5 adımda beslenme saati

Yeni eğitim öğretim dönemi çocuklarımızın beslenmesini gözden geçirmek için bir fırsat; okul çağındaki çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenmeleri için 5 konuya dikkat etmeliyiz.

Yeni eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Pandemi kısıtlamaları, uzun süredir online devam eden dersler sonrasında hem anne babaların hem de çocukların çok heyecanlı olduğunu düşünüyorum. Dilerim tüm çocuklarımız ve gençlerimiz için sağlık ve başarı dolu bir eğitim öğretim dönemi olur. Elbette okul denince akla beslenme çantası, bağışıklık gibi konular geliyor.

Özellikle pandemi sınırlamaları sebebiyle bu sene beslenme çantaları ve evden gelen öğünler çok daha fazla gündeme gelir oldu.

Sevgili ebeveynler, yeni eğitim öğretim dönemini çocuklarınızın beslenmesini gözden geçirmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Yeterli ve dengeli beslenmenin çocuğunuza gün boyunca odaklanması için ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlayacağını unutmayın! Okul çağındaki çocuklar için aşağıdaki 5 adımı mutlaka uygulayın.

 5 adımda beslenme saati

1 - Rengârenk beslenme çantası

Beslenme çantasını hazırlarken besin gruplarını düşünün. Tam tahıllar, meyve veya sebze, et/et alternatifi ve süt ürünlerini içeren besin gruplarına beslenme çantasında dengeli bir şekilde yer vermeye özen gösterin.

Küçük teneffüsler, ara öğünler için taze meyve, fındık, badem, ev yapımı poğaça veya kekle alternatifler yaratabilirsiniz.

5 adımda beslenme saati

Öğle yemeği için ise tavuk, ton balığı veya peynir gibi protein kaynağı bir besini içeren sandviç ve süt, tost veya ayran hızlı ve pratik öğün seçimleri olabilir.

 2- Yumurtayı unutmayın

Çocuğunuz için; büyüme ve gelişme döneminde hayvansal protein kaynağı olarak et, tavuk ve balığın önemini unutmayın. Her gün bu tür yemekler pişirme imkânınız yoksa yumurtayı ihmal etmeyin, kuru baklagilleri yoğurtla dengeleyin.

Yumurta, anne sütünden sonraki en değerli protein kaynağı. İçerdiği sağlıklı yağlar ve proteinle uzun süre tokluk hissi sağlanmasına da yardımcı olur. Kahvaltıda sebzeli omlet, menemen veya yumurta sevmeyen çocuklar için yumurtalı bir pancake gibi tariflerle besleyici ve eğlenceli tabaklar hazırlayabilirsiniz.

5 adımda beslenme saati

 3 - İşlenmiş gıdalardan uzak durulmalı

Ultra işlenmiş gıdaların artık çocukların ve gençlerin diyetlerinde kalorinin üçte ikisini oluşturduğunu biliyor musunuz? Ultra işlenmiş gıdalar nedir diye soracak olursanız; cipsler, paketli atıştırmalıklar, şekerlemeler, tatlandırılmış ve gazlı içecekler, dondurulmuş ve raf ömrü uzun yiyecekler kısacası trans yağ, katkı ve koruyucu maddeler içeren bir dizi işlem görmüş besinler olarak örnek verilebilir. 20 yıllık veriler, aşırı işlenmiş gıdaların çocukların ve gençlerin diyetlerinin çok daha büyük bir parçası haline geldiğini gösteriyor.

JAMA dergisinde yayınlanan çalışmada, 33 bin 795 çocuk ve ergenin verileri analiz edilmiş. Çalışmada aşırı işlenmiş gıdalardan alınan kalorilerin 1999’dan 2018’e yüzde 61’den yüzde 67’ye yükseldiği belirtiliyor. Kalorilerdeki en büyük artışın, paket servis, dondurulmuş pizza ve burgerler gibi yemeye veya ısıtılmaya hazır yemeklerden kaynaklandığı gözlemlenmiş. Kalorilerde ikinci en büyük artış, paketlenmiş tatlı atıştırmalıklar ve tatlılarda görülüyor. Çalışmanın olumlu sonuçlarından da bahsetmek istiyorum: Çalışma süresi boyunca, şekerle tatlandırılmış içeceklerden alınan kalorilerin yüzde 51’lik bir düşüşle düştüğü gözlemlenmiş.

4 - Daha sağlıklı alternatifler

Okullar açıldıktan sonra çocuklar için en önemli iki öğünün kahvaltı ve okul dönüşündeki atıştırmalık zamanı olduğunu düşünüyorum. İlave şeker içermeyen, yüksek lif kaynağı, vitamin ve mineral içeren taze besinleri atıştırmalık olarak tercih etmek en sağlıklı tercihtir.

Kötü beslenmenin ve aşırı fastfood tüketiminin diyabet, obezite ve bazı kanser türleri gibi diğer ciddi tıbbi durumlarla ilişkili olduğunu unutmamak gerekiyor. Tatlı için evde kendi tariflerinizi kullanabilir, şeker yerine pekmez veya bal tercih edebilirsiniz.

5 - Uyku düzenine dikkat

Kaliteli ve yeterli uykunun, güçlü bir bağışıklık sisteminin ve sağlıklı bir yaşamın en önemli parçalarından biri olduğunu unutmamak gerekiyor. Okulların uzun süredir kapalı olması yüzünden uyku düzeni değişikliklere uğrayabilir. American Academy of Sleep Medicine (AASM), 6-12 yaş aralığındaki çocukların günde 9-12 saat uyumasını öneriyor. 13-18 yaş aralığında ise önerilen bu değer 8-10 saat. Çocuklarınızın hareket etmesi de bir diğer önemli noktalardan. Egzersiz alışkanlığını ömür boyu sürecek bir aktivite haline getirmek için onlara iyi bir rol model olabilirsiniz. Egzersizi ailenizle eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.