Dr. Demet Erciyes

Dr. Demet Erciyes

demeterciyes@yahoo.com

Tüm Yazıları

Kolesterol ile ilgili pek çok söz ortalıkta dolaşıyor. Bir kısım meslektaşımız maalesef kolesterol ilaçlarına karşı savaş açmış durumda. Bu kimselerin arasında kardiyolog olmayanları hadi bilmeden konuşuyor diyelim. Ama bu affedilir anlamına gelemez çünkü ne yazık ki insanlar doktor olduğu için inanıyor ve kardiyoloğunun verdiği kolesterol ilacını kesiyor. Tabii daha sonra da kalp krizi geçirerek bize geliyor. Sonrasında bırakın kolesterol ilacını kullanmayı, şansı var da kalp krizini canlı kalarak atlattıysa koroner arter by pass ameliyatı veya stent ile çözüm buluyor. Bu arada enfarktüs esnasında ölen kalp hücrelerinin yerine yenisi maalesef gelemiyor. Enfarktüsün büyüklüğüne bağlı olarak bundan sonraki hayatını yetersiz bir kalp ile tamamlıyor. Kolesterol ilacının yanı sıra daha pek çok ilacı da beraber kullanmak zorunda kalıyor.

Haberin Devamı

Geçen hafta Türk Kardiyoloji Derneği’nin benim de içinde olduğum koruyucu kardiyoloji ve ateroskleroz çalışma grubunun kolesterol yol haritası konulu toplantısı için Ankara’daydım.

Toplantımıza konunun uzmanı değerli hocalarımızın yanı sıra sağlık bakanlığımızdan ve Dünya Sağlık Örgütü’nden de iyi bir katılım oldu. Toplantıda kalp damar hastalıklarının ülkemizde ve dünyada birinci gelen ölüm sebebi olduğundan bahsedildi. Koruyucu kardiyolojinin önemine değinildi. Kalp damar hastalıklarından korunurken değiştirebileceğimiz risk faktörlerinden olan yüksek kolesterol ana konumuzdu. Bildiğiniz üzere kalp damarlarını tıkayan plakların oluşumunda ve yapısında kolesterol bulunur. Kötü kolesterol dediğimiz LDL’nin yüksekliği diğer risk faktörleri ile de birleşince bu tıkanıklığa kolayca zemin hazırlar.

Türkiye’nin kolesterol yol haritası

TKD Koruyucu Kardiyoloji ve Ateroskleroz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Barış Güngör

Beslenmemize dikkat etmeliyiz

Yediklerimiz, beslenme tarzımız, yaşam tarzımız kandaki kolesterolün de oranını değiştirir. Kandaki kolesterolü dengelemek için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Akdeniz diyetini benimseyip sebze, salata ve zeytinyağlı yiyecekleri tercih etmeliyiz. Et olarak da omega 3 içeriği daha fazla olan balıkları tercih etmeliyiz. Ancak kimi zaman ne kadar dikkat edersek edelim kolesterolü düşürmek mümkün olmaz. Hatta bazı durumlarda ailevi hiperkolesterolemi dediğimiz vakalarda mutlaka ilaç kullanmak gerekebilir. Toplantımızda kolesterol ilaçlarına erken başlamak başımıza bir hadise gelmeden ve daha düşük dozlarda tedaviyi sağlamaya yarıyor. Plaklar oluştuktan sonra kolesterolü düşürmek önce bu plakların ilerlemesini ve tıkayıcı hale gelmesini önlüyor. LDL değeri 50Mg/dl nin altına düşürüldüğünde ise oluşmuş plakların gerilediği gözleniyor.