Estetik sektöründe hasta doktor arası güven nasıl sağlanır?

4 Mayıs 2021

Son zamanlarda haberlerde, yazılı ve görsel medyada estezedeler ile ilgili haberleri sıkça görmeye başladık. Bu haberler dışında, esasında haberlere konu olmayan çokça insan var. Nereden mi biliyorum? Çünkü deneyimsiz ellerde yaptırılan estetik işlemler sonrasında düzeltilmesi için hasta başvuruları oldukça sık olmakta...

Peki, ameliyatsız estetik alanında bu kadar yanlış uygulama sayısının artış göstermesinin ya da toplum tarafından dikkat edilmesinin sebebi nedir?

Hastalar, Doktorlarını Daha Özenli Seçmeye Başladı!

Öncelikle estezede sorunu son yıllarda özellikle merdiven altı diye tabir edilen yasal ve yetkin olmayan kişiler ya da merkezler tarafından dolgu botoks gibi ameliyatsız işlemlerin çokça yapılabilir hale gelmesinden kaynaklanıyor. Özellikle ülkemizde denetim mekanizmalarının yavaş ve özensiz işlemesi yapılan bu yanlış uygulamaların artmasında bir etken olsa da, asıl sorun etik konusuna uyulmaması bence. Sağlıkta etik dendi mi akla ilk gelen 'zarar verme'dir.

Zarar verme kuralı şu demektir; eğer o işin uzmanı değil ve hastana yardımcı olabileceğinden emin değilsen uzman birine hastayı yönlendir. Özellikle merdiven altı yasal olmayan yerler tarafından, etik değerlerin ilk kuralı çok rahat çiğnenebildiğinden, günümüzde insanlar güzellikleriyle ilgili işlemler yaptırmak istediğinde, daha sıkı bir araştırmaya girmeye başlamıştır.

Hastalar, doktorlarını daha özenli seçmeye başladı. Yetkisiz merkezlerden ya da gizli kapılar arkasında işlem yapan yerlerden uzak durmaya dikkat ediyor. Burada ki tehlike şu; sosyal medya ve internet ortamının reklam&pazarlama gücünü arkasına alan yetkisiz ve bilgisiz kişi ya da kurumlar, kendilerini uzman gibi gösterebiliyor ve sizleri kandırabiliyor.

Seçeceğiniz Doktorunuzun Branş Hekimi Olmasına Öncelikle Dikkat Etmenizi Öneririm!

Doktor Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazının devamı...

Dolgu uygulamalarının geleceği

26 Nisan 2021

Dolgu uygulamaları neden dünyada en sık yaptırılan estetik uygulamalardır?

Dolgunun hızlı etki göstermesi, günlük hayatı etkilememesi, kısa sürede yüzdeki hacim kayıplarını onarması ve bu sayede daha duru ve dinamik bir görüntü sağlaması nedenleri dolgu uygulamalarının en sık tercih edilme sebebidir.

Trend estetik dolgu uygulamaları nelerdir?

Son zamanlarda en sık yapılan estetik dolgu uygulama alanları jawline, çene ve elmacık çevresine yapılan dolgu uygulamalarıdır. Çene ucu ve çene hattı da denilen Jawline hattına yapılan dolgu uygulaması ile keskin bir çene hattına kavuşmak mümkündür. Çene ucu dolgusu özellikle çenesi geride olan kişiler ve gıdı görüntüsünü saklamak isteyen kişiler tarafından talep görmektedir.

Bütünsel yüz yaklaşımı son yılların öne çıkan yaklaşımı. Peki, bu tarz bütünsel çalışmalarda dolgu hangi bölgelere uygulanıyor?

Dinamik yüz akışını belirleyen ve yüzümüze doğal hacim verip, üçgen yüz ifadesini oluşturan hacim alanlarımız vardır. Şakak alanı, elmacık alanı, nazolabial oluk, marionette alanı ve çene alanıdır. Yukarıdan aşağı doğru birbirleri ile bütünsel bir ilişkide bulunan bu bölgeler yüzümüzün doğal akışını oluşturur. Zaman içerisinde bu bölgelerdeki farklı hacim kayıpları yüzde homojen olmayan hafif asimetrik görüntü ve düşmelere sebep olur. Bütünsel yaklaşım; yüz akışını oluşturan bu beş hacim noktasına uygulanan dolgu çalışmalarıdır.

Estetik dolgu uygulamalarında kullanılan ürünlerin kalıcılık süreleri nedir?

Estetik Dermatoloji alanında çalışan uzman doktorlar; dolgu ürünlerini kabaca 3 gruba ayırırlar.

Yazının devamı...