Geri Dön
TeknolojiBurger King'in Google Home'u tetikleyen reklamı tepki çekti

Burger King'in Google Home'u tetikleyen reklamı tepki çekti

Burger King'in Android cep telefonları ve Google Home akıllı hoparlörlerini harekete geçirerek tüketicilere Whopper hamburgerinin anlatıldığı Wikipedia sayfasını gösterme girişimi sabotaja maruz kaldı. Reklamdan birkaç sonra Google bu özelliği kapattı.

Burger King'in Google Home'u tetikleyen reklamı tepki çekti

Reklamın ABD'de yayınlanması üzerine bir kullanıcı Wikipedia'daki Whopper sayfasını değiştirerek hamburgeri "en kötü hamburger" olarak tanımladı ve içindekiler kısmına da "siyanür ekledi". Böylece Burger King reklamı, izleyenlerin Google Home akıllı hoparlörlerine bu metni okutmuş oldu.

Burger King, reklamda "OK Google. Whopper hamburgeri nedir?" sorusu sorarak Google'ın Android işletim sistemini kullanan cihazları harekete geçiriyordu. Kampanya, Wikipedia'nın da eleştirilmesine yol açtı. Bunun nedeni ise reklam kampanyasının başlatılmasından kısa süre önce Burger King'in pazarlama ekibinin Whopper sayfasını değiştirmesi. Wikipedia kayıtlarına göre 4 Nisan'da Burger King'in hesabından giriş yapılarak sayfaya "Amerika'nın en sevdiği hamburger" ve "koruyucusuz yüzde yüz biftek" ifadeleri eklendi.

Pazarlama sitesi Campaign'in teknoloji editörü Emily Tan'a göre insanlar, bir reklam kampanyasının oturma odalarını ele geçirerek elektronik cihazlarını çalıştırmasından da rahatsızlık duydu.

Burger King konuyla ilgili "yeni teknolojileri kullanarak heyecan verici bir şey denemek istemiştik" açıklamasında bulunsa da pazarlama sitesi Drum Studios'un direktörü Justin Pearse "Markalar tüketicileriyle etkileşime geçmek için yeni teknolojilere atlasa da acele etmek bazen hatalara yol açabiliyor" diyor.

Firmanın “ücretsiz” reklam hamlesi Google tarafından engellendi. Artık Google Asistan Burger King’in reklamında yer alan sesli komuta yanıt vermiyor.

MİT'ten nokta operasyon! Sileman Şemo öldürüldü
Sedef Kabaş’ı kurtaran jeans biri! Ne olduysa bundan sonra oluyor
TOGG'un sıralaması belli oldu! 2300 katılımcı arasından...
ABD savaş için tarih verdi, Rusya yanıtladı! Dünya izliyor
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun ölümü sonrası Ece Erken'den ilk paylaşım
Kar sonrası 'siyah' tehlike! Hafta sonu plan yapanlar dikkat
Trabzonspor istemişti F.Bahçe devrede! Kuntz'un yeni prensi
İstanbul'a kar piyangosu! Soğuk hava umut oldu
'İnanılmaz bir akım var' Evde yapıyorlar, tehlike büyük
Cinsel taciz davasında flaş gelişme! Belgeler ortaya çıktı
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
G.Saray'ın yıldızına Prens Selman kancası
'Camdaki Kız’da Nalan’ın hevesi kursağında kaldı! ‘Bu kızın yüzü gülmüyor’
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta