Geri Dön
TeknolojiTürk oyun yapımcısına İngiltere'de büyük ödül!

Türk oyun yapımcısına İngiltere'de büyük ödül!

Türk oyun yapımcısı Simay Dinç İngiltere'de Westminster Sarayında düzenlenen 21st Century Icon Awards'da İlham Veren Teknoloji İnsanı  ödülüne layık görüldü. Parlamento üyeleri, bilim insanları, olimpiyat şampiyonları gibi İngiltere'de kraliçe tarafından onurlandırılmış kişilerin yer aldığı jüri tarafından değerlendirilen Dinç, 35 ülkeden 500 finalist arasından seçilerek ödüle layık görüldü.

Türk oyun yapımcısına İngiltere'de büyük ödül!

Türkiye ve dünyada oyun sektöründe fayda ve fark yaratan birçok projeye imza attığını söyleyen Simay Dinç, Bu ödülün birçok genç kıza ilham olmasını istiyorum dedi.

Türk oyun yapımcısına İngilterede büyük ödül

SİMAY DİNÇ KİMDİR?

2015 yılında Oynanabilir Sanat Eseri üretmek mottosuyla kurucu ortağı olduğu Recontact Games'in ilk oyunu Recontact:Istanbul Apple tarafından yılın oyunu seçilerek 153 ülkede en yenilikçi oyun olarak lanse edildi. Sinematografik mobil oyunu serisinin ikinci oyunu Recontact:Istanbul Eyes of Sky Los Angeles New Media Film Festivali, International Mobile Games Awards gibi önemli ödülleri Türkiyeye getirmişti. Interaktif sinemayı deneysel çalışmaları ile bir adım öteye taşıyan Recontact Games'in üçüncü oyunu Recontact:London'ın başrolunde Game of Thrones'un Whitewalker'ı ingiliz aktör Ross Mullan yer alıyor.Oyunculara ve sinema seyircilerine yeni bir deneyim sunabilmek adına Londrada yapılan çekimler için 8 milyon sanat eserini sergileyen British Museum kapatılmış. Oyunun orjinal müzikleri 60 kişilik müzisyenin yer aldığı Moskova'nın en iyi Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilmiş.

Türk oyun yapımcısına İngilterede büyük ödül

2015 yılında Türkiyenin ilk oyun yapımcıları, geliştiricileri derneği OYUNDERin yönetim kuruluna seçilen Simay Dinç daha çok kadının oyun sektöründe yer almasını sağlamak amacıyla Women in Gamesi kurdu. Şimdiye kadar 40 farklı üniversitede 5000 kadına eğitimler düzenledi. 7 yıl önce Sanatın ve Inovasyonun çatısı olduğu farklı disiplinlerden uluslararası sanatçıların, yaratıcı girişimcilerin bir arada çalışacağı 'Sanatla beslenip, değer katan, fark yaratan projelerin üretildiği yeni bir diyar' olmasını arzuladığı Ayvalık Küçükköyde sanatçı kardeşi Eray Dinç ile KıraARThaneyi kurdu. 5 yıldır köy çocukları ve gençlerle birlikte çalışıyor köyün dijital tohumlarını ekiyor ve imkanı olmayan köy çocuklarıyla Dijital Hasat için çalışıyor.

Balıkesir'de korkutan deprem! İstanbul'da da hissedildi
Devlet Bahçeli'den Sedef Kabaş'a sert tepki
Bakan Nebati'den kritik görüşme sonrası açıklama
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti milli sporcumuzu Türkiye'ye getirecek uçağa uçuş izni vermedi
3 gündür devam ediyor! Korkutan görüntü: 10 metre çekildi
Survivor'da tansiyon yükseldi! 2018'deki olayı hatırlatınca...
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Rusya paylaştı etkisi sürüyor! Haritadan silindi
ABD'nin konuştuğu cinayet! 'Defter' katili çözdü
'İnsanı mezara hayvanı kazana koyar' Asırlardır süren korku!
19 yaşındaki asker kadın yasa boğdu! İki korkunç olay
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez