15-20 öğretmenle toplantı yatık. Öğretmenlerimizin emeklerinin karşılığının alınabilmesi, ,itibarlarının korunması açısından tedbirlerdi. Öğrenci açısından başarının artırılması için alınan tedbirdi.

"HERHANGİ BİR AF YA DA DÜZENLEME DÜŞÜNMÜYORUZ"

9. sınıflar üzerinden yürütülen spekülasyonlar doğru değil. 12. sınıflar açısından çocuklarımızın üniversite hazırlık anlamında en çok faydalanacakları alanın bizim okullarımız olduğuna inanıyoruz. Kaçak eğitim veren kurslarda ya da farklı yapıların kurslarında eğitim öğretim adı altında sınav hazırlık kursu almasını istemiyoruz. Öğretmenlerimiz ile bu süreci geçirmesini istiyoruz. ÖSYM ile sağlıklı süreç yürütüyoruz. Yarıya yakını öğretmenlerimiz tarafından hazırlanacak şekilde havuz oluşturuldu. ÖSYM başkanı ile de konuştuk. Sınav için çıkan soruların tamamı bizim müfredatımız odaklı. Bunu sağlamak için de başka tedbirler almıştık. Devam için aldığımız kararın gerekçesi buydu. Herhangi bir af ya da düzenleme düşünmüyoruz devamsızlıkla ilgili. Çocuklarımız inşallah bu düzene alışacaklar ve daha fazla okulda vakit geçirecekler.

Açıköğretim örgün öğretim dışına çıkmış, insani nedenlerle örgün öğretim alamayacak olan çocukları yönlendirdiğimiz mekanizma. Biz çocuklarımızın örgün öğretime gelip bizim öğretmenlerimizden eğitim almasını istiyoruz. Normale döndük aslında.

ÖZEL ÖĞRETMENLERİN MAAŞ ŞİKAYETİ

Bu konu da speküle edildi. Pandemi sürecinde özel okullarda irtifa kaybettiler. Sonrasında bazı özel okullar bünyesinde çalıştırdıkları öğretmenelere hak etiklerinin altında özlük ödediklerini Öğrendik. Özel okul politikamızın artık normalleşmesi gerektiğini kendilerine söyledik. Pandemi koşullarında biz küçüldük, bazı tedbirler almaya gittik dediler.

Mayıs ve haziran aylarında öğretmenlerle yaptıkları sözleşmelerde öğretmenlerin hakkını koruyacak mali tabloyu sunmalarını söyledik. Önümüzdeki yıl sorunu çözeceklerini deklare ettiler. Yasal düzenlemeyi doğru bulmuyorum. Özel okul sahiplerinin bu anlaşmaya riayet edeceklerini düşünüyorum. Öğretmen arkadaşlarımız bize iletirse okullarla gerekli görüşmeleri yaparız.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER