Karaciğer yağlanmasına karşı etkili en iyi 18 besin

27 Ekim 2020

Karaciğeriniz, vücudunuzdaki en önemli bezlerden biridir ve en büyük ikinci organdır. Durmaksızın çalışır; detoksifikasyona, karbonhidrat metabolizmasına, protein sentezine, sindirim için gerekli biyokimyasalların üretilmesine, glikojen depolamaya, safra üretimine, hormon salgılanmasına ve kırmızı kan hücresi ayrışmasına yardımcı olur. Her türlü karaciğer hastalığı, metabolik fonksiyonları engelleyebilir. Ancak iyi haber şu ki, sağlıklı ve besleyici yiyecekler tüketerek, onları iyileştirebilir ve semptomları en aza indirebilirsiniz. Bu yazıda, karaciğerinizi koruyan, sağlıklı tutan ve karaciğer yağlanması için etkili olan en iyi 18 besini ele alacağız.

Karaciğer Yağlanması İçin En İyi 18 Besin

1. Sarımsak

Detoksifikasyon, karaciğerinizi sağlıklı tutmak için önemlidir. Sarımsak, vücudu oksidatif hasardan koruyan bir antioksidan olan allisin açısından zengindir. Ayrıca, karaciğerin zararlı maddeleri dışarı atabilen enzimleri aktive etmesi için uyaran hepatoprotektif (karaciğer koruma) etkiler sergiler. Her gün en az 1 diş sarımsak tüketmeniz önerilir.

2. Yeşil Çay

Yeşil çay, antioksidan bakımından zengindir ve birçok sağlık yararına sahiptir. Yeşil çayın tüm iyiliğinden sorumlu olan ana polifenoller kateşinlerdir. Çinli bilim adamları, yeşil çay içenlerin karaciğer kanseri, karaciğer hastalığı, karaciğer steatozu, karaciğer sirozu ve hepatit riskinde önemli bir azalma gösterdiğini doğruladı. Ayrıca araştırmacılar, alkolsüz yağlı karaciğer hastaları üzerinde çift kör, plasebo kontrollü, randomize bir klinik çalışma yürüttü. Denekler, 12 hafta boyunca ya yeşil çay ekstresi ya da yeşil çay ekstresi takviyesi aldılar. 12. haftadan sonra yeşil çay ekstresinin, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ile ilişkili karaciğer enzimlerini önemli ölçüde azalttığı bulundu. Bununla birlikte bazı çalışmalar, ana faktöre bağlı olabilecek aşırı çay tüketiminin zararlı etkilerini de göstermiştir. Bu nedenle yeşil çay, tüm bireyler için sağlıklı olmayabilir. Karaciğer sağlığınızı iyileştirmek için yeşil çay tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

3. Zerdeçal

Yazının devamı...

Doğal balgam söktürücü yöntemler

15 Ekim 2020

Balgam, göğsünüzde salgılanan kalın ve yapışkan bir sıvıdır. Bu salgı, doğal bir sürecin sonucu olsa da bazı durumlarda altta yatan bir hastalığın sonucu olabilir. Vücudunuz, hasta olmadığınız sürece genellikle çok fazla balgam üretmez. Balgamınızın herhangi bir hastalığın göstergesi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu rengini aramaktır. Aşırı balgam, genellikle bir alerji veya enfeksiyonun sonucudur. Aynı zamanda süt ve diğer süt ürünleri, kemoterapi, hamilelik ve hatta kandida enfeksiyonları gibi belirli yiyecek ya da durumlardan da kaynaklanabilir. Balgam oluşumuyla ortaya çıkan semptomlar genellikle nedenine bağlı olarak değişir. Bu makalede ispatlanmış doğal balgam söktürücü tariflere ve yöntemlere bakacağız.

Doğal Balgam Söktürücü Tarifler

En etkili ve ispatlanmış doğal balgam söktürücü tarifler ve yöntemler şunlardır:

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, genellikle doğal bir tıkanıklık giderici olarak kullanılır. Bunun nedeni, burun akıntısına yardımcı olduğu bilinen potasyum içeriğidir. Elma sirkesi ayrıca, aşırı balgam üretimine neden olan enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabilecek doğal antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Elma sirkesini mutlaka bir miktar su ile seyreltin.

2. Nane Yağı

Nane yağı, tıkanıklığı gidermek için en çok kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Nane yağının ana bileşenlerinden biri, doğal balgam söktürücü olan ve antispazmodik özelliklere sahip mentoldür. Nane yağından çıkan buharlar, ciğerlerinize kadar gidebilir. Bu durum, balgam oluşumunun parçalanmasına ve akciğer kaslarınızın gevşemesine yardımcı olabilir. Nane yağı da antibakteriyeldir ve vücudunuzda aşırı balgam birikmesine neden olan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir. Bunun için bir kâse sıcak suya birkaç damla nane yağı ekleyin. Başınızı bir havlu veya battaniyeyle örtün ve buharı derinlemesine soluyun. Bunu günde 1 ile 2 defa yapabilirsiniz.

3. Okaliptüs Yağı

Yazının devamı...

Yaşlanma Karşıtı Doğal Maskeler

19 Kasım 2019

Cildinizin daha genç görünmesini sağlayan doğal malzemelerle cildin yaşlanması ile savaşabilirsiniz. Evde yapılan yaşlanma karşıtı maskeler genellikle güvenlidir, besin ve vitaminlerle doludur. Bu doğal maskeler, yüzünüze harika bir parıltı ekler ve cilt dokusunu iyileştirir. Şimdi yaşlanma karşıtı doğal maskeler ve yöntemlerini yakından inceleyelim;

Hindistancevizi Yağı ve Nar Çekirdeği Yağı Maskesi
Bu doğal maske, cildi mükemmel bir şekilde sıkılaştırır ve olası cilt hasarını tamamen tersine çevirir. Cildi, güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur ve canlandırır. Bunun için 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ile 1/2 çorba kaşığı nar çekirdeği yağını dikkatli bir şekilde karıştırın. Elde edilen karışımı boyun ve yüzünüze doğrudan uygulayın. 45 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi günlük olarak uygulayabilirsiniz.
Yaşlanma Karşıtı Avokado Ve Yulaf Maskesi

Bu yaşlanma karşıtı maske, sarkan cildin, ince çizgilerin ve kırışıklıkların etkileriyle mücadele eden antioksidanlar bakımından zengindir. Bunun için yarım avokadoyu iyice ezin ve 1 yemek kaşığı yulafı ekleyerek karıştırın. Karışımı doğrudan yüzünüze uygulayarak 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 ile 3 defa uygulayabilirsiniz.

Muz ile Gül Suyu Maskesi (Çok Etkilidir)

Yazının devamı...

Kupa Terapisi (Hacamat) Nedir? Kupa Terapisi (Hacamat) Faydaları Nelerdir?

21 Kasım 2018

Vücutta oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almak, vücutta biriken zararlı toksinlerden arınmak ve vücudu temizlemek için, plastik veya cam kupalar yardımıyla uygulanan bir terapidir. Bağ dokularında biriken bu atıkların, kupa pompası yardımıyla vakumlanıp sonrasında intradermal çizikler ile temizlenmesine, dışarı atılmasına ise Yaş Kupa (hacamat) denilir. Peygamberimizinde sıklıkla tavsiye ettiği bu tedavi yöntemi oldukça fayda sağlamaktadır.

Kupa Terapisi (Hacamat) Tarihçesi

Kupa terapisi 6 bin yıldan daha eski bir tarihe sahiptir. Dünya genelinde farklı milletler tarafından yüzyıllardır kullanılan bir tedavi yöntemi olan Kupa terapisi ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadır. Kupa Terapisi (Hacamat) tarihine baktığımızda, ilk örnekler M.Ö 3000-4000 yıllarında ortaya çıkmıştır. Ebers Papirus isimli bu eser, Kupa Terapisinin faydalarını ele almıştır. Çeşitli bölgelerde arkeolojik bulgulardan yola çıkarak Kupa Terapisi (Hacamat) yapıldığı görülmüştür.

Tıbbın kurucusu sayılan Hipokrat’ta Kupa Terapisini birçok hastalıkta kullanmıştır. Hipokrat’ın bu tedavi yöntemini sıklıkla kullanması, zamanla Avrupa ve Asya kıtalarına da yayılmasına sebebiyet vermiştir. Yaşanılan gelişmelerden sonra Kupa terapisi, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da ”Humoral Patoloji Teorisi” ile daha da geniş şekilde ele alınmıştır.

Osmanlı döneminde de Kupa terapisi geniş yankı uyandırmıştır. Birçok padişah, hekimlerinin tavsiyesiyle Yaş Kupa (Hacamat) yaptırmıştır. Kupa terapisi (Hacamat) eskilerde boynuzlar ile yapılırdır. Camın bulunmasıyla beraber, insanlar camı, kavanoz hale getirerek, içerisinde ateş yakarak emme gücü (vakum) oluşturuldu. Uzun yıllar Kupa terapisi (Hacamat) bu yönde kullanıldı.

Artık günümüzde daha modern tarz kupalar ve kupa pompalarıyla Kupa terapisi (Hacamat) uygulanmaktadır.

Kupa Terapisi Çeşitleri;

Yazının devamı...