Oynatma Listesi
HABERLER

Tarih verildi! CEZERİ'YE büyük ilgi!

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamlamıştı. BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar CNN Türk'e özel açıklamalarda bulundu. Bayraktar, Cezeri'nin bu zamana kadar geliştirilen tüm sistemlerden çok daha fazla ilgi gördüğünü belirterek, "Öngörüm 2-3 seneye kırda bayırda sportif maksatlarla kullanımını Cezeri'nin kullanımını görebiliriz" dedi.

BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar CEZERİ hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bayraktar, " Benim hayalimdi. Ülkemiz bu alanda bu yarışta geri kalmasın diye yaklaşık 1,5 yıl önce çalışmaya başladık. Tabi yakın zamanda test uçuşu gerçekleştirdik. Cezeri ilk olarak sportif amaçlı olarak kullanılacak.

Cezeri isminin ne anlama geldiği hakkında da bilgi veren Bayraktar, "Cezeri benimde uzmanı olduğum robotik alanının kurucusu. Cezeri'yi aslında bir robot araç olarak düşünebilirsiniz. Bizim bu yaptığımız uçaklarda robot uçaklar. Kurucusu müslüman bir bilim insanı... Kendisi önemli ilklere imza atmış. Biz adını yaad etmek için bir vefa borcuyla en anlamlı ismin Cezeri olduğunu düşündük ve öyle koyduk.

Cezeri'nin Teknik özellikleri hakkında ise Bayraktar şu ifadeleri kullandı: 

Bu ilk ön prototip. Cezeri bir kişilik. Sportif maksatlı kullanılacak. Şehir içi taşımada bunun  iki veya dört kişiliği ileride gelebilir diye düşünüyoruz. Dünyada bunun üzerinde de çalışmalar var. Hem dünyadaki, hem bizim çalışmalarımız daha ilk aşamada. Cezeri 100 km üzerine kadar uçuşlar yapılabilecek. Tümüyle otomatik uçabiliyor. İnsandan bağımsız. Arzu ederseniz joystickle kontrol edebiliyorsunuz. İçindeki sistemde bir arıza tespit ederse otomatik olarak iniş yapabiliyor. Cezeri çok yüksek emniyet şartları ile tasarlandı. Her şeyin 3 yedeği var. Arka tarafta çok gelişmiş bir yazılım var.

Öngörüm 2-3 seneye kırda bayırda sportif maksatlarla kullanımını görebiliriz. Sonra adım adım (10-15 yıl) belki trafikte görmeye başlayabiliriz.

Cezeri bizim bugüne kadar yaptığımız tüm sistemlerde çok daha ilgi gördü. Biraz daha geleceğe  ait olduğunda tüm dünyada binlerce mecrada haber oldu. Biz de şaşırdık. Cezeri şimdiden tüm sistemleri geçti solladı diyebilirim.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER