GENCLER HEDEFİ YÜKSEK TUTMALI

15 Temmuz 2012

İzmir işdünyasına yönveren isimlerden EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ve oğlu Murat’la biraradayız. Baba, Sanayi Odası Başkanı olunca kuşak farkları konularına kolay gelemesek de Ender Bey oğlundan beklentisini özetliyor: ”Hayatta hiç sevmediğim şey, ‘yuvarlanıp gitmek” deyimi, gençlerin hedefi yüksek tutmalarını tercih ederim”

İşdünyası ve İzmir kamuoyu Ender Yorgancılar’ yakın tanısa da oğlu Murat bir o kadar gözlerden uzak.
Murat Bey’le konuşunca karşınıza ‘babasını model alan ama kendi ilkelerini de ona kabul ettiren’ genç bir adam portresi çıkıyor.
Baba oğula, yaşama bakışları, benzerlikleri, Ender Bey’in iş hayatını emanet edeceği tek çocuğu Murat Bey’e tavsiyelerini almak için İzeltaş’a geldik ama doğrusu bu konulara da zor geldik. Sonuçta Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı ile görüşünce, ekonomiden, sanayiden söz etmeden geçemiyorsunuz.
Tabii bir de son yaşanan EXPO Yürütme Komitesi’ndeki gelişmelerden. Malumunuz, Komite Başkanı Mahmut Özgener’le birlikte, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli de istifa etmiş, İzmir sarsıntılı günler geçirmişti. Yorgancılar rica etmeyi unutmadı; “EXPO konusuna fazla girmeyelim” Dedim ki, röportaj bu, belli mi olur soruların nereye gideceği....
Nitekim oralara kadar gitti!!!!
Ama röportajdan önce, tanık olduğum bir konuda Yorgancılar’ın hakkını vermem gerekiyor. Neredeyse 15 yıldır EBSO’yu izliyorum ancak ilk kez İzmir’e dair rakamlarla konuşan yani ‘sözün ötesine geçen Başkan’ Yorgancılar oldu.

Yazının devamı...