Abbas Güçlü

Abbas Güçlü

aguclu@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Yılbaşı, yarıyıl tatili, erken rezervasyon ve EMITT Fuarı’nın bereketi nedeniyle, turizmcilerin keyfi yerinde. Umarız, artan bir şekilde devam eder. Ama sanki hemen hepsinin bir anda ayağı yerden kesilmiş gibi. Uçuyorlar. Oysa her şey pamuk ipliğine bağlı ve sürdürülebilir bir başarı için çok daha fazlasını yapmaları ve kurumsallaşmaları gerekiyor!

Turizmde bahar esintisi kalıcı mı

TÜRSAB Başkan adaylarından Firuz Bağlıkaya, önceki gün gazetemizi ziyaret etti. Son aylardaki pozitif gelişmelerden, fazlasıyla memnun. “Ama çok daha fazlası için çalışmamız gerekir, benim aday olmam da bu yüzden” diyor. Peki, o vizyon ve kararlılık var mı? Heyecanlı, sektörü iyi tanıyor ama kafasındakileri gerçekleştirebilmesi için fazlasıyla desteğe ve morale ihtiyacı var. Bunu başarabilirse, kurtulan sadece sektör değil, Türkiye olur...

Haberin Devamı

Kime çalışıyoruz!

Seyahat acentelerini anlamak mümkün değil. Turizm Bakanlığı zaten yok gibi! Yatırımcılar ise ağlamanın ötesine geçemiyor! Yurt dışı turların tanıtımına verdiğimiz önemin onda birini, yurt içi turlar ya da ülkemizin tanıtımı için göstermiyoruz.

Yerli turist, kriz olmadıkça akıllarına gelmiyor. Ülkemizin dünyanın hiçbir yerinde benzeri olmayan güzelliklerini paylaşmak ise neredeyse hiç umurlarında değil! Seyahat için motivasyon gerekir. Bunu yaratacak olan da onlar. Yani başımızdaki Yunan adaları ve dünyanın öbür ucundaki ülkeler için gösterdikleri çabaları, keşke Anadolu’nun dört bir yanındaki tarih, turizm ve seyahat rotaları için gösterebilseler. Eminim ki, pek çoğu daha ülkemizi yeterince tanımıyor! Yaptıkları dünya davetlerine keşke Türkiye rotalarını da ekleyebilseler...

Çin-AB Turizm Yılı

Yıllardır Çinli turist hayali kuruyoruz ama parsayı toplayan hep başkaları oluyor. Çünkü hâlâ konuşmanın ötesine geçemiyoruz! Avrupa’ya giden Çinli turist sayısı 2017 yılında patlamış. Bu yükselişin 2018 Çin-AB Turizm Yılı’nda da artarak devam etmesi bekleniyor.

Çin Turizm Akademisi ve Çin’in en büyük online seyahat acentelerinden Ctrip tarafından ortaklaşa hazırlanan rapora göre, 2017’de 6 milyondan fazla Çin vatandaşı Avrupa ülkelerini ziyaret etti. İstatistikler, turistlerin giderek bireysel seyahatlere yönlendiğini, her geçen gün daha çok Çinli turistin Avrupa’daki mimariye ve müzelere ilgi gösterdiğini ortaya koydu. Çin Turizm Akademisi Başkanı Dai Bin, yaptığı açıklamada, Avrupa’ya giden Çinli turistlerin sayısının 2017’nin ilk yarısında yüzde 65 arttığını söyledi.

Haberin Devamı

Ctrip’in istatistikleri de Avrupa’nın Çinliler için Asya’dan sonraki en popüler turizm destinasyonu olduğunu gösterdi. Ctrip üzerinden Avrupa’ya seyahat planlayan kişi sayısı 2016’ya göre yüzde 26,3 artarken, her seyahat için kişi başı yapılan tüketim de yıllık bazda yüzde 36 arttı.

Bu arada Çin-AB Turizm Yılı’nın açılış töreni, önceki hafta Venedik’te düzenlendi. Etkinlik süresince, Avrupa’ya giden Çinli turist sayısının daha da çoğalması bekleniyor. Önümüzdeki ay, Bahar Bayramı’nı kutlayacak Çinli turistlerin tatil dönemindeki öncelikli destinasyonlarının Fransa, İspanya ve İtalya olması bekleniyor. Peki, Türkiye bunun neresinde?

Haberin Devamı

Biz Avrupalı değil miyiz ki, Çin-AB Turizm Yılı’ndan bir haberiz? Evet, 100 milyon turist, işsizlikten cari açığa, tarımdan tekstile hemen her alanda Türkiye’nin kaderini değiştirir ama önce bunu görmek gerekir!

Dünya ile bilimden teknolojiye, yapay zekâdan endüstriye, muhtemelen, hiçbir alan boy ölçüşemeyiz ama eğer istersek turizmde bunu başarabiliriz. Çünkü bu tarih, bu doğa ve bu kültürel miras hiçbirinde yok!