Expo’da iktidar mücadelesi

Bugünlerde İzmir’de operasyonlar, çekişmeler, tartışmalar eksik olmuyor. Büyükşehir Belediyesi’ne düzenlenen operasyonu daha çok konuşacak, yazacağız. Ama şimdilik şöyle bir yol ayrımına geldiğimizi söylemek de mümkün. Eğer operasyonlarla ortaya atılan iddialar kanıtlanamaz ya da atılan taş kurbağayı ürkütmekten öteye götürülemezse yerel seçimler öncesi İzmir’in dengeleri yeniden değişecek demektir. Operasyonlar, Kocaoğlu’nun “Üzerimizde büyük baskı var” yakarışındaki doğruluğu sokaktaki çocuğa bile öğretti.
Belediye cephesinde son tablo bu, kentin diğer önemli gündemi EXPO ve bu konuda da Pandora’nın kutusu açıldı.
* * *
EXPO’da kaptanlığı belediye başkanının elinden alma gayretlerine uzun süre susan Kocaoğlu, sonunda yarım kalan Paris zirvesinin ardından Vali’ye patladı: “EXPO’da beni uzak tutmak için elinizden geleni yapıyorsunuz” Vali Kıraç buna itiraz etse de bir başka gerçek var ki; kaptanlığın yerel yönetimin elinden alınması yönünde gayret olduğu seziliyor.
Özellikle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın son çıkışı dikkat çekici. Sunuma sayılı günler kala, Kültür Bakanlığı’na ait Paris’teki tanıtım ofisinde ‘İzmir’in adı bile yok’ eleştirilerilerine maruz kalan Bakan, buna rağmen “Tek ofis bizimkiydi herşeyi biz yaptık, Valilik ve Belediye ne yaptı” diye serzenişte bulundu. Bakanın bu açıklaması sonuçta her iki kuruma da “Kaptanlığı bize bırakın” çağrısıydı.
* * *
Peki dünyada EXPO’ya aday kentlerin kaptanı kim oluyor ? Yüzde 90 belediye başkanları oldu. İstisnalar da var. Örneğin Shangay EXPO’sunun lideri Honda’nın patronuydu. Uluslararası tanınırlığı nedeniyle Çinliler yarışın kaptanlığını ona emanet ettiler. İzmir’in 2020 yarışındaki kaptanı ise 14 Aralık’taki toplantıda netleşecek. 32 kurumun temsil edildiği “Yönlendirme Kurulu” EXPO yasası kapsamında oluşturuldu. Yönlendirme Kurulu’nun içinden “Yürütme kurulu seçilecek” Aslında geçen toplantıda seçilecekti ama iki Bakanlık temsilcisi gelmeyince seçim bu toplantıya kaldı.
* * *
İşte bu süreç yaklaştıkça herkes beklentilerini de ortaya koymaya başladı. Vali Cahit Kıraç, yürütme kurulu başkanı olmak istemediğini bu kez her yerde dile getiriyor. Belediye başkanı Kocaoğlu kaptanlık için yeniden gaza gelir mi bilinmez. Bu arada Yürütme Kurulu’nun başına İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın getirilmesine dair de kulis çalışmaları sürüyor.
Ortaya atılan diğer görüş ise Bakanlıklardan birisinin kaptanlık koltuğuna otururken, İzmir’de gerçekleşen 2005 Universiade Olimpiyanlarında Taha Aksoy’un getirilmesi gibi yine AKP’ye yakın bir ismin koordinatörlüğe getirileceği yönünde. Aksoy, şimdi 2013 Akdeniz Oyunları’nın başında. O nedenle bu kez AKP eski milletvekili Tuğrul Yemişçi’nin getirileceği iddia ediliyor.
* * *
Bu saatten sonra olaylara hakim olacak farklı isim aramak veya yerel yönetimleri dışlamaya çabalamaktan da hoş görünmüyor.
Aziz Kocaoğlu ‘nun hırslanarak kaptanlığa geçmesi ya da yılların tecrübesine sahip Demirtaş’ın daha etkin olması gibi seçeneklere ne kadar izin verilecek onu zaman gösterecek.
Ancak sonuçta İzmir’de bu kez emniyetle ilgisi olmayan başka bir operasyonun izleri daha seziliyor ve operasyonun adı da şimdilik “Yerel bu işi başaramadı” olarak görülüyor.

Expo’da iktidar mücadelesi