ABD, FETÖ ve uçan sinek

ABD, FETÖ üyelerini neden Türkiye’ye iade etmiyor?

Türkiye’nin gönderdiği delillere rağmen neden dosyalar ABD’de mahkemelere gönderilmedi?

Bu soruları dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordum.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ, “uçan sinek” örneği ile konuyu anlattı.

ABD’nin kendi çıkarlarına yönelik kullanmak için FETÖ mensuplarını Türkiye’ye iade etmediğini dile getiren Bozdağ, “Başka ülkelerdeki FETÖ’cülerin kurduğu istihbarat ağı var. ABD bu istihbarat ağından istifade ediyor” diyor.

ABD’nin herkesi takip ettiğini ve FETÖ’nün neler yaptığını çok iyi bildiğini dile getiren Bozdağ şunları kaydetti:

ABD’li iki adalet bakanına şunu söylemiştim: Gecenin karanlığında uçan sineklerin dişi mi erkek mi olduğunu fark edecek kadar takip eden bir ABD’nin ‘FETÖ’nün Pensilvanya’daki çiftliğinde konuşulanlardan haberdar değildir’ diyebilir miyiz? Biz sizin bildiğinizi biliyoruz.”

ABD, FETÖ  ve uçan sinek

ABD’li adalet bakanları ne dedi?

Türkiye’nin bütün delilleri ABD Adalet Bakanlığı’na gönderdiğini belirten Bozdağ, ABD’li adalet bakanlarıyla yaşadığı diyalogları da şöyle anlattı:

“O zamanki 2 adalet bakanına şunu söyledim: ‘Bu dosyadaki delil kadar iadesi istenen kişinin suçluluğunu ispat eden dünyada belki ikinci bir dosya yoktur.’ Ama buna rağmen ABD bunu iade etmiyor. ‘Efendim deliller şudur, budur. Biz mahkemeye göndersek mahkeme bunu reddedebilir.’ Biz de dedik ki ‘siz mahkemeye gönderin reddediyorsa mahkeme reddetsin. Bir gönderin bakalım. Biz dosyaya güveniyoruz. ABD mahkemesinin vereceği kararı bekliyoruz. Siz siyasi irade olarak bu dosyayı gönderin. Adli makamlar karar versin. Hukuk içinde sonucu takip ederiz.’ Fakat buna rağmen yargıya göndermediler çünkü dosya sağlamdı ve her şey açıktı.”

Kıbrıs’ta yeni dönem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyareti önemliydi.

Verilen mesajlar netti.

Artık Kıbrıs’ta yeni bir dönem başlıyor.

Çözüm için artık müzakereler iki devlet arasında yürütülecek.

Rum tarafının tedirgin olması normal.

Çünkü çözüm formüllerinden kaçan hep Rum tarafı olmuştu.

Kimin gerçek çözüm isteyip istemediğini de önümüzdeki günlerde yine göreceğiz.

Gençler asla unutmaz

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde 81 ilden gençler İstanbul’da buluştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın organizasyonluğundaki etkinliklerde hain darbe girişimine yönelik “gençlik asla unutmaz” mesajları verilmiş.

3 günlük buluşmada şehitleri anma, müze ziyaretleri, paneller başta olmak üzere çeşitli etkinlikler yapılmış. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da İstanbul buluşmasında gençlerle beraber olmuş. Kasapoğlu gençlere şu mesajları vermiş: 

Düşman ayağı değmesine asla müsaade etmediğimiz, etmeyeceğimiz vatanımızın payidar olması için ant içiyoruz. Bu ruh sayesinde bu milleti, bu gençleri kimse yolundan döndüremez. En büyük sorumluluk sizlerin omuzlarında. Bu ülkenin sadece yarınlarına değil, bugünlerine de sahip çıkacaksınız. Siz bu millete yapılan fenalıkları hiçbir zaman unutmayın. Birbirinize inanın, güvenin, sizi birbirinize düşürmek isteyenlere prim vermeyin.”

 Ankara boş ama...

Ankara bayram günlerinde boş ve sakin. Trafik rahatlamış.

Ama bu rahatlıkta dikkatimi çeken şunlar oldu:

- Araç kullanırken cep telefonu kullananlar çok fazla

- Kırmızı ışıkta durmayanlar az değil

- Lokantalar ve kafeler HES kodu sormadan müşteri alıyor

- Maske takmayanlar da az değil...