Nevin Yıldırım’ın bakışları

O bakışı siz de hatırlıyorsunuz değil mi? Gazete sayfalarından bize bakan kadının gözlerini. Bir kadın polisin kolunda götürülürken dönüp objektifin ta içine bakmış. Aslında bizim gözlerimizin içine.

Son derece kararlı ve dimdik bakışlar ama dikkat ederseniz belli belirsiz bir gülümseme, bir rahatlama da fark edebilirsiniz içinde. Aylarca süren işkenceye kendi eliyle son vermiş olmanın rahatlığını. Bir de ikiyüzlü adaletimizi yüzümüze vurmanın.

Nevin Yıldırım, Isparta’nın Yalvaç ilçesi Korukaya köyünde yaşayan 28 yaşında, iki çocuklu bir kadındı. Medyanın çok sevdiği tabirle “kesik baş cinayetinin” faili. 28 Ağustos 2012 günü kendisine ocak ayından beri silah zoruyla tecavüz eden adamı av tüfeğiyle öldürmüş, kafasını kesip köy meydanına atarak “İşte namusumla oynayanın kellesi, benim arkamdan konuşmayın” diye olan biteni bilen, göz yuman, dedikodusunu yapan konu komşu, eş dost, akraba kim varsa hepsine meydan okumuştu. Tecavüzcüsünden beş aylık hamileydi.

Nevin Yıldırım, “canavarca hislerle adam öldürme” suçuyla yargılandı. 2015’te iddianamedeki “canavarca hisle” ibaresi yerini “tasarlayarak, kasten adam öldürme”ye bıraktı. Nevin Yıldırım müebbet hapse mahkûm oldu.

Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı’nın iddiası, genç kadının öldürdüğü Nurettin Gider’le gönüllü bir ilişki içinde olduğu, fakat dedikodularla başa çıkamayınca kocasını ve çevresini tecavüze uğradığına inandırmaya karar verdiği yönünde.

Yani bu kadın aslında bu adamı seviyormuş. Ondan isteyerek hamile kalmış ve fakat adı çıktı diye çekmiş silahı vurmuş. Yetmemiş, sevdiği adamın kafasını kesmiş. Yani dedikodulara malzeme olmaktansa katil olup ölene kadar hapiste kalmayı, bir de aşk yaşadığı adamı canavarca ortadan kaldırmayı daha makul bulmuş. Size ne derece makul geldi bilemiyorum.

Nevin Yıldırım mahkemede hiçbir şeyi gönüllü yaşamadığını açık ve net bir şekilde söyledi. Karnındaki çocuğun ona her kıpırdayışında tecavüzcüsünü hatırlattığını belirtip “Alın onu benden” dedi. Şimdi çocuk devlet koruması altında. Nevin Yıldırım ise bugün saat 10.00’da Yargıtay’da görülecek temyiz davası için hâkim karşısında olacak.

Kadın dernekleri, tecavüzcülere, kadın cinayetleri faillerine uygulanan iyi hal indiriminden bile mahrum bırakılan genç kadın için çağrı yapıyorlar. “Erkek adalete karşı Nevin Yıldırım’ın yanındayız” diyorlar.

Diyebilirsiniz ki ortada aleni bir cinayet, köy meydanına atılmış bir kafa var, bunu mu savunalım?

Hayır, savunmayalım, bu cinayeti hazırlayan sebeplere bakalım. Aylarca tecavüzcüsüne rıza göstermek zorunda kalmış, kendisine yapılan eziyete sessizce katlanmış, konuşsa gene suçlu çıkacağını, derdini anlatamayacağını bilmiş, dayanamadığı noktada ona silah çeken adamı vurmuş bu kadın.

Canavarca hisse kapılmaz da ne yapar insan, meşru müdafaa bu değilse ne?