Geri Dön
OtomobilLastik Basınç Ölçer Nedir? Ne İşe Yarar Ve Nasıl Kullanılır?

Lastik Basınç Ölçer Nedir? Ne İşe Yarar Ve Nasıl Kullanılır?

Lastik basınç sensörü yani ölçeri, otomobil teknolojisi alanında karşımıza çıkmaktadır. Bu sensörün ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığını sizin için derledik.

Lastik Basınç Ölçer Nedir? Ne İşe Yarar Ve Nasıl Kullanılır?

Lastiklerin basınç değerlerini sürekli olarak kontrol eden ve sıkıntı halinde ikaz veren teknolojiye lastik basınçölçer denilir. 

Lastik Basınç Ölçer Nasıl Kullanılır?

Söz konusu sensör TPMS şeklinde ifade edilmektedir. İfadenin açılımı Tyre Pressure Monitoring System olmaktadır. Bu sensörün araçlarda kullanımı 2006 senesinden itibaren zorunlu kılınmıştır. Güvenli bir sürüş vaadi sunan sensör, sürücünün konforunu da arttırmaktadır. 

Lastik basınç ölçer iki farklı türde ortaya çıkmaktadır. Bunlar ABS beynine bağımlı ve bağımsız şeklinde adlandırılmaktadırlar. ABS beynine bağımlı sensörler tekerleklerin dönüş hızlarını referans almaktadırlar. Ölçümlerini bu doğrultuda yapmaktadırlar. Bir araçtaki lastik basıncı uygun değerin altına düştüğünde lastiklerin dönüş hızı artışa geçmektedir. ABS beyninden gelen bilgi, lastik basınç ölçeri devreye sokmaktadır. Böylece sürücüye uyarı verilmektedir. 

Anlatılan ilgili yöntem, TPMS sisteminin devreye girmesiyle rafa kaldırılmıştır. Sözü edilen sistem güncel versiyona sahip bir ölçüm sistemine işaret etmektedir. Bu sistemle birlikte lastiklerin her birinde ölçer mevcut olup bağımsız ölçüm yapabilmektedir. 

Lastik Basınç Ölçer Ne İşe Yarar?

Lastik basınç ölçerlerin her birinin kendine özgü kimliği bulunmaktadır. Araç sahibi, bu ölçerler sayesinde aracıyla sürekli biçimde bağlantı kurabilmektedir. Üstelik kablosuz bağlantı sağlayabilmektedir. 

Basınç değeri önerilen seviyenin altına düştüğü taktirde, sürücü ikaz edilmektedir. Böylece lastiklerin kontrol edilmesi sağlanmaktadır. Lastik basıncı izleme sistemi, sahip olduğu batarya sayesinde ilgili işlevleri yerine getirebilmektedir. Taşıdığı bataryanın ömrü 10 yıl olarak bilinmektedir. 

Lastik basınç ölçerlerin avantajları saymakla bitmemektedir. Bu avantajlar ne işe yaradığını açıkça göstermektedir. En büyük avantajı sürücünün konforunu arttırması ve herhangi bir problemin önüne geçilmesini sağlamasıdır. 

 

Putin harekete mi geçiyor? ABD'den flaş açıklama
Bakan Dönmez açıkladı: Sanayide enerji kısıtlaması sona eriyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açtı
Fatma Girik'in vasiyeti yerine getirildi!
Galatasaray'da ayrılık! İşte yeni adresi...
Bayraktar TB2 manşette! Listeyi yayınladılar
Biden'a büyük şok! Ziyaretinden sadece birkaç saat önce oldu
G.Saray'dan ilk transfer! Anlaşma sağlandı
Ev sahibi ve kiracı herkesi ilgilendiriyor: %20 arttı, 1 ay vakit var
Şebnem hemşirenin babası bu sözlerle anlattı: Kızımı tutup attı
Oktay Kaynarca'nın yakasındaki altınlar dikkat çekti! 'Bu işler kısmet'
Tuzlaspor'dan Galatasaray'a tarihi fark: 6-2
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta