Geri Dön
OtomobilTriger Kayışı Nedir, Ne İşe Yarar? Araçların Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilir?

Triger Kayışı Nedir, Ne İşe Yarar? Araçların Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilir?

Araçların en önemli tasarımı içerisinde triger kayışı gelir. Periyodik olarak değişmesi ile beraber bu konuda bilgi almak isteyen pek çok kişi araştırma gerçekleştiriyor. Peki triger kayışı nedir, ne işe yarar? Araçların triger kayışı ne zaman değiştirilir? İşte bu konuda merak edilenler.

Triger Kayışı Nedir, Ne İşe Yarar? Araçların Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilir?

Motor bloğunda bulunan triger kayışı, taşıdığı görev itibariyle aracın önemli kısımları içerisinde yer alır. Ortak şekilde bütün araçlarda bulunan parçalardan biri olduğunu söylemek mümkündür. Tabii bulunduğu yer itibariyle araçlarda triger kayışının belirli zaman aralıklarında değişmesi, aracı sağlıklı şekilde kullanmak için önemlidir.

Triger Kayışı Nedir?

Kasnaklar ve rulmanlar yardımı ile boylamasına yerleştirilmiş, motor silindir kapağında yer alan kayışı triger kayışa denir. Özellikle motorlarındaki silindir kapağında yer alan egzantirik ile krank mili çıkıntısı arasında bulunan kayış olduğunu da söylemek mümkün. Her araçta mutlaka bulunan ve motor bloğunda etkin bir görev üstlenen yapılar içerisinde gelir.

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

Subapların açılıp kapanmasını sağlayan triger kayışı, motorun soğutma sıvısı üzerine sorumlu bir yapıdır. Özellikle devir daim pompasının motor bloğu kapsamında hareket etmesi ile beraber, motor soğutma sıvısının soğutma sistemi içerisinde ilerlemesine imkan tanır. Böylece ilgili alanda ısınma sorununun önüne geçerek aracın sağlıklı biçimde çalışmasına olanak vermektedir.

Araçların Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilir?

Araçlar açısından merak edilen konulardan biri triger kayışı ne zaman değiştirilmesidir. Genel olarak triger kayışı yalnızca ömrünü doldurduğu vakit değiştirilir. Özellikle 3 yıldan kısa bir süre içerisinde 90 bin kilometrelik mesafe kat edilmiş ise mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Böylece genel olarak 3 yıl içerisinde bu mesafe kapsamında triger kayışı değiştirilir. Genel açıdan ise 90 bin kilometrelik bir yolculuk yapıldıktan sonra mutlaka kontrol edilmesi ve değiştirilmesi oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler