Geri Dön
VitrinNefise Karatay’a yeşilin anlamını sorduk: “Yeşil renk benim için doğayı ve huzuru ifade ediyor"

Nefise Karatay’a yeşilin anlamını sorduk: “Yeşil renk benim için doğayı ve huzuru ifade ediyor"

Teve2’de “İş Dünyası” programıyla izleyici karşısında olan Nefise Karatay ile yeni programını, ailesini ve renkleri konuştuk.

Nefise Karatay’a yeşilin anlamını sorduk: “Yeşil renk benim için doğayı ve huzuru ifade ediyor"

‘İş Dünyası’ programıyla sunuculuğa geri döndünüz. Kültür, sanat ve sağlık programlarından sonra bu defa iş dünyası. Neden farklı bir alan seçtiniz?

On yıl CNN Türk’te kültür sanat programı sundum, bu süre zarfında evlendim ve kızımı dünyaya getirdim. Bir süredir ekrana ara vermiştim. Kısa bir süre sağlık programı ile devam ettim ve uzun soluklu bir proje ile ekranda olmak istiyordum. Bu işin hem Teve2 gibi bir kanalın bünyesinde olması, hem de Pars Medya gibi profesyonel bir yapım şirketi tarafından hayata geçirilmesi tercih nedenlerimin başında oldu. Dilerim Teve2 ekranında uzun soluklu bir proje olarak devam eder.

Uzun yıllardır sunuculuk yapıyorsunuz, hedefinizde ana haber bülteni sunmak var mı?

Ana haber sunuculuğu başlı başına hayatınızı adayarak yapacağınız bir meslek ve bu işin zirvesi. Ben ise kendi seçtiğim alanda sunuculuk yapmaya devam etmek istiyorum.

Sunuculuk sizin için ne ifade ediyor?

 Disiplinli çalışmak, araştırmak, merak etmek, sormak, dinlemek ve devamlı öğrenmek bu işin olmazsa olmazı. Bilgi ile insanlar arasında köprü olabilmek de çok kıymetli. İşim, mesleğim beni her daim tazeleyen enerji ve hayat veren bir yolculuk. Yıllardır ekrandasınız ve seyirci tarafından çok seviliyorsunuz. Bunun sırrı ne? Bu durumun bir sırrı olduğunu düşünmüyorum. Aslında gerçek samimiyetin ve yaydığınız enerjinin ekrandan izleyiciye geçtiğine inanıyorum.

12 yıl sonra geçtiğimiz sene diziyle seyirci karşısına çıktınız. Yeniden dizi düşünüyor musunuz?

İçine olmaktan mutluluk duyacağım bir proje olursa seve seve yer alırım.

 Oyunculuğa neden bu kadar ara verdiniz?

On yıl kültür sanat programı sundum. Afiş günlük bir programdı ve ben bütün enerjimi ve zamanımı ona ayırmak istedim çünkü hem çok severek yaptığım bir işti, hem de benim için bir okul gibiydi. Çok değerli isimler ile bir araya geldim ve beraber büyüdük diyebileceğim şahane bir ekiple çalıştım.

Çalışma süreleri daha az olan dijital platformdaki dizilere sıcak bakar mısınız?

Olabilir tabi ki.. Bu işleri de takip etmeye çalışıyorum. Çok kaliteli işler yapılıyor.

Yıllar geçmesine rağmen fit vücudunuzu koruyorsunuz. Nasıl besleniyorsunuz?

Çok teşekkür ederim aslında belirli bir diyet yapmıyorum ama sık ve az yemeye özen gösteriyorum. Porsiyonları daima küçük ve sağlıklı gıdalar tüketmeye özen gösteriyorum. Spor ise hayatımın bir parçası haftada 3-4 gün profesyonel bir eğitmen ile spor yapıyorum.

 

Kızınız Maya size benzetiliyor. Siz kime benzetiyorsunuz?

İlk doğduğu zaman Yusuf’a benziyordu ama büyüdükçe sanki daha çok bana benzemeye başladı. Karakter olarak daha çok eşime benzer. İkisi de başak burcu.

Maya okula başladı, hayatınızda neler değişti?

 Her şey! Bütün önceliğimiz O ve O’nun donanımlı bir eğitim alması üzerine kurulu. 2 yaşından beri okula gidiyor, biz biraz erken başladık bu sürece ve kızımı okuluna hep ben getirip götürüyorum çünkü hem zamanım var, hem de yol boyunca O’nunla beraber vakit geçirip sohbet etmekten çok büyük keyif alıyorum. Her akşam evde benim veya babası eşliğinde ödev yapılıyor ve kontrol ediliyor okumayı yeni baştan öğreniyor gibiyiz adeta çünkü sistem tamamen değişmiş. Biz de kendimizi bu sayede güncelliyoruz diyebilirim.

Maya’nın da sizin gibi sektörde olmasını ister misiniz?

Bu tamamen kızımın kararı O neyi severek yaparsa o işi yapsın. Biz anne ve babası olarak O’nun donanımlı bir şekilde eğitim alması için çabalıyoruz ve O’na her daim destek olmaya devam edeceğiz.

Yusuf Day ile örnek bir evliliğiniz var. 10 yıldır evlisiniz, aşkınızı nasıl özetlersiniz?

Ben kendi adıma ifade edecek olursam her şeyden önce Yusuf’u insan olarak çok severim benim kıymetlimdir ve çok özel bir kalbi vardır. Evliliğin esas tanımı ise bence tahammül! Evliyiz çünkü birbirimize tahammül edebiliyoruz yani her halimizi her şeyimizi olduğumuz gibi kabul ederek birbirimizin varlığı ile mutlu olabiliyoruz çünkü insan yeri geliyor en yakınına hatta kendine bile tahammül edemiyor öyle değil mi?

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Teve2’de her cumartesi günü sabah 10’da iş dünyası programı ile izleyici karşısında olacağım için çok mutlu ve heyecanlıyım. Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ben kamera önündeyim ama kamera arkasında muhteşem bir iş çıkaran harika insanlar ile çalışıyorum ve hepsinin emeği çok kıymetli.

 Pelin Gülşen renkleri soruyor...

En sevdiğiniz renk nedir?

Beyaz, bana saflığı ve temizliği hissettirdiği için..

Canlı renkleri mi seversiniz yoksa dikkat çekmeyen sakin renkleri mi?

Ben sakinliği tercih ederim o yüzden genelde sakin tonlar tercihim olur.

Konuk olduğunuz veya sunuculuğunu üstlendiğiniz programlarda renk seçimlerine dikkat ediyor musunuz?

 Evet, canlı ve enerjik renkleri kullanmaya gayret ediyorum.

 İlk kez gideceğiniz romantik bir buluşmada ne renk giyinmeyi tercih edersiniz?

 Her daim klasik olan siyah favorimdir.

Gıdadan modaya kadar birçok sektördeki ürünlerin içeriğinde çevreye zarar veren bileşenler kullanılıyor. Siz aldığınız ürünlerin içeriklerine dikkat ediyor musunuz? Çevre dostu markaları tercih ediyor musunuz?

Aldığım ve kullandığım her ürünün içeriği benim için çok önemli. Özellikle moda endüstrisi çevre kirliliği konusunda lider durumunda. Tükettiğimiz her kıyafet ile aslında içinde bulunduğumuz dünyayı yok ediyoruz.

 Dünyaca ünlü isimler çevreye duyarlı olmak adına katıldığı davetlerde geçmiş yıllarda giydikleri kıyafetleri giymeye başladılar. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 Maalesef “bir giydiğin kıyafet bir daha giyilmez” gibi bize dayatılan algılara artık dünyaca isimler başta olmak üzere dur demenin zamanı geldi. Çünkü bir hevesle satın alıp kısa bir süre sonra bir kenara attığımız bir kıyafetin üretilmesi için harcanan sudan tutun da, boyasından ipliğine kadar kullanılan kimyasalların çevreye zararı, ayrıca bu endüstride çalışan çocuk işçilere kadar bir çok yönden içinde yaşadığımız dünyaya ve insanlığa tahribi var.

Yeşil çocukluğumu hatırlatıyor. Çimlerle kaplı bahçeli bir evde büyüdüm. Akşamları babamızın eve dönmesini kardeşlerimle balkona çıkıp beklerdik o esnada bahçede kesilen çimlerin kokusu hala burnumdadır.. Nerede kesilmiş çimen kokusu alsam hep o anlara, çocukluğuma dönerim...

Renkler olmasaydı, hayat çok ruhsuz olurdu.

İsminiz bir renk olsaydı, eflatun olurdu.

Her rengi kullanabilirim ancak fosfor tonlarına elim hiç gitmez.

Gökkuşağına bir renk daha eklesem turkuaz eklerdim.

Kendime beyaz, siyah ve yeşil rengi yakıştırıyorum.

Aşk Kırmızı

Heyecan Fuşya

Mutluluk Pembe

Moda Siyah

Güzellik Turuncu

Aile Beyaz

Umut Yeşil