Geri Dön
Siyaset‘Asgari ücretten vergi almayacağız’

‘Asgari ücretten vergi almayacağız’

CHP’nin iktidar olduğunda kadınlara yönelik çalışmaları ve uygulamaları anlatan Kılıçdaroğlu, “Her yerde rahatlıkla şunu söyleyin; iktidar olduğumuzda asgari ücret üzerinden asla ama asla vergi almayacağız. Adı zaten asgari ücret, nesini vergiliyorsun?” dedi...

‘Asgari ücretten vergi almayacağız’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün CHP Kadın Kolları İl Başkanları’nın “Kotalar bize dar, hedefimiz iktidar” başlığı ile Aydın’ın Kuşadası ilçesinde düzenlediği programa katıldı.

Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, parti meclisi üyeleri, milletvekilleri, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve diğer ilçe belediye başkanları da yer aldı. Kılıçdaroğlu, kadınlar için zor bir şeyin olmadığını, kadının kafasına koyduğunu bütün zorluklara rağmen yapabilecek güçte olduğunu söyledi.

Sözleşme dönecek

Kılıçdaroğlu, kadınların hakları için örgütlü mücadele içinde olması gerektiğine değinerek, Türkiye genelinde kadının ekonomik olarak en rahat örgütlenebileceği alanın kooperatifler olduğunu, partisinin belediye başkanlarına kadın kooperatiflerine kolaylık sağlanması talimatı verdiğini dile getirdi.

Kadına yönelik şiddetin arttığını, bu konuda iktidar olduklarında bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni tekrar yürürlüğe koymayı vadettiklerini anlatan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Her yerde rahatlıkla şunu söyleyin; iktidar olduğumuzda asgari ücret üzerinden asla ama asla vergi almayacağız. Adı zaten asgari ücret, nesini vergiliyorsun? Kadın istihdamını özendireceğiz. Kadın çalışacak. Geniş tanımlı işsizliğe baktığımızda kadın işsizliği yüzde 34. Bu bir ayıptır. Üniversiteyi  bitirmiş, çift diploması var, iş bulamıyor. Bu ayıba son vermemiz gerek. Kayıt  dışı çalışmayla da mücadele edeceğiz. Herkesin sigortalı olması lazım. Zamanı gelince de emekli olması lazım. Çalışmak derken merdiven altında fabrikada çalışmak değil. Aynı zamanda kadın, yönetici olarak da çalışmalı. Kamunun herhangi bir alanında vali, hakim, müdür olmalı. Her alanda liyakatine uygun olarak kamu yönetiminde yönetici pozisyonunda çalışmalı.”

Partisinin yönettiği bütün kentlerde kreş açılmasına önem verdiklerini  aktaran Kılıçdaroğlu, kadının çocuğunu güven içerisinde bırakacağı yerlerin olması gerektiğini kaydetti.

‘Suriyeliler uğurlanacak’

CHP iktidar olduğunda kamuda işe alımlarda mülakatı tümüyle kaldıracaklarını, herkesin KPSS’den aldığı puanla işe yerleşeceğini vadeden Kılıçdaroğlu konuşmasında şöyle devam etti:

“İktidar olduğumuzda en geç 2 yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine göndereceğiz, davulla zurnayla göndereceğiz. Buradan gidecek olan Suriyelilerin evi, okulu, hastanesi, kreşi yok. Avrupa Birliği’nden sağlayacağımız fonlarla yapacağız. Yolunu, okulunu, köprüsünü, kreşini, hastanesini yapacağız. Kendi ülkelerine gittiği zaman can ve mal güvenliğinin  olması lazım. Yeni bir saldırıya muhatap olmaması lazım, bunun da altyapısını oluşturacağız, sözleşmesini imzalayacağız. Bu da yetmez, çalışması lazım. İş dünyasına ‘Suriye’de, bu bölgelerde fabrikalar kurun, sizden vergi almayacağız. Tek şartımız var, kazandığınız parayı Türkiye’ye getirin o kadar.’ diyeceğiz. Bizim çözümümüz insani bir çözümdür.”

Kılıçdaroğlu, partili kadınlara seslenerek karamsar tablo çizmemeleri gerektiğini, görüştükleri insanlara iktidar olmaları halinde 6 ayda Türkiye’ye nefes aldıracaklarını söylemelerini istedi. Her aileye asgari gelir güvencesi vadettiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Hiçbir aileyi birisine muhtaç etmeyeceğiz. Sosyal devlet dediğiniz zaten budur. Asgari ücret, vergiden sonra net ele geçen 2 bin 825 lira. Açlık sınırı 3 bin 49 lira. Asgari ücret, açlık sınırının altında. Bütün kadınlar ve anneler adına hükûmete açık bir çağrı yapıyorum. Asgari ücreti süratle açlık sınırı seviyesine getiriniz” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Esnaf çöp konteynerının önüne atlayarak faciayı önlediZonguldak’ın Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle bir anda harekete geçen çöp konteynırını esnaf durdurdu.