Geri Dön
SiyasetSon dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz ve Ege'de haydutluğa asla 'eyvallah' etmeyiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz ve Ege'de haydutluğa asla 'eyvallah' etmeyiz

Gelen son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun'da Su Ürünleri Avcılık Sezonu’nun açılışında konuştu. Erdoğan, 'Türk milleti olarak biz ne hak yeriz ne de hakkımızı yediririz. Akdeniz ve Ege'de korsanlığa, haydutluğa asla 'eyvallah' etmeyiz.' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eski sömürgecilerin gazına gelerek Türkiye'ye karşı efelenenlere yakın tarihlerini yeniden okumalarını tavsiye ediyorum." dedi.

Erdoğan, Giresun Limanı'nda 2020-2021 Su Ürünleri Av Sezonu'nun Açılış Töreni'nde konuştu.

Ülkenin dört bir yanındaki balıkçılara selam gönderen Erdoğan, bugün Giresun'a ve Giresunlulara yaşanan sel felaketi dolayısıyla "geçmiş olsun" demek için geldiklerini söyledi.

Afetten en fazla etkilenen Dereli'de hem zararın boyutlarını yerinde tespit ettiklerini hem de vatandaşların sıkıntılarını hafifletmek için alınan kararları paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, Doğankent'te de arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarını yürüten birimlerle bir araya geldiklerini anlattı.

Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar dileyen Erdoğan, kayıp 5 kişinin bulunması için de arama kurtarma faaliyetlerini aralıksız sürdürdüklerini ifade etti.

AFAD başta olmak üzere devletin tüm kurumlarının felaketin ardından hemen harekete geçtiğini belirten Erdoğan, ilgili bakanların sahadaki çalışmaları koordine etmek, bu zor günlerinde Giresunluların yanında olmak üzere süratle bölgeye intikal ettiklerini dile getirdi.

Tirebolu'da da ailelerle bir araya geldiklerini, dertleriyle hemdert olmak istediklerini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Felaketin büyüklüğüne rağmen hamdolsun vatandaşımıza 'devlet nerede' sorusunu sordurmadık. Temel ihtiyaçların karşılanmasından arama kurtarma çalışmalarına kadar insanımızı asla yalnız bırakmadık. Son Kabine toplantımızda Giresun'daki vergi mükelleflerimizin 30 Kasım 2020 tarihine dek mücbir sebep hali kapsamına alınmasını kararlaştırdık. Ayrıca diğer bakanlıklarımız Giresunlu kardeşlerimize destek mahiyetinde pek çok çalışma yaptı. Elimizdeki tüm imkanları seferber ederek en kısa sürede felaketin açtığı yaraları saracağız. Bunun yanında bir daha benzer acılar yaşamamak için alınması gereken tedbirleri belirleyecek, birilerini üzme pahasına da olsa gerekeni yapmaktan asla çekinmeyeceğiz. Rabb'im ülkemizi görünür, görünmez her türlü afetten muhafaza buyursun."

Erdoğan, bir haftadır gecesini gündüzüne katarak fedakarca çalışan tüm arama kurtarma personeline, güvenlik güçlerine ve diğer kamu görevlilerine teşekkür etti.

"Ağlarınızın hep dolu çıkmasını temenni ediyorum"

Ziyaret vesilesiyle 2020-2021 Su Ürünleri Avcılık Sezonu'nun açılışını yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm balıkçılara bereketli ve başarılı bir sezon diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu geceden itibaren balıkçılarımız 'vira bismillah' diyerek denizlere açılacak, önümüzdeki 7,5 ay boyunca rızıklarını denizde arayacak. Denizde kısmetinizin peşinde geçireceğiniz günler, haftalar, aylar boyunca ağlarınızın hep dolu çıkmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

Bu yıl denizlerden müjdeli haberler beklediklerini dile getiren Erdoğan, "Karadeniz'de yaptığımız 320 milyar metreküplük doğal gaz keşfi sularının sadece içinin değil altının da bereketli olduğunu göstermiştir. Bu keşif, etrafı enerji kaynaklarıyla çevrili ülkemizin gerçek potansiyelini ortaya koymuştur. Tespit ettiğimiz rezervin çok daha büyük bir kaynağın müjdecisi olduğuna inanıyoruz. Oruç Reis Gemimiz, Doğu Akdeniz'deki sismik araştırma faaliyetlerini kararlılıkla sürdürüyor, inşallah en kısa sürede Akdeniz'den de Karadeniz'deki gibi güzel haberler almayı ümit ediyoruz." şeklinde konuştu.

 

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz ve Egede haydutluğa asla eyvallah etmeyiz

"Türkiye olarak ne hak yeriz ne hakkımızı yediririz"

"Burada bir kez daha şu gerçeğin altını çizmek istiyorum, Türk milleti olarak biz ne hak yeriz ne de hakkımızı yediririz. Akdeniz ve Ege'de korsanlığa, haydutluğa asla 'eyvallah' etmeyiz. Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip ülkemizi kimse Antalya sahillerine hapsedemez. Milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin denizlerdeki haklarını sonuna kadar savunmakta kararlıyız." diyen Erdoğan, bu meselede sadece rızkını denizden kazanan balıkçılarımızın değil 83 milyonun tüm fertlerinin yanlarında durduğuna dikkati çekti.

"Eski sömürgecilerin gazına gelerek Türkiye'ye karşı efelenenlere de yakın tarihlerini yeniden okumalarını tavsiye ediyorum." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 3 tarafı denizlerle çevrili olan, iklim ve coğrafi olarak sayısız imkan bahşedilmiş bir ülke olduğunu anımsattı.

Erdoğan, "Ülkemizin Mavi Vatan'ı 23,2 milyon hektarlık bir büyüklüğe sahiptir. Denizlerimizde 550, iç sularımızda 380'e yakın balık türü yaşıyor. Ticari avcılık yapılabilen balık sayımız 100'ün üzerindedir. Su ürünleri sektöründe 18 binden fazla balıkçı gemisi, 2 bin 127 su ürünleri yetiştiricilik tesisi, 255 su ürünleri işleme tesisi faaliyet gösteriyor. Sektör doğrudan veya dolaylı olarak 250 bin vatandaşımıza iş ve istihdam imkanı sağlıyor." dedi.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz ve Egede haydutluğa asla eyvallah etmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretilen yavru balıkları denize bıraktı.

Ülkede yıllık 600-700 bin ton civarında su ürünleri istihsal edildiğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz avcılık döneminde üretimimiz önceki seneye göre yüzde 48, yetiştiricilik üretimimiz yüzde 19, toplamda yüzde 33 gibi rekor bir seviyede artış gösterdi. Böylece 2019 senesinde 837 bin ton üretim hacmine ulaştık. Balıkçılık filomuzun Atlas Okyanusu'ndan Hint Okyanusu'na kadar açık sularda avcılık yapabilmeleri için 10 ülkeyle anlaşma imzaladık. Şu an Atlas Okyanusu'nda Moritanya başta olmak üzere birçok yerde 100'e yakın balıkçı gemimiz, 1500'ün üzerinde tayfa ile avcılık yapıyor. Balıkçılarımızın Doğu Akdeniz'de uluslararası sularda 12 ay boyunca avcılık yapmalarını temin ettik. Ülkemizin orkinos kotasını 2010 senesindeki 419 ton seviyesinden 2 bin 305 tona, kılıç balığında 35 ton olan avcılık kotamızı ise 450 tona çıkardık."

Tarım ve Orman Bakanlığının 12 metre ve üzeri boylardaki 1650 balıkçı gemisinin avcılık faaliyetlerini uydu aracılığıyla anlık olarak izlediğini de aktaran Erdoğan, "Yeni sezonla birlikte denetimlerde insansız hava araçlarından da yararlanacağız. Böylece yasa dışı avcılık yapanlara göz açtırmayacağız." dedi.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz ve Egede haydutluğa asla eyvallah etmeyiz

 

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz ve Egede haydutluğa asla eyvallah etmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, balıkçı teknelerinden birine binerek başarılı bir sezon diledi.

Maliyetleri düşürmek için 2004'ten itibaren balıkçılara ÖTV'si düşük yakıt verildiğini hatırlatan Erdoğan, "Bu uygulama ile balıkçılarımıza toplamda 2 milyar lira, güncel rakamlarla ifade edecek olursak 7 milyar liranın üzerinde bir destek sağladık." dedi.

Erdoğan, su ürünleri sektörüne son 18 yılda 2,7 milyar liralık sübvansiyonlu kredi desteği verildiğine işaret ederek, gemisi 12 metreden küçük olan yaklaşık 10 bin kıyı balıkçısının, 2017'de destekleme kapsamına alındığını anımsattı.

Kıyı balıkçılarına, bugüne kadar toplam 28 milyon lira, güncel değerle 43 milyon lira ödeme yaptıklarına değinen Erdoğan, iktidarları döneminde su ürünleri sektörüne verilen destek miktarının 13 milyar lirayı bulduğunu dile getirdi.

"100 ülkeye su ürünleri ihraç ediyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, su ürünleri ihracat rakamlarının yıldan yıla artış gösterdiğine dikkati çekerek, "Üçte ikisi Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, şu an 100 ülkeye su ürünleri ihraç ediyoruz. 2023 senesi için belirlediğimiz 1 milyar dolarlık ihracat hedefini hamdolsun planlanandan 4 yıl önce yakaladık. Yeni hedefimiz 2 milyar dolardır. Allah'ın yardımı, sizlerin de çabalarıyla bu rakamın üzerine çıkacağımıza inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"Kaçak av yapan 100'ün üzerinde gemiye el koyduk"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geçen yılki sezon açılışında müjdesini verdiği Su Ürünleri Kanunu değişikliğini 1 Ocak 2020 itibarıyla hayata geçirdiklerini hatırlatarak, "Kanun değişikliğinin balıkçılığımız üzerindeki olumlu etkilerini üretimde artış olarak şimdiden görüyoruz. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar kaçak av yapan 100'ün üzerinde gemiye el koyduk." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgını sebebiyle, geçerlilik süresi sona eren ruhsat tezkerelerinin vize ya da yenileme sürelerini uzatarak balıkçıları mağdur etmediklerini kaydeden Erdoğan, "Aynı kapsamda balıkçı barınakları ile iç sularda avcılık hakkı kiralanan alanların kira borçlarını erteliyoruz. Bundan sonra da Cumhurbaşkanlığı olarak bakanlarımızla, ilgili tüm kurumlarımızla birlikte üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Erdoğan, balıkçılara, çok önem verdiği birkaç hususu hatırlatmak istediğini belirterek, şöyle devam etti:

"İnsanoğlu olarak bizler bu dünyanın sahibi değil, emanetçisiyiz. Denizlerimiz, göllerimiz, ormanlarımız ve yeryüzünde bulunan her şey ömrümüz süresince istifade edilmek üzere bize verilmiş emanetlerdir. Rızkımızı kazanırken sadece günü kurtarmanın değil, aynı zamanda yarına daha güzel, daha müreffeh bir ülke bırakmanın peşinde olacağız. Ağımızı denize atarken, o denizde evlatlarımızın ve gelecek kuşakların hakkı olduğunu asla unutmayacağız. Kaçak ve bilinçsiz avcılık, gelecek nesillerin hakkını gasbetmektir.

Bilhassa yasa dışı trol avcılığı, denizlerimizi tahrip eden, canlı hayatını yok eden en büyük yanlışlardan biridir. Denizlerimizi ve içindeki canlıları koruma sorumluluğunun herkesten önce rızkını denizden kazanan balıkçılarımızın görevi olduğuna inanıyorum. Hiçbir kanun, hiçbir polisiye tedbir, sizlerin vicdanı ve kendi aranızda kuracağınız otokontrol sistemi kadar etkili olamaz. Sizlerden kaçak, kuralsız bir şekilde avlanarak denizlerimizi tahrip edenlere rıza göstermemenizi rica ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, balıkçılara bereketli, bol kazançlı bir sezon diledi.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz ve Egede haydutluğa asla eyvallah etmeyiz

Notlar

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, törenin sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "REİS" isimli balıkçı teknesi maketi hediye etti.

Pakdemirli, sezonu açılışında ilk satışı yapmanın gelenek olduğunu anımsatarak, bir kasa palamudu geliri Giresunlu afetzedeler için kullanılmak üzere açık artırmayla satışa çıkardı.

Açık artırma sonucunda 1 kasa palamudu 1,7 milyon liraya Kazancı Holding ve Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı satın aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayırlı olmasını diledi ve "Cemil Bey'den Derelinin ve Doğankent'in şu anda doğal gazını da süratle inşallah bu arada bitirmesini rica edeceğim. Çünkü bugün oralardaki vatandaşlarımızın hemen ilk söyledikleri doğal gaz." dedi.

Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e de seslenerek, doğal gaz ihtiyacının süratle karşılanmasını istedi.

Bakan Pakdemirli de Giresunlu afetzedeler için 100 bin lira yardım öngördüklerini, İstanbul Deniz Ticaret Odası'nın da bunu karşılamaya gönüllü olduğunu anlattı.

Bu nedenle açık artırmanın 100 bin lirada son bulacağını beklediklerini ifade eden Pakdemirli, "Bu sizin bereketiniz. 1,7 milyon liraya bir kasa balığı vermiş olduk." şeklinde konuştu.

Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, av sezonu açılışı dolayısıyla dua okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretilen kalkan ve mersin balıklarını denize bıraktı.

Eyüpoğlu Ahmet Reis Teknesi'ne binen Erdoğan, balıkçılarla telsiz görüşmesi yaparak, başarılı bir av sezonu diledi.

Bağlantı kuran balıkçılar ise "Sayın Cumhurbaşkanım hoş geldiniz, şerefler getirdiniz." diye seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Şeref bulduk. Ben de 'vira bismillah' diyerek inşallah bu sezon balığınız bol, bereketli olsun diyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun, inşallah kazalardan belalardan muhafaza buyursun diyoruz. Ya Allah, bismillah." karşılığını verdi.

Diğer balıkçılarla da telsizden görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bol ve bereketli kazançlar diledi.

Programa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, balıkçılar ve vatandaşlar katıldı.

Bu arada bazı teknelerin üzerindeki pankartlarda Erdoğan'ın fotoğrafıyla "Reis aramızda, balıklar ağımızda", "Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza yeni yasa için teşekkür ederiz. Yasa çıktı, balık çoğaldı." yazıları yer aldı.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz ve Egede haydutluğa asla eyvallah etmeyiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye takdim etti.

"Türk somonunu, levreğini dünyada marka haline getirdik"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin su ürünleri üretiminin 1 yılda yüzde 33 artışla tüm zamanların rekorunu kırarak 837 bin tona ulaştığını belirterek, "2023 yılı için toplam su ürünleri üretim hedefimizi de 1 milyon ton olarak belirledik ve potansiyelimizin farkında olarak bu hedefe de emin adımlarla ilerliyoruz." dedi.

Pakdemirli, Giresun Limanı'nda düzenlenen 2020-2021 Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, geçen yıl sezonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ile İstanbul Poyrazköy Balıkçı Barınağı'nda "vira bismillah" diyerek açtıklarını anımsatarak, bugün ise Giresun merkezde yine birlikte dualarla yeni av sezonunu açacak olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Giresun'da yaşanan sel felaketinden dolayı vefat eden şehitlere ve vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileyen Pakdemirli, selin oluşturduğu yaraları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları ve devletin imkanları ile hızlı bir şekilde saracaklarını, bundan vatandaşların hiç bir şüphelerinin olmamasını istedi.

Pakdemirli, 49 yıl önce çıkarılan Su Ürünleri Kanunu'nun, sektörün ihtiyaçlarına ve günün şartlarına uygun şekilde düzenlenmesi için verdiği güçlü destekten dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve yasama çalışmalarını sonuçlandıran Gazi Meclise, Bakanlığı ve tüm balıkçılar adına şükranlarını arz etti.

Yasal düzenleme sayesinde, helalinden ekmeğini kazanan balıkçıların haklarını korumak adına önemli bir adım atıldığının altını çizen Pakdemirli, "Balıkçılarımızla yaptığımız görüşmelerde, bu düzenlemenin olumlu etkilerini görmeye başladıklarını ifade ediyorlar. Ayrıca 40 yıldır denizlerimizde görülmeyen uskumrunun da tekrar görülmeye başlandığını söylediler." diye konuştu.

Pakdemirli, ayrıca su ürünleri varlığının korunması ve gelecek nesillere güçlü şekilde aktarılması için önemli düzenlemelerin de bu yasa ile hayata geçtiğine işaret etti.

"Türk somonunu, levreğini dünyada marka haline getirdik"

Geçen yıl, balıkçılık sezonunun bol ve bereketli geçtiğine dikkati çeken Pakdemirli, "Öyle ki su ürünleri üretimimiz 1 yılda yüzde 33 artışla tüm zamanların rekorunu kırarak 837 bin tona ulaştı. 2023 yılı için toplam su ürünleri üretim hedefimizi de 1 milyon ton olarak belirledik ve potansiyelimizin farkında olarak bu hedefe de emin adımlarla ilerliyoruz." dedi.

Pakdemirli, ülkenin çok güçlü bir balıkçılık filosu olduğunu da belirterek, "Bu filo, kendi denizlerimiz için ihtiyacımız olanın üzerinde bir avcılık kapasitesine sahip. Avcılığın yanında, bu üretim artışında, yetiştiricilik üretiminin büyük bir payı olduğunu belirtmek istiyorum. Sağlanan destekler ve hükümetlerimizce uygulanan kıyılardaki yatırımlar ve politikalar sayesinde 18 yılda yetiştiricilik, üretimimiz 6 kattan fazla artarak 373 bin tona yükseldi." ifadesini kullandı.

Su ürünleri üretiminin yanında ihracatın da rekorlar kırmaya devam ettiğini dile getiren Pakdemirli, şu değerlendirmede bulundu:

"18 yılda 10 kattan fazla artışla 1 milyar doları geçti. Böylece 2023 ihracat hedefini 2019'da yakalamış olduk. Yeni hedefimizi ise 2 milyar dolar olarak güncelledik. İnşallah bu hedefi de yakalayacağız. Türk somonunu, levreğini dünyada marka haline getirdik. Balıklarımızı AB ülkeleri, ABD, Japonya, Rusya başta olmak üzere 100'e yakın ülkeye ihraç etmekteyiz. Bu bizler için büyük gurur kaynağıdır. Hamdolsun, Türkiye'nin su ürünleri dış ticaretinde net ihracatçı konumu artarak devam edecektir."

Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde, balıkçılık anlaşmaları kapsamında, büyük kapasiteli balıkçı gemilerinin Atlantik'ten Pasifik'e kadar avcılık yapmalarını teşvik edip, kolaylık sağladıklarını vurgulayarak, "Bu yolla kendi denizlerimizdeki balık stokları üzerindeki av baskısını azaltırken balıkçılarımıza okyanuslarda avlanma imkanı sağlayarak gelirlerini artırıyoruz." diye konuştu.

"Kılıç balığında 35 ton olan avcılık kotamızı 13 katına çıkardık"

Balıkçıların ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda önemli çalışmalar yürüttüklerini de anlatan Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda, meteorolojik hadiseler konusunda balıkçılarımızı SMS ile bilgilendiriyor, denizlerdeki meteorolojik verileri anında paylaşıyoruz. 2020 yılı için su ürünleri ve balıkçılık sektöründe çalışan vatandaşlarımızı, kaza, zarar, güvenlik, afet gibi durumlar bakımından Tarım Sigortaları Havuzu'na dahil ederek teminat kapsamına aldık. Adana Karataş'ta 6 milyon metrekarelik alanda, Türkiye'nin ve Avrupa'nın ilk ve tek Su Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesini kuruyoruz. Bu projeyle bölgeye 1,6 milyar lira yatırım yapılacak ve 3 bin kişinin istihdamı sağlanacak. Su ürünleri avcılarına, üreticilerine Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından faiz indirimli kredi sağlanıyor. Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitümüzde Türkiye'nin ilk Su Ürünleri Ulusal Gen Bankasını kuruyoruz. Böylece su ürünlerinde gen kaynaklarımızı daha etkin koruyacağız."

Pakdemirli, Türkiye'nin yürüttüğü başarılı müzakereler sonucunda kalkan balığı avcılığında 497 ton ile toplam avlanabilir kota miktarı içerisinde yüzde 58 pay ile en yüksek avlanma hakkı elde eden ülke olduğuna dikkati çekerek, "Ülkemizin orkinos kotasını 2010 yılında yoğun çalışmalar ve uluslararası platformlarda elde ettiğimiz üstün başarılarla bu sene 5,5 katına yükseldi. Aynı şekilde uluslararası avlama kotasına tabi olan kılıç balığında 35 ton olan avcılık kotamızı 13 katına çıkardık. Karadeniz'de büyütülen ve ithal somon balığına alternatif olan büyük alabalığa Türk somonu ismi vererek markalaşma yolunda önemli bir adım attık." dedi.

Geçen yıl Erdoğan'ın himayelerinde gerçekleştirdikleri, Tarım Orman Şurası'nda balıkçılık ve su ürünleri sektörünü tüm yönleriyle masaya yatırdıklarını anımsatan Pakdemirli, "Sektörün daha ileriye gidebilmesi için yapılması gerekenleri ve hedeflerimizi sektörün asıl sahipleriyle, balıkçılarımızla birlikte bir bir hayata geçiriyoruz. Tabi biz, hükümet ve bakanlık olarak, bu sektöre yapılan yatırımın, geleceğimize yapıldığının bilincindeyiz. Attığımız her adımda, yaptığımız bütün denetim ve kontrollerde, sadece balıkları korumuyoruz, balıkların yaşadığı suları da koruyoruz ve hatta balıklara yuva bile kuruyoruz." diye konuştu.

"Vatandaşlarımıza daha çok balık yedirebilmeyi hedefliyoruz"

Pakdemirli, avcılık esnasında kaybedilen veya terk edilen, "hayalet ağ" olarak tabir edilen av araçlarını da sulardan temizlediklerini aktararak, "Yani diyoruz ki deniz varsa, hayat var. Ve denizde, dünya kadar hayat var. Ve bir de 'sofrada balık, ömür boyu sağlık' diyoruz. Vatandaşlarımıza bu amaçla daha çok balık yedirebilmeyi hedefliyoruz. Bunun için geçen yıl, birçok tanıtım kampanyaları yaptık, yapmaya da devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Balık tüketimini artırmak için özellikle avcılara yönelik olarak toptan balık satışlarında KDV'yi yüzde 8'den, yüzde 1'e indirdiklerini belirten Pakdemirli, bu sayede kişi başı balık tüketimini daha üst seviyelere çıkarmayı amaçladıklarını vurguladı.

Pakdemirli, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Mavi vatanımızı, mavi cennetimizi, denizlerimizi konuştuğumuz bugünlerde, bize bu engin ve zengin denizleri miras bırakan ecdadımıza gönülden minnet ve rahmet duygularımı ifade etmek istiyorum. Yine bugün, vatan topraklarımızın her karesinde olduğu gibi, denizlerimizdeki hürriyetimizi, milli güvenliğimizi ve denizlerimizdeki bütün haklarımızı, herkese ve her şeye rağmen korumak için gösterdiğiniz büyük çaba için size, şahsım ve aziz milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Balıkçı kardeşlerimiz söz konusu olduğunda da bizleri yalnız bırakmayan zat-ı alinize, katılımlarınız için de hassaten teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu vesileyle, tüm balıkçılarımıza kazasız, belasız, bereketli bir sezon diliyorum."

 

 

 

Aşının yan etkileri ne? Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara açıkladıGelen son dakika haberine göre; Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca kritik açıklamalarda bulundu. Koca aşı ile ilgili bilgilendirme yaparken sözü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'ya bıraktı. Ateş Kara, "Bizim ülkemizde aşının yan etkileri çok yakından takip ediliyor. Aşı sonrasında istenmeyen etki düzenli olarak bilgiler toplanıyor. " ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler