Bayrama doğru

Son bir senedir bayram yazılarıma “Nerede o eski bayramlar” diye başlıyorum. Heyecanla uyandığımız, en yeni kıyafetleri giydiğimiz, poşetler dolusu şeker topladığımız, büyük aile sofraları kurduğumuz, çocukluğumuzdaki bayramlar çok eskide kaldı. Ama son bir senedir bayramlar çok daha buruk geçiyor. Sevdiklerimizle kalabalık sofralarda muhabbet etmek, özlem gidermek en çok özlediğimiz anlardan. Umarım bugünleri bir an önce geride bırakır ve sevdiklerimizle doyasıya sarıldığımız nice sağlıklı bayramlar yaşarız.

Bu sene tam kapanma sebebiyle hepimiz bayramda evdeyiz. Eskisi gibi büyük aile sofraları ve bayram tatilleri için önerilerimi veremeyeceğim. Ama yine de ramazan ayından normal beslenme düzenine geçişte dikkat etmemiz gereken noktalar var.

Hedefiniz kilonuzu ve sağlığınızı korumak olsun

Bayram ve sonrasında beslenme düzeni eskiye dönmeye başlar. Genelde bayramlarda akla gelen ilk şeylerden biri ise tatlı olur. Bayram tatlısını fazla kaçırdığınızda sonrasında tartıdaki değişimler sizi şaşırtabilir. Elbette bayramda tatlı yemeyin demeyeceğim fakat tatlı tercihiniz veya tatlı tüketiminden sonraki öğünü dengelemeniz gibi bazı küçük noktalara dikkat etmenizde fayda var. Her zaman vurguladığım dengeyi sağlayarak, bayramı tahmin edebileceğinizden çok daha sağlıklı geçirebilirsiniz.

Ramazanda kilo alanlardansanız aman dikkat!

Biliyorsunuz ki Kovid-19 nasıl bir salgın olarak etkisini gösteriyorsa, obezite de tıpkı öyle etkisini göstermeye devam ediyor. Dünya çapında yaklaşık 3 milyar insan fazla kilolu veya obez kategorisinde yer alırken, pandemiyle birlikte hareketsizliğin artması durumu ciddileştiriyor. Geçtiğimiz ay Amerikan Kalp Birliği’nin yayımladığı bildirgeye göre, beden kitle indeksi olarak sağlıklı aralıkta olsanız bile bel çevrenizin yüksek olması, yani abdominal karın yağları kalp sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyor. Bel çevresinin erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm’nin üzerinde olmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatayım. Sağlıklı beslenme ve egzersizin gücünü bir kez daha hatırlayın. Ramazan dolayısıyla egzersiz yapamayanlardansanız bayramla birlikte kendinize yeni bir sayfa açıp, egzersiz planı oluşturmakta fayda var.

Sıvı tüketimini ihmal etmeyin

Sıvı tüketimi her zaman önemli, fakat özellikle sıvı tüketiminin azaldığı ramazan ayından sonra su tüketimini bir kez daha hatırlatmak istedim. Gün için de 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin, suyun toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağladığını unutmayın. Havalar iyice ısınmışken ter yoluyla kaybedilen elektrolitleri dengelemek için doğal maden suyunu da beslenme planınıza ekleyebilirsiniz.

Tatlı tercihinizi yaparken

Tatlı seçiminizde ağır şerbetli tatlılar yerine hafif meyve tatlıları veya dondurma terci etmek daha sağlıklı olacaktır. Biliyorum, bayram denince aklınıza şerbetli hamur tatlıları geliyor, örneğin baklava, şekerpare... Şerbetli tatlıların kalorisinin yüksek olduğunu ve bayram boyu hareketsiz kalmayla birlikte vücudunuzun bu fazla kaloriyi yakamadığını ve yağ olarak depolayabileceğini unutmayın. Bayram tatlılarını dengelemek için kahvaltıda hafif seçimler ile öğle ve akşam yemeklerinde salata ve sebzeye ağırlık verin.

Altını çizmek istediğim bir diğer önemli nokta ise ramazanda meyve tüketimi ihmal edilebiliyor. Ramazan döneminde yaşanan hareketsizlik ve uzun süreli açlığından ardından yapılan yemek seçimleri ve susuzluk mide ve barsak sisteminizi etkilemiş olabilir. Bu nedenle, mevsiminde lif kaynağı sebze ve meyveleri tüketmeye özen gösterin.

BAYRAM TATLISI (2 porsiyon)

2 adet elma 

3 yemek kaşığı yulaf

1 yemek kaşığı tereyağı

1 çay bardağı süt

Tarçın

1 tatlı kaşığı bal

30-40 gram tuzsuz yer fıstığı

10-12 çilek

1 paket vanilin

Hindistan cevizi

İsteğe göre üzerine: 1 top dondurma

Yapılışı: Elmalar rendelenir, yulaf ve tereyağı, tuzsuz yer fıstığıyla birlikte sotelenir. Bal dökülür. Bu sırada çilekler ince ince dilimlenir, vanilinle bekletilir ve kâseye dizilir. Dondurmayla servis edilir.

Afiyet ve sevgiyle...