ÖSYM’de değişen hiçbir şey yok

Türkiye, yeni sınav sisteminin yarattığı rahatsızlıklar nedeniyle çalkalanırken, ÖSYM’nin bu konuda tek kelime yorum yapmadan, sınavı YÖK’ün açıkladığı şekliyle yapacağını duyurması anlaşılır gibi değil.
O yetmiyormuş gibi, bir önceki sınavda binlerce öğrencinin hayatını altüst eden 9.45 kuralını hiçbir şey yokmuş gibi kaldırması ve bunu yapanların hâlâ o kurumda karar verici konumda olması, pişkinliğin bu kadarına da pes dedirtiyor.
Görünen o ki ÖSYM’de Başkan değişse de yazboz sistemi hiç değişmeyecek.
Şipşak dershaneler ve yayıncılar gibi ÖSYM de anında YKS’yı kabullenerek, rantçılar listesinde ilk sırada yer aldı.
Keşke, ücretten önce, sınavın geçerliliğine, adilliğine, ölçme-değerlendirme yeterliliğine kafa yorsalardı.
Sorgusuz sualsiz!
ÖSYM Başkanı Mahmut Özer’in koltuğuna alışması belli ki zaman alacak.
Öyle olmasa, YKS’yı sorgusuz sualsiz kabullenip, hemen sınav takvimi, ücret ve saat açıklar mıydı?
Ama onlar alışkınlar, bu yıl uygularlar, seneye kaldırırlar!
İşte Başkan Özer’in yaptığı açıklamalar ve düşündürdükleri:
ÖSYM çok önemli markaymış! Evet, öyleydi ama bugünkü marka değeri dünden çok farklı!
9.45 kuralı kaldırılmış. Peki ya hayatını kararttığınız gençler ne olacak! Madem kaldırılacaktı, neden getirdiniz?
Saç tokası, küpe, bozuk para artık serbest olacakmış peki yıllardır bu yüzden sınavı iptal edilenlerden özür dilenecek mi?
ÖSYM içerisinde, güvenlik maksimum seviyede tutulacakmış, demek ki bugüne kadar değildi ki soruları çalan çalanaydı.
Sınavların ölçme ve değerlendirme ilkeleri açısından isabetli ve geçerli olması her daim öncelikleriymiş! YKS’yı bir de bu gözle incelediler mi? Böylesi bir sınavın ölçme değerlendirme ve temsil yeterliliği var mı?
YÖK işveren, ÖSYM taşeron mu ki YÖK ne isterse o yapılıyor! Hadi eskiden YÖK’e bağlıydı, peki ya şimdi, özerklik boşuna mı sağlandı?
Her açıdan sınava hazırlarmış. Bu nasıl bir kurum ki iki günlük sınavın tümünün ilk güne yığılıp, ikinci günü boş bırakılmasına seyirci kalıyor? Barajı aşan, aşmayan herkesten aynı ücreti alıyor, puan hesaplamak öğrencinin değil, bizim işimiz diyemiyor!
Dayatmaya devam
Müfredat dışı soru kesinlikle sorulmayacakmış! Bu zaten hep böyleydi.
Sınav ücreti minimumda tutulacakmış! 120 TL çok fazla, hele ki barajı aşamayacaklar için. Ayrıca bu sınavlar para kazanmak için değil, görev olduğu için yapılıyor.
Zaman konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacakmış. Vah Başkan, vah! Belli ki siz hâlâ sınavların bilgi ölçmenin yanı sıra hızlı düşünme, hızlı karar verme ve onu doğru olarak analiz edip, dikkati de ölçtüğünün farkında değilsiniz.
Geniş bir yelpazeden tercih yapan adaylara aynı sürenin verilmesi haksızlık değil mi?
Yıllardır, engellilerin önündeki engelleri kaldıracağız diyorlar. Görmeyen öğrencilere, umarız yine şekilli sorular sorulmaz!
10 yıl geriye dönük sınavlar kontrol edilecekmiş. Soruları çalanları, servis edenleri, yanlış soru sorup, yanlış puan hesaplayanları uzakta aramayın. Hepsi hâlâ ÖSYM’de!..
Özetin özeti: Başkan değişse de ÖSYM aynı ÖSYM! Yazboza ve maceraya devam...