Geri Dön
PazarBaklava pie

Baklava pie

Baklava pie

YAPILIŞI: Baklava katmanı için: İlk önce tereyağını eritip kenara park edelim. Fındık ve şekeri de rondoda çekip kenara alalım. 26 santimetre çapında bir kalıbın her yerini erittiğimiz tereyağıyla fırçalayalım. Üstüne hepsinin arasını yağlayacak şekilde 8 kat yufka serelim. Üstüne şekerli fındık karışımının yarısını dökelim. Sonra yine her katı fırçayla yağlayarak 4 kat yufka çıkalım. Geri kalan yarısını da buraya dökelim. Sonra aynı şekilde her katı kenardaki erimiş tereyağıyla yağlayıp kalan 4 katı daha çıkalım. Dışarıda kalan kısımları içine büküp önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında 25 dakika pişirdikten sonra kenarda soğumaya alalım.

Sütlü çikolatalı ganaj için: 300 gram kremayı yanlardan fokurdatıp içine sütlü çikolatayı ekleyip iyice eritin. Atın dolaba en az 4 saat kestirsin. Çıkarıp kalan 100 gram kremayı ekleyin ve pofidik bir kıvam alana kadar çırpın. Soğuyan baklava katmanının içine sütlü ganajı dökerek 4 saat buzdolabına park edelim.

Pastacı kreması için: Tüm malzemeyi tencereye alıp hiç durmadan karıştırın. Muhallebi kıvamına gelince ocaktan alın. Dolapta 1 saat geçirdikten sonra üstüne kremayı ekleyip 3 dakika çırpın. Son olarak soğuyan ganajın üstüne pastacı kremasından ekleyerek afiyetle yiyelim.

MALZEMESİ:

Baklava katmanı için:

16 adet baklavalık yufka                 

300 gram tereyağı

200 gram şeker

1 buçuk su bardağı fındık

Pastacı kreması için: u4 adet yumurta sarısı

500 mililitre süt

110 gram şeker

30 gram mısır nişastası 

70 gram un

1 paket vanilya

30 gram tereyağı

100 gram krema

Pofidik sütlü çikolatalı ganaj: 

300 gram sütlü çikolata

300 gram krema u100 gram krema (Bunu ayrıca kullanacağız)

GÜNÜN MANİSİ

Yapması değil kolay
Ama lezzeti olay
Bugünkü tarif
Mis gibi baklava pie

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler