Geri Dön
TeknolojiOppo Enco Air Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Oppo Enco Air Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Türkiye'de üretime başlayan ve istihdama katkı sağlayarak dikkatleri üzerine çekmeyi başaran teknoloji devi Oppo, yeni nesil kablosuz kulaklığı Oppo Enco Air ile kullanıcılarının karşısına çıktı. İşte Enco Air'in dikkat çeken tüm özellikleri...

Son zamanlarda kablosuz kulaklıkların kullanımı oldukça yaygın bir hale geldi. Öyle ki, pek çok telefon üreticisinin kendi markasıyla kablosuz kulaklık ürettiğini görüyoruz. Bu nedenle telefon pazarında olduğu gibi kablosuz kulaklık pazarında da ciddi bir hareketlilik yaşanıyor.

Bugün ise bu pazarı hareketlendirecek minik bir konuğumuzu sizle tanıştırmak istiyoruz: Oppo Enco Air. 

Bu kulaklığın özelliklerine yakından bakmadan önce bir kablosuz kulaklıktan neler bekliyorum ondan bahsedeyim. Öncelikle elbette yüksek ses kalitesi, aktif gürültü engelleme teknolojisi, telefon görüşmeleri yaparken rüzgar sesi vb. rahatsız edici seslerin görüşmelerimi sekteye uğratmaması, tasarımı ve elbette uzun bir batarya ömrü benim için önemli.

Tüm bu özellikleri bir de uygun fiyatla sunuyorsa da o kablosuz kulaklık aradığım ürün oluyor. Tüm bunlara ek olarak elbette markaya da dikkat etmek gerekiyor. Bugün inceleyeceğimiz Oppo Enco Air de Oppo imzası taşıyor ve markanın telefonlarda gösterdiği başarıyı bu üründe de gösterip göstermediğine yakından bakacağız. 

Enco Air, Oppo’nun ilk kablosuz kulaklık modeli değil elbette. Daha önce de bu marka özelinde farklı modellerle karşılaşmıştık. Ancak Enco Air, 649 TL’lik uygun fiyatıyla birlikte oldukça iddialı özelliklere sahip ve az önce saydığım özelliklere de sahip. 

Oppo Enco Air’in kutusu oldukça sade. Kutu içeriğinde kulaklıklar şarj kasasının içinde sunuluyor ve bir de ürünü şarj edebilmek için minik bir kablomuz var. Şarj kasasının tasarımı rakiplerinden çok farklı görünmese de, kasanın tepesindeki kısmın şeffaf bir yapıda olması ilk dikkat çeken nokta. 

Bluetooth 5.2 teknolojisi üzerinden Oppo telefonunuza hızlıca Enco Air’i eşleştirebiliyorsunuz. Oppo telefonlar dışında Android ve iOS işletim sistemli diğer telefonlarla da bu ürünü sorunsuz kullanabiliyorsunuz. 

Enco Air, oldukça hızlı eşleşebiliyor. Ayrıca bir uygulama indirmeye gerek duymadan saniyeler içinde dilediğiniz telefonla eşleştirme yapabiliyorsunuz. Tak-çalıştır, hepsi bu.

10 metrelik bir menzil içinde kaldığınız sürede seste kesilme problemi yaşamıyorsunuz. Bu nokta önemli. Başka bir odaya geçtiğimizde telefon görüşmemizin kesintiye uğramaması bize esneklik sağlıyor. Zaten kablosuz kulaklığın çıkış amacı da kulaklık kullanımında ergonomiyi artırmak olduğuna göre bu açıdan Enco Air işini iyi yapıyor. 

Kulaklığın tasarımı standart tipte ve kulağa kolayca oturuyor. Kulaklığın üzerine dokunarak veya basılı tutarak farklı fonksiyonları gerçekleştirebiliyorsunuz. Örneğin kulaklığın üzerine iki kez dokunduğunuzda şarkı atlıyor, üç kez dokunduğunuzda ise Google Asistan’ı açıyor. Ancak daha da önemlisi kesinlikle basılı tutma fonksiyonu. Eğer sol kulaklığa dokunur ve basılı tutarsanız ses kısılıyor, eğer sağ kulaklıkta aynı işlemi yaparsanız ses açılıyor. Bu özelliği rakip pek çok kulaklık modelinde görmediğimizden Enco Air, önemli bir avantaj sağlıyor. 

Şarj kasasına bakalım şimdi de. Şarj kasaları, kablosuz kulaklıklar için bir yandan koruma sağlarken, diğer yandan da kulaklıklarınızı şarj ediyor. Kutusunu ilk açtığınızda zaten şarj olmuş halde geldiğinden Enco Air’i hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Oppo, şarj teknolojilerine ciddi yatırımlar yapan bir marka ve bu alandaki çalışmalarının meyvesini de Oppo ekosistemindeki ürünlerde görebiliyoruz. 

Bu açıdan Enco Air’in kasasını yüzde 100 şarj ettiğinizde 24 saatlik batarya ömrü elde ediyorsunuz. Gayet yeterli bir süre. Eğer aceleniz varsa ve kasayı 10 dakika şarj ederseniz 8 saat batarya ömrü kazanıyorsunuz. 10 dakika şarj, 8 saat batarya ömrü oldukça iddialı ve Enco Air’i farklı kılan özelliklerden sadece biri.

Enco Air’in kasası oldukça hafif. Mıknatıslar sayesinde kulaklıklar kasaya hızlıca oturuyor ve kontrolünüzün dışında kulaklıkların kasadan düşme ihtimali pek yok. 

Enco Air, aynı zamanda IPX54 sertifikasına sahip. Bu da ürünün su sıçramalarına karşı koruma sağladığı anlamına geliyor.

Yapay zeka destekli gürültü engelleme özelliği, Enco Air’in öne çıkan bir başka özelliği. Bu teknoloji, siz telefon görüşmeleri yaparken arka plandaki sesi azaltmaya yardımcı oluyor. Bu da gürültülü ortamlarda dahi daha iyi şartlarda sesli görüşme yapabilmenize imkan veriyor. 

Diğer yandan Enco Air’de düşük gecikme özelliği de var. Bu da özellikle telefonunda oyun oynayanların Bluetooth kaynaklı gecikmelere maruz kalmamasını sağlıyor. Oppo Enco Air, TÜV Rheinland’dan kablosuz kulaklıklar için ‘Yüksek Performans/Düşük Gecikme Sertifikası’ alan dünyanın ilk kablosuz kulaklığı olma özelliğine sahip.

SONUÇ

Sonuç itibariyle ses kalitesiyle de beklentileri fazlasıyla karşılayan Enco Air, yapay zeka destekli gürültü engelleme teknolojisi, düşük gecikmeli bağlantı sunması, uzun batarya ömrü ve hızlı şarj imkanı ile farkını ortaya koyan bir ürün olmuş.

Sponsorlu İçerik

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler