Devlet arazili yeni AVM’ler yolda!...

Alsancak Kruvaziyer Limanı kapsamında yapılması planlanan Alışveriş Merkezi (AVM) projesi daha baştan kıyamet kopardı.
İzmir’in merkezine 96 bin metrekareyle, Türkiye’nin en büyük AVM’sini kurma projesinin yankıları hala sürüyor. Bu konu sonuca ulaşıncaya kadar daha çok tartışılacak gibi gözüküyor. Kamuoyunun büyük kısmı buraya AVM yapılmasını istemiyor.
Liman AVM tartışıladursun, İzmir’e yeni ve çok tartışılacak AVM’ler de geliyor.
Özel sektörün başlattığı birkaç AVM yatırımını söylemiyorum.
Yine kamu eliyle, devlet arazisinde, yap-işlet-devret modeliyle ihale edilecek yeni AVM’lerden söz ediyorum.
Kamu AVM’ler!...
Kamu kurumlarına ait kent merkezindeki, devasa yeni alanlar için Özelleştirme İdaresi harekete geçti.
Devlet arazili yeni AVM’ler yolda...
İlk hazırlık, Bornova Ağaçlı Yol olarak bilinen Üniversite Caddesi’ne yakın, kentin en yeşil, prestijli alanlarından birinde yer alan üç kamu kurumu arazisi için yapılıyor.
Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’ne ait 85 bin 971 metrekare ve 30 bin 810 metrakarelik iki arazisi Özelleştirme İdaresi kapsamına alındı. Bu arazilerin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 2013 yılında satış listesine alınması için çalışmalar hızlandırıldı.
Ticaret alanına dönüştürülmesine yönelik plan değişikliğı yapıldı.
Sözkonusu plan değişiklikleri görüş alınmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Bornova Belediyesi’ne gönderildi.

Bu arada, Karayolları’nın yaklaşık 86 dönümlük arazisinin hemen sınırında Devlet Su İşleri’nin (DSİ) 105 bin 980 metrekarelik büyük bir arazisi bulunuyor.
Özelleştirme İdaresi şimdi bu araziyi de ekleyerek, yaklaşık 200 dönümlük devasa bir alan elde etmeyi planlıyor. Özelleştirme İdaresi bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, DSİ alanının paftalarını istedi.
İki arazi birleştirilerek, kentin en merkezi yerlerinden birinde, 200 dönüm muhteşem bir arazi elde edilecek.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bu araziyi yap-işlet-devret modeliyle satmayı planlıyor.
Bu alanın ticaret alanına dönüştürülerek, alışveriş merkezi ve rezidanslar yapılmasının planlandığı öne sürülüyor.
Sözkonusu alanlar için Bornova Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bu arsaların ticari alana dönüştürülmesine yönelik görüşünü Özelleştirme İdaresi’ne iletti. Her iki belediye de sözkonusu değişikliğe sıcak bakmıyor. Ancak unutmamak gerekiyor ki, belediyelere görüş sormak da artık bir prosedür.

Sözkonusu alanlarda imar planı yapma yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçti. Bakanlık bu konuda son merci, yani ona itiraz hakkı bulunmuyor.
Bu kadar değerli alanlarda kamu binaları, lojmanlarının olması doğru mu diyeceksiniz. Belki değil. Ancak buraları kentin en çok yeşil dokusuna sahip yerler. Kent halkının da üzerinde söz söyleme hakkı olduğu devasa araziler.
Ayrıca insan merak ediyor, kamunun bu AVM merakı nereden çıktı ?
Bu ne acele ki, kamu kurumlarının arazileri birbiri ardına satışa hazırlanıyor...
Şeytan değil mi, dürtüyor, doğrusu oluşturulacak fırsatlarla yaklaşan yerel seçimler öncesi ‘İzmir işdünyasını etkileyebilmenin her yolu mu deneniyor’ diye düşünmeden edemiyorsunuz...