Olumlu düşünmenin arkasındaki gerçekler

26 Temmuz 2021

Kimileri olumlu düşünmeyi “Pollyannacılık” adında kendini kandırma zannederek reddetmekte, kimileri de mucizeler yaratacak bir sihirli değnek olduğunu zannederek havada sallayıp sallayıp bal kabağının Ferrari’ye dönüşmesini beklemekte. Oysa olumlu düşünmek, işe yarayan, farkındalık ve çözüm odaklı, esnek, yaratıcı ve zihnin ezberi dışında düşünce üretebilmesidir. Yarım bardak suya bakıp sadece bardağın yarısının suyla dolu olduğunu söylemen yeterli değildir. Durum o yarım bardak suyla ne yapacağına göre şekillenir. Ya da bir şeyin kötü, yanlış ya da acı verdiğini kabul etmek de olumsuz bir düşünce olmayabilir. Bunlara kabul verip bunlarla ne yapacağına, ne öğreneceğine göre olumlu ya da olumsuz yönü belirlenecektir. İnsanın kendisiyle yüzleşmesi acıdır ama bir sonraki adımda kişiyi değiştirip olgunlaştırabilir, bu da olumlu bir düşünme sistemiyle mümkündür. Bu açıdan baktığında olumlu düşünebilmenin içinde gerçekçi bir iyimserlik, işlevsellik ve esnekliğin olduğunu rahatça

Yazının Devamı

Daldan dala atlayan maymun

14 Temmuz 2021

Uzakdoğu’da zihne “daldan dala atlayan maymun” derler. Sen de farkındasın ki bu maymundan senin kafanın içinde de bir tane var. Gün boyunca geçmiş ve gelecek arasında daldan dala atlayarak kontrol dışı, delice gezen düşünceler silsilesi. Hatta şu an bazılarınızın “Arzu! Ne, bir tane mi? Bende o maymundan kaç tane var bilmiyorsun?” diyen seslerinizi duyar gibiyim. Ama sakin ol, maymun bir tane. Ancak bu maymun hiç durmadan çalışıyor. İyi haber şu ki çok çalışkan; kötü haber ise boş çalışıyor. Onun bir yöneticiye ihtiyacı var. Bu yönetici de sensin. Peki, bu maymunu yönetmek için senin neye ihtiyacın var? Önce silkelenip kendine gelmeye ve sonrasında da zihin yönetim becerilerini hızlıca öğrenmeye ihtiyacın var. Tabii son olarak da bu öğrendiklerini kaslarına geçirsen iyi olur: Zihin kası ve beden kası. Yani uygulama şart! Evet, kolay değil biliyorum ama başka seçeneğin yok. Kendi başına kalmış bir zihinle, üstelik sen farkında bile olmadan doldurulmuş bilinçaltı filtrelerinle şu ana kadar yaşamış

Yazının Devamı

NLP seansı sana ne sağlar?

13 Temmuz 2021

NLP kendinde beğenmediğin duygu durumlarını, davranışlarını, tepkilerini ve olumsuz inanç kalıplarını değiştirmen ve hedeflerine ulaşman için sana özel araçlar sunar. Her şeyden önce zihnini tanıyıp onu yönetmeye başlarsın. Zihni kullanmak biliyorsun ki çok önemli. Her şey zihinde başlar zihinde biter.

En çok çalıştığımız konular;

Öfke Kontrolü

Özgüven

Başarı

Değersizlik

Erteleme

Kıtlık Bilinci

Yazının Devamı

Kafanda bir filtre var!

10 Temmuz 2021

Zaman zaman kendimize ya da başkalarına delirmiş gibi gelsek de kafamızda bir huniyle yaşamıyoruz ya da psikiyatrist tarafından onaylanmış bir deli değiliz. En azından şu anda bu kitabı okuyanlar değil. Ama hepimiz çoğu zaman Einstein’nın deli tanımına çok uygun hareketler yapıyoruz. Bir kez daha hatırlayalım o meşhur sözü:

“Tekrar tekrar aynı şeyi yapıp farklı bir sonuç elde etmeyi beklemek bir çeşit deliliktir.”

Bu sözü minik ölçekte örneklendirirsem, çocuğunuza yatağını dağınık bıraktığı ya da eşinizi geç kaldığı için yüz kere uyarmanız işe yaramamıştır. Ama siz istediğiniz sonucu alamamanıza rağmen hâlâ aynı davranışı yaparak onu uyarmaya ve şikayet etmeye devam edersiniz. Kilo vermek istersiniz ama aynı şekilde beslenmeye ve oturmaya devam edersiniz. Büyük ölçekte örneklendirirsem, artık hayatta mutlu olmaya, mutlu yaşamaya karar vermişsinizdir ama aynı düşünce ve davranışlarla aynı seçimleri yapmaya devam edersiniz. Mutsuz bir zihinle mutlu bir hayat yaşamayı beklemek Einstein’a göre deliliktir. Haksız

Yazının Devamı

Harita arazinin kendisi değildir

7 Temmuz 2021

Bilmediğin bir yere gitmen gerekiyor ve sana yardımcı olması için Google Map’ten ya da klasik bir haritadan destek aldığını düşün. Haritayı inceleyip yola çıkıyorsun ve hedefine ulaşıyorsun. Tüm yolculuk boyunca geçtiğin yollar haritada çizilmiş olanla aynı mıydı? O haritada gökyüzünü, sen yoldayken yağan yağmuru, beton ya da çakıllı yolları, kasisleri, trafik ışıklarını, mis gibi kokan ıhlamur ağaçlarını ya da dağların eteklerindeki kaya parçalarını görmüş müydün? Tabii ki görmedin, çünkü harita, üzerinden geçtiğin bölgenin kendisi değil, sadece ufaltılmış bir temsiliydi.

Anlambilimi (General Semantics) kurucusu düşünür Alfred Korzybski, gerçek dünya ile bizlerin yarattığı içsel dünya modelleri arasındaki farkı şu şekilde dile getirir: “Harita bölgenin kendisi değildir.”

Hepimiz edindiğimiz deneyimlerimiz sonucunda zihnimizde algısal temsillerimizi oluşturuyor, kullandığımız dil ile de bu içsel haritalarımıza bağlı olarak kendi dünya görüşümüzü

Yazının Devamı

Kıskançlık ve haset enerjisi

13 Ocak 2021

Önemli bilgi! Bir insan hangi konuda kıskançlık ya da hasetlik yapıyorsa bunun enerji dilindeki anlamı ”benden kaç, uzaklaş” demektir. Eğer başkasının çok para kazanmasını ya da iyi bir mevkide olmasını kıskanıyorsanız çok para kazanmaya veya mevki sahibi olmaya ”benden git, uzaklaş” diyorsunuz. Burada dikkatle bakılmasının iyi olacağı bir konu da kıskanıp kıskanmadığınızın gerçekten farkına varabilmenizdir. Eğer o kişiyi sahip olduğu imkanlardan ve fırsatlardan dolayı yargılıyorsanız, onun hak etmediğine inanıyorsanız büyük bir ihtimalle kıskanıyorsunuzdur. Bir şeyler ters gidiyorsa, canınızı sıkıyorsa, kendinizde bir direnç hissediyorsanız samimi bir şekilde kendi içinizdeki gerçekliğe bakıp yüzleşebilme cesaretini göstermediğiniz sürece hiçbir şey değişmez. Üstelik daha da kötüye gider. Çünkü hayatta hiçbir şey olduğu gibi kalmaz. Her an bir değişim vardır olumlu ya da olumsuz.

Eğer sizi başkaları kıskanıyorsa ve siz bundan çok rahatsızlık duyuyorsanız kıskanma sebebi olan durumu kaybedebilirsiniz.

Yazının Devamı

Gerçekten özgüvenin var mı?

31 Aralık 2020

Çoğu zaman özgüvenle egolu olma hali karıştırılır. İstersen bugün net, iyi tanımlanmış özgüvenli olma haline bir bakalım. Ve sen kendin hakkında karar ver :)

-İşler yolunda gitmediğinde de kendini iyi hissedebiliyorsan

-Bilmediğini fark ettiğin zaman öğrenmeye pozitif bir merakla yaklaşabiliyorsan

-Hata yaptığında hatanı kabul edip hatandan öğrenebilmeye kendini açıyorsan

-Yeri geldiğinde samimi bir şekilde özür dileyip hatanı telafi etmek için istekli bir şekilde çabalaya biliyorsan

-Sadece kendinin bir üst halini gerçekleştirmek için kişisel hedefler koyabiliyorsan

-Yapıcı özeleştiri yapabiliyorsan

-Duygularının ve düşüncelerinin sorumluluğunu üstlenebiliyorsan

Yazının Devamı

NLP serisi: Metaforların bilinçaltına etkisi

29 Aralık 2020

Metaforlar, çocukluktan kalma bir öyküden, yıllar önce izlenen bir filimden, çevremizde duyduğumuz konuşmalardan ya da kendi hayal gücümüzden süzülüp dilimize yansıyan anlamlandırma şekillerimizdir. Kullandığımız benzetmelerle hem kendi hem de karşı tarafın bilinçaltına çok kolay girebiliriz. Metafor yöntemi ürün satışlarında sıkça kullanılır ve doğru kullanıldığı takdirde satışları istenen sonuca götürür. Aynı şekilde kitleleri, kişileri motive edip harekete geçirebilir. Ya da korkutup sindirebilir.

Metafor bazen bir sözcük, bazen bir deyim ya da öykü olabilir. Kendinizin, yöneticinizin, iş arkadaşınızın ya da eşinizin metaforlarına dikkat ederek duygu ve düşüncelerin nereye odaklandığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Şirkette ateş hattında gibiyiz.

Hedeflere nişan almalıyız.

Rekabet arenasında savaşı biz kazanmalıyız.

Bu metaforlarda savaşçı, askeri bir zihniyet var. Bu metaforlar bazı kişileri harekete geçirirken bazı kişilerde de büyük bir stres yaratıp güçsüzleştirebilir.

Bu proje sizin

Yazının Devamı