Geri Dön
SiyasetHDP’den CHP ile ittifak çıkışı: Bundan sonra açık ittifak yapacağız

HDP’den CHP ile ittifak çıkışı: Bundan sonra açık ittifak yapacağız

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, geçen yıl yerel seçimlerde İstanbul için CHP ile ittifak yapıldığını belirterek “Tabanımız 23 Haziran seçimlerinde yaptığımız ittifakın daha şeffaf bir ittifak olması gerçeğini sürekli yüzümüze vuruyor.

HDP’den CHP ile ittifak çıkışı: Bundan sonra açık  ittifak yapacağız

Bundan sonra yapılacak olan ittifaklar, açık ve şeffaf olmalı” dedi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ankara’da yapılacak 4. Olağan Kongre öncesi Gazete Duvar’a konuştu.

‘Tabanımız rahatsız’

Geçtiğimiz yıl yerel seçimlerde CHP ile ittifak yaptıklarını belirten Buldan, özetle şunları söyledi: “Bize oy vermeyen, bizim yanımızda görünmekten korkan kesimler var. Tabanımız bundan rahatsız. Tabanımız 23 Haziran seçimlerinde yaptığımız ittifakın daha şeffaf bir ittifak olması gerçeğini sürekli yüzümüze vuruyor. İttifak vardı.

Biz Türkiye’de legal alanda siyaset yapan bir partiyiz. 6 milyon insanın bize oy verdiği bir partiyiz. Neden ittifak yapmayalım? Biz bu ittifakların daha açık ve olması gerektiğini hep savunduk ancak bizimle ittifak yapanlar buna ne yazık ki sıcak bakmadılar. Ama bir seferliğine mahsus olmak üzere, en azından İstanbul seçimlerini kazanmak adına, biz HDP’nin varlığının ne kadar etkili olduğunu anlatabilmek için bir seferliğine kabul ettik. Fakat bundan sonraki dönemlerde bu tür şeylerin olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bundan sonra yapılacak olan ittifaklar, açık ve şeffaf olmalı. İnsanlar kimin kimle ittifak yaptığını bilmeli, tercihini buna göre yapmalı. Bundan sonraki dönem bizim için böyle bir dönem olacak. Daha açık, daha şeffaf ittifaklar...” 

Bakan Kurum, yangının etkili olduğu Manavgat'ın Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulunduÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manavgat ilçesindeki orman yangınında çok sayıda evin zarar gördüğü Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulundu.Kurum, mahallede evleri, ahırları, otomobilleri yanan, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları telef olan vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler