Geri Dön
SiyasetSon dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan flaş Libya açıklaması

Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan flaş Libya açıklaması

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın CNN Türk'te gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Sözcü Kalın, 'Hafter Libya'yı çok ciddi zarara uğratıyor. Fransa'nın desteklediği Hafter kaos ile tehlikeli oyun oynuyor. Rusya açıkça Hafter'i destekliyor. ABD bölgede belirleyici rol oynamaktan çekiniyor.' ifadelerine yer verdi. Bolton'un kitabıyla ilgili Kalın, 'ABD'li mevkidaşımla bu konuyu da konuştuk. ABD yönetimi de Bolton'a karşı tepkili.İçerde ne konuştuysak dışarıda da onu söyledik. Kitaptaki ifadeler baştan sona hezeyan' dedi.

Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan flaş Libya açıklaması

CNN Türk'ten Semiha Şahin'e açıklamalarda bulunan Kalın şu ifadelere yer verdi:

Hafter Libya'yı çok ciddi zarara uğratıyor. Fransa'nın desteklediği Hafter kaos ile tehlikeli oyun oynuyor.

Libya ile çok önemli bir anlaşma yaptık. Türkiye'yi Antalya sahillerine hapsetmeye çalışanların planlarını bozduk. Biz Libya'dan başka ülkelere de teklif verdik. Biz gerilimden yana değiliz.

Ateşkes için aktörler 2015 anlaşmasına dönmeli. Hafter ve destekçileri Libya petrolünü kullanarak kendilerini finanse ediyor. Rusya açıkça Hafter'i destekliyor. ABD bölgede belirleyici rol oynamaktan çekiniyor.

Ateşkesle ilgili tüm ülkelerle temas içindeyiz. Akdeniz'i bir barış denizi haline getirmek istiyoruz. Ateşkesten kaçanlar Türkiye'yi dışarıda bırakmaya çalışıyorlar. Türkiye'yi yok sayarak atacağınız her adım boşa çıkacaktır. Bizim kimseyle gerilim yaratmak istemiyoruz fakat Türkiye'nin hak ve menfaatlerine karşı bir hamle olduğunda cevabını alırlar.

JOHN BOLTON'UN KİTABI

ABD'li mevkidaşımla bu konuyu da konuştuk. ABD yönetimi Bolton'a karşı tepkili. İçeride ne konuştuysak dışarıda da onu söyledik. Bolton'un kitabı hezeyanlarla dolu bir kitap. Ben görevim gereği bu kişilerle görüşürüm. Cumhurbaşkanımızla ilgili ifadelerin hiçbir objektifliği olmadığını görüyoruz. Bir yerlere mesaj vermek amacıyla bu değerlendirmeleri yaptığını düşünüyorum. Bunlar siyasi analizler değil, saplantılar. Türkiye'nin bir bölge gücü olduğunu hazmedemeyenlerin oluşturduğu bir dil üzerinden Cumhurbaşkanımızı analizi bir eleştiri değil, karalamadır. Bolton ideoloji hezeyanlarını kaleme aldı. Böyle bir zihniyetin önemli görevler aldıktan sonra böyle çarpıtmalar yapması düşündürücü.

IRAK'IN KUZEYİNDEKİ OPERASYONLAR

Irak'ın etnik, siyasi haritasıyla çok oynandı geçmişte. İflas etmiş devlet statüsüne sokmak için birilerinin bunlarla oynadığını biliyoruz. Bu yapının değişmesi, gerekiyor. Irak kökenli PKK tehdidini ortadan kaldırmak için yıllardır çalışıyoruz. Iraklı yetkililere "Bu tehdidi siz ortadan kaldırın, biz gerekli desteği vereceğiz" dedik. Bölgeden Türkiye'ye yönelik tehdit halen var.

Erbil ve Bağdat yönetimi de PKK'nın bölgedeki varlığından memnun değil. Biz de bu alanın Türkiye'ye yönelik bir saldırı bölgesi olmasına izin vermeyeceğimizi söyledik.

NORMALLEŞME İLE ARTAN VAKALAR

Türkiye koronavirüs sürecinde çok iyi bir sınav verdi. Dünyada koronavirüsle mücadelede en başarılı ülkelerden biri olduk. Tehdit geçmiş değil, salgın ortadan kalkmış değil. Tedbirleri titizlikle uygulamaya devam edelim

İran uyruklu mimar kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti. Adana Valiliği, sosyal medyada yer alan görüntülerde şiddete uğrayan kadın hakkında "Önleyici tedbir kararı" uygulandığını, gözaltına alınan eşinin çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandığını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler