Teknoloji Fidyeye karşı en iyi beş yöntem

Fidyeye karşı en iyi beş yöntem

22.10.2021 - 07:00 | Son Güncellenme:

Her yıl ekim ayında kutlanan Avrupa Siber Güvenlik Ayı, fidye yazılımı saldırılarına karşı korunmanın en etkili yolları konusunda işletmelerin farkındalığını artırmak için iyi bir fırsat sunuyor. 2021’in ilk 6 ayında dünya genelinde fidye yazılım saldırıları yüzde 151 artarken artık büyük, küçük tüm işletmeler bu tehlikenin farkında. Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), Veeam’in onayladığı ve uygulanmasını da desteklediği, işletmelerin verileri nasıl koruyacağını ve iş sürekliliğini nasıl sağlayacaklarını gösteren onaylı en iyi yöntemleri yayınladı.

Fidyeye karşı en iyi beş yöntem

 

Tanımlama: Bir saldırının mevcut ortamlardan hangilerini etkileyeceğini, bu ortamlarla hangi risklerin ilişkili olduğunu ve bunların iş hedeflerinizle nasıl bir ilgisi olduğunu belirleyin. İnsan güvenlik duvarıinceleme. İş sürekliliği için plan yapın. Dijital varlıklarınızı etiketleyin.

Haberin Devamı

Koruma: Bir siber saldırının etkisini sınırlama veya kontrol altına alma yeteneğinizi proaktif olarak destekleyerek kritik altyapı hizmetlerinizin sürekliliğini sağlayacak uygun önlemleri geliştirin ve uygulayın. İnsan güvenlik duvarını eğitin. Dijital hijyeninize yatırım yapın. Sahip olduğunuz her önemli veri parçasının en az üç kopyasını saklayın.

Sistemler kurun

Saptama: Güvenlik olaylarının zamanında keşfedilmesine olanak tanır ve sağlam bir siber strateji oluşturmak için önemli bir adımdır. Bir olay ne kadar hızlı tespit edilirse, etkileri de o kadar hızlı giderilebilir. Saptama sistemleri kurun. Sanal tetikleme mekanizmaları yerleştirin.

Karşılık verme: Karşılık verme işlevi, uygun eylemleri geliştirmenizi ve uygulamanızı sağlayarak kullanıcıların siber güvenlik olaylarının etkisini kontrol altına alacak teknikler geliştirmesine yardımcı olur. Olaya müdahale planı oluşturun. Sakin ve hesap verebilir olun.

Haberin Devamı

Kurtarma: Her siber saldırı önlenemez, bu nedenle siber güvenlik savunmanızın ihlal edildiği anlar için bir kurtarma stratejiniz olduğundan emin olun. Kurtarma stratejinizi tanımlayın.