Oynatma Listesi
HABERLER

Nükleer denizaltıdan fırlattılar! ABD şehirlerini yok etmek için tasarlandı

Rusya bugün, yeni ölümcül Zirkon - veya Tsirkon - hipersonik füzesini ilk kez bir nükleer denizaltıdan fırlatarak başarıyla test ettiğini duyurdu.

Füzenin tüm Batı savunmalarından kaçabileceğini iddia eden Moskova Savunma Bakanlığına göre, hızı saatte 10 bin kilometreyi aşarak hedefini vurdu.

 

Bakanlık tarafından yayınlanan görüntüler, nükleer denizaltı Severodvinsk'ten geminin Beyaz Deniz'in yüzeyindeyken ilk fırlatıldığı anı gösteriyor.

Füze, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından övülen yeni nesil Rus silah teknolojisinin bir parçası.

Zirkon test ateşlemesi, geçtiğimiz ay Kuzey Kore ve ABD'nin de kendi hipersonik silahlarını test ettiği, gelişmiş füzeler için yeni bir silahlanma yarışının bir parçası olarak görülüyor.

Rusya geçen bir hafta fırkateyn (Amiral Gorshkov) ve bir dağdan ateşlediği yeni nesil füzenin uçuş testlerini tamamladığını, ancak daha önce bir denizaltıdan fırlatılmadığını açıkladı.

ABD ŞEHİRLERİNİ YOK ETMEK İÇİN TASARLANDI

Zirkon, Moskova'nın devlet kontrolündeki televizyonu tarafından Vladimir Putin'in bir nükleer savaş durumunda, kıyı Amerikan şehirlerini yok etmek için tercih ettiği silah olarak tanımlandı.

 

'Dünyanın hiçbir yerinde görülemeyecek benzersiz' olarak lanse edilen füze için Ruslar, füzenin Batılı savunmalar tarafından 'durdurulamaz' olmasıyla övündüler.

Putin, bir dizi yeni hipersonik silahın geliştirildiğini ilk olarak 2018'de duyurmuştu. Rus lider, bu silahların dünyanın neredeyse her noktasını vurabilecekleri ve ABD yapımı bir füze kalkanından kurtulabilecekleri konusunda ısrarlı.

Zirkon, gelecek yıl hizmete girecek ve ilk olarak önemli gizli teknoloji taşıyan Amiral Golovko fırkateyni aracılığıyla konuşlandırılacak.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER