En iyi tasarıma sahip on gazete

Dünyanın en iyi tasarımlı gazeteleri yarışmasında 100’ü aşkın aday arasından 10 gazete finale kaldı. Jürinin yorumları daha iyi bir gazeteciliğin nasıl olması gerektiğinin de işaretlerini veriyor.

Merkezi ABD’nin Orlando kentinde bulunan uluslararası meslek örgütü Haber Tasarım Derneği her yıl güçlü bir gazetecilik içeriği, çeşitlilik, istikrar ve okurun tercihlerine odaklanma gibi kategorilerde en iyi gazeteyi seçiyor. Bu yıl da dünyanın en iyi tasarımlı gazeteleri yarışmasında, bünyesinde bu kriterleri barındıran 100’ü aşkın aday arasından 10 gazete finale kaldı. Kazanan gazete 4 Nisan’da Şikago’da düzenlenecek törenle açıklanacak. journo.com.tr; ABD ve Avrupa merkezli yayınların arasında Güney Amerika gazetelerinin de dikkat çektiğini, bu yılın 10 finalistiyle ilgili jürinin yorumlarını yayımladı: Jürinin yorumları daha iyi bir gazeteciliğin nasıl olması gerektiğinin de işaretlerini veriyor:

The Guardian (İngiltere): Zarif bir Berliner formatını bırakıp daha canlı bir tabloid boyuta geçen The Guardian, burada tutunmayı becerdi. Özellikle ilavelerinde her tür içerikle dolup taşan gazete, zenginliğini ve derinliğini keşfetmesi için okurda merak uyandırmayı başarıyor.

En iyi tasarıma sahip on gazete

The New York Times (ABD): NYT her zamankinden daha parlak ve cüretkâr. Geçmişte güçlü ama birbirinden ayrı parçalardan oluşan tasarımı, bugün birleşik bir güç merkezine dönüştü. Çalışanlar fotoğrafçılığa bağlılıkları, zekice illüstrasyon ve grafiklerde iddialarını katlıyorlar.

The Sunday Times (İngiltere): İri tipografi, fotoğraflar ve karşılıklı iki sayfaya cesurca yayılan içerikler, tasarımı sürüklüyor. Graphic Condensed/Extra Condensed yazı tipinde ve büyük harflerle atılan başlıklar, sayfalar boyunca görsellerle ustaca bütünleştiriliyor.

La Nación (Arjantin): Tasarımı basit, sakin, davetkâr ve saygılı. Rengarenk unsurlar yerine haber sayfalarına odaklanıyor. Sunumların derli topluluğundan ve çok yönlülüğünden; ayrıca mizahi illüstrasyonların, fotoğrafların, detaylı olgu kutularının (fact box) ve ustalıkla kontrol edilen beyaz alanların yarattığı sürprizden güç alan bir tasarım bu.

Politico (Belçika): Kavramsal kapakları ve çok yönlü, temiz tasarımıyla, siyaseti zekice ele alma sanatında ustalaştı. Gazetenin sağlam ızgara (grid) yapısı ve tipografik çerçevesine ışık katan mükemmel fotoğraf editörlüğü, incelikli kırpma (cropping) işçiliği, illüstrasyon ve grafiklerdeki iddialı dizilimi, kapaktan arka sayfaya doğru güçlü bir yumruk gibi iniyor.

Die Zeit (Almanya): Bu zekâ dolu, çarpıcı yayın, fotoğraf ve illüstrasyondaki güçlü oyunlarıyla görsel damgasını vurmayı sürdürüyor.

La Repubblica (İtalya): Ciddi, saygın bir İtalyan gazetesinin, kendine özgü yazı tipi, resimlendirilmiş grafikler ve hassas renk paletiyle işe eğlence ve enerji katabileceğinin bir örneği.

El Comercio (Peru): Ciddi ve geleneksel bir gazetenin hikâye anlatımı için alternatif bir görsellikle deneyler yapabileceğinin iyi bir örneği. Vinyetlerinde, patlaklarında, başlıklarında ve sayfa ızgarasında sergilenen zekice detaylar var.

Memphis Business Journal (ABD): Bu gazetenin tamamı temiz, tutarlı bir tasarıma sahip ve önemli hikâyelerde kusursuz bir görsel icranın dokunuşları gözleniyor.

The Villages Daily Sun (ABD): En özgün yerel gazetelerden biri. Okurlarıyla son derece güçlü bir bağı var ve onları çok iyi anlıyor. Sayılar görsel sürprizler ve ritimle dolu.