Kalbe bağlı baş dönmesi

Günlük hayatımızı doğrudan etkileyen baş dönmesi, basit ve geçici olabildiği gibi ciddi bir takım hastalıkların da belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Kalbe bağlı sebeplerle oluşan baş dönmeleri kalp damar sistemindeki işleyişte oluşan değişikliklerle ortaya çıkar.

Baş dönmesi şikayeti hepimizin başından geçmiştir. Günlük hayatımızı doğrudan etkileyen bu rahatsızlık basit ve geçici olabildiği gibi ciddi bir takım hastalıkların da belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Kalbe bağlı sebeplerle oluşan baş dönmeleri kalp damar sistemindeki işleyişte oluşan değişikliklerle ortaya çıkar. Kalp pompa vazifesi görerek düzenli ve sürekli şekilde tüm vücuda kanı pompalar bunu da kendisine bağlı olan damarlar aracılığıyla yapar. Kalbin pompa görevini tam olarak yapamadığı kalp yetersizliğinde iç kulaktaki denge organına ve beyine yeterince kan gitmez ve baş dönmesi ortaya çıkar.

Kalbe bağlı baş dönmesiBayılmaya yol açabilir

Ayrıca tansiyondaki dengesizlik ve kalp ritminde bozulma da baş dönmesine sebep olabilir. Kalp ritminin çok hızlı olması kalbin etkili kasılmasını ve beyine yeteri kadar kan göndermesini zorlaştırdığı için baş dönmesi hatta bayılmaya yol açabilir. Aynı şekilde nabzın aşırı yavaşlaması, kalpte duraksamalar olması da kanın beyine doğru şekilde gönderilmesini engeller.

Tıpta ortostatik hipotansiyon olarak bilinen bir tür tansiyon düşüklüğü yatak istirahatinden ya da oturur vaziyetten birden kalkınca olan baş dönmesidir. Pozisyonla ilgili bu tür baş dönmelerinde aniden kalkınca yerçekiminin etkisiyle kan yukarı beyine hemen tam anlamıyla ulaşamaz kısa süre sonra toparlar ve hemen geçer. Yaz sıcağında ya da sıcak ortamda terle çok su ve mineral kaybedince, yeterince su içmeyince, özellikle idrar söktürücü tansiyon ilacı, damar genişletici ilaç kullananlarda daha kolay gözükür. İleri yaşta, damar duvarı esnekliği bozulmuş hastalarda, arteriyoskleroz (damar sertliği) olan hastalarda, diyabet hastalarında sık görülür.

Dolaşım sistemine bağlı baş dönmelerinde sebep bulunduktan sonra ona yönelik olarak ritim ve tansiyonu kontrol altında tutacak ilaçları doğru kullanmak vücudun susuz kalmamasını sağlamak gerekir.