Tatilİskeçe Nerede, Hangi Ülkede? İskeçe Hakkında Bilgiler

İskeçe Nerede, Hangi Ülkede? İskeçe Hakkında Bilgiler

20.04.2023 - 14:08 | Son Güncellenme:

İskeçe, yerli ve yabancı pek çok sayıdaki turistin ilgisini çeken modern bir kenttir. Doğası, gelenekleri ve tarihi varlıkları İskeçe’yi oluşturan özellikler arasındadır. İskeçe nerede, hangi ülkede? İskeçe hakkında merak edilenleri derledik.

İskeçe Nerede, Hangi Ülkede İskeçe Hakkında Bilgiler

 İskeçe Batı Trakya’da yer alan bir şehirdir. Coşkulu ve heyecanlı karnavallarıyla dikkat çeken kentlerden birisidir. Tam bir eğlence merkezidir, turistleri de bu noktada eğlendirmeyi başaran bir kenttir. Kış ve yaz aylarında dünyanın çeşitli yerlerinden turistleri ağırlar.

Haberin Devamı

 İskeçe Nerede?

 İskeçe, Yunanistan'ın kuzeyinde bulunur ve Batı Trakya'da aynı adı taşıyan ilin merkezi bir kenttir. Osmanlı kaynaklarında Eskice, İsketye ve İskete isimlerinde kaydedilen İskeçe, isminin bilinen eski ismi “Skeča”dan geldiği düşünülür. İskeçe, doğusundaki Gümülcine ve ileride bulunan Dedeağaç illeri ile beraber Yunanistan'da Türklerin yoğun olarak bulundukları bölgelerden biridir. 

 İskeçe Hangi Ülkede? 

 İskeçe, Yunanistan’ın kuzeyinde, Batı Trakya’da yer alan bir kenttir. Türk nüfusu yoğunluktadır. Türkiye Cumhuriyeti’ne 130 km uzaklıkta bulunur. 

 İskeçe Hakkında Bilgiler

 İskeçe, Batı Trakya’da bulunur ve Türk nüfusunun bulunduğu şehirlerden birisidir. Tarihi MÖ 870’li yıllara kadar dayanmaktadır. 1371 tarihinden itibaren Türklerin yerleştiği kenttir. Balkan Savaşları esnasında Bulgaristan egemenliğine girmiş, Birinci Dünya Savaşı sonucunda 1920 yılında halk oylamasıyla Yunanistan’a bırakılmıştır. Lozan Antlaşması’nda yer alan nüfus mübadelesi kapsamına alınmayan şehirlerden birisidir. 

Haberin Devamı

 Köklü tarihe sahip olan şehir, insanı da yormaz. Doğal güzellikleri ve gelenekleriyle beraber yılın her dönemi fazla sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlar. Şubat sonu veya mart ayının başında İskeçe Karnavalı düzenlenir. Eylül ayında ise Kasaba Festivali gerçekleşir ve şehirdeki hareketlilik artar. Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alan plajları görülmeye değerdir. Taşöz Adası’na yakın konumu ile İskeçe yaz aylarında cıvıl cıvıl olmaktadır.