Topuk çatlağını geçiren doğal yöntemler

10 Haziran 2021

En sevdiğiniz terliklerinizi giymemekten, acı çekmeden birkaç adımdan fazla yürüyememeye kadar çatlamış topuklarla baş etmek oldukça zor olabilir. Bu makalemizde topuk çatlağı için doğal yöntemler ve uygulamalardan bahsedeceğiz.

Bal ve Şeker Peelingi

Balın antibakteriyel özellikleri ve şekerin peeling özelliği, kuru ve çatlamış topuklara veda etmek için mükemmel bir nemlendirici bakım sağlar. Bunun için 2-3 yemek kaşığı balı, 4-5 yemek kaşığı şekerle karıştırın. Bu karışımı, topuklara ve tabanlara nazikçe masaj yaparak yedirin. Ayrıca ılık suyla dolu kaba, 1 bardak bal ekleyerek ayak banyosu da yapabilirsiniz. Yatmadan önce ayaklarınızı bu banyoda 20 dakika kadar bekletin ve ardından ponza taşı ile ovun. Bu yöntemlerden herhangi birini haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Vazelin

Vazelin, kuru ve pürüzlü cilt üzerinde harikalar yarattığı bilinmektedir. Bu güç bileşeni, çatlamış topukların önlenmesi için de kullanılabilir. Bunun için önce ayaklarınızı Epsom tuzu ile karıştırılmış ılık suda yaklaşık 20 dakika bekletin. Ölü deriden kurtulmak için ayaklarınızı ponza taşı ile ovuşturduktan sonra doğal olarak kurumasını bekleyin. Daha sonra vazelin sürebilirsiniz.

Gliserin ve Zerdeçal Yağı Karışımı

Gliserin, kuru ve pürüzlü cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca nemlendirici özelliği sayesinde çatlamış topuklardan kurtulmaya yardımcı olur. Zerdeçal ise herhangi bir ağrı veya rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olan iyileştirici bir ajan görevi görür. Bunun için eşit miktarda gliserin ve limon suyunu karıştırın. Buna birkaç damla zerdeçal yağı ekleyebilirsiniz. Pamuk kullanarak bu karışımı bolca topuklarınıza uygulayın ve suyla yıkamadan önce 20 dakika kurumasını bekleyin. En iyi sonuçlar için bunu haftada iki kez uygulayın

Muz ve Avokado Karışımı

Yazının devamı...

Evde doğal saç kalınlaştırma yöntemleri

24 Ocak 2021

Saç dökülmesi ve seyrelmesi, günümüzde sık görülen sorunlardır. Modern yaşam tarzı, kirliliğe maruz kalma ve kimyasal ürünlerin kullanımı saç kalitesini bozarak saçların dökülmesine neden olur. Bu yazımızda saç uzamasını hızlandıran ve saç kalınlığını arttıran doğal yöntemlerden bahsedeceğiz;

1.Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı, zarar görmüş saçlardan protein kaybını azaltma özelliğine sahiptir. Hindistancevizi yağı, saç teline nüfuz eder, saç dökülmesini azaltır ve saçı kalınlaştırır. Hindistancevizi yağının bu özelliği, sert kimyasal ürünlerin etkisini tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Bunun için avucunuza 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı alın ve saç derinize masaj yapın. Yaklaşık bir saat kadar açık bırakabilir ve ardından hafif bir temizleyici veya şampuan kullanarak saçlarınızı iyice yıkayabilirsiniz. Bunu haftada en az iki defa yapabilirsiniz.

2.Amla Yağı

Amla veya bektaşi üzümü yağının, saç köklerinin dermal papilla hücreleri (DPC) üzerinde proliferatif bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu nedenle bektaşi üzümü, saç uzama döngüsünün anajen fazını (aktif büyüme fazı) hızlandırarak saçların uzamasını destekler. Avuç içlerinize biraz amla yağı alın ve saç derinize masaj yaparak yedirin. Saç derinizde bir saat (veya daha fazla) bırakabilir ve ardından iyice durulayabilirsiniz. Bunu haftada iki defa yapabilirsiniz.

3.Yoğurt

Yoğurt, zengin bir probiyotik kaynağıdır. Yoğurt, sağlıklı saç uzamasını kolaylaştırabilir ve saçın zarar görmesini önler. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, yoğurdun, subkutiküler folikül sayısını artırdığını ve böylece daha gür saçlar sağladığını buldu. Bunun için günde bir porsiyon yoğurt yiyin.

4.Çemen Otu Tohumu

Yazının devamı...

Karaciğer yağlanmasına karşı etkili en iyi 18 besin

27 Ekim 2020

Karaciğeriniz, vücudunuzdaki en önemli bezlerden biridir ve en büyük ikinci organdır. Durmaksızın çalışır; detoksifikasyona, karbonhidrat metabolizmasına, protein sentezine, sindirim için gerekli biyokimyasalların üretilmesine, glikojen depolamaya, safra üretimine, hormon salgılanmasına ve kırmızı kan hücresi ayrışmasına yardımcı olur. Her türlü karaciğer hastalığı, metabolik fonksiyonları engelleyebilir. Ancak iyi haber şu ki, sağlıklı ve besleyici yiyecekler tüketerek, onları iyileştirebilir ve semptomları en aza indirebilirsiniz. Bu yazıda, karaciğerinizi koruyan, sağlıklı tutan ve karaciğer yağlanması için etkili olan en iyi 18 besini ele alacağız.

Karaciğer Yağlanması İçin En İyi 18 Besin

1. Sarımsak

Detoksifikasyon, karaciğerinizi sağlıklı tutmak için önemlidir. Sarımsak, vücudu oksidatif hasardan koruyan bir antioksidan olan allisin açısından zengindir. Ayrıca, karaciğerin zararlı maddeleri dışarı atabilen enzimleri aktive etmesi için uyaran hepatoprotektif (karaciğer koruma) etkiler sergiler. Her gün en az 1 diş sarımsak tüketmeniz önerilir.

2. Yeşil Çay

Yeşil çay, antioksidan bakımından zengindir ve birçok sağlık yararına sahiptir. Yeşil çayın tüm iyiliğinden sorumlu olan ana polifenoller kateşinlerdir. Çinli bilim adamları, yeşil çay içenlerin karaciğer kanseri, karaciğer hastalığı, karaciğer steatozu, karaciğer sirozu ve hepatit riskinde önemli bir azalma gösterdiğini doğruladı. Ayrıca araştırmacılar, alkolsüz yağlı karaciğer hastaları üzerinde çift kör, plasebo kontrollü, randomize bir klinik çalışma yürüttü. Denekler, 12 hafta boyunca ya yeşil çay ekstresi ya da yeşil çay ekstresi takviyesi aldılar. 12. haftadan sonra yeşil çay ekstresinin, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ile ilişkili karaciğer enzimlerini önemli ölçüde azalttığı bulundu. Bununla birlikte bazı çalışmalar, ana faktöre bağlı olabilecek aşırı çay tüketiminin zararlı etkilerini de göstermiştir. Bu nedenle yeşil çay, tüm bireyler için sağlıklı olmayabilir. Karaciğer sağlığınızı iyileştirmek için yeşil çay tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

3. Zerdeçal

Yazının devamı...

Doğal balgam söktürücü yöntemler

15 Ekim 2020

Balgam, göğsünüzde salgılanan kalın ve yapışkan bir sıvıdır. Bu salgı, doğal bir sürecin sonucu olsa da bazı durumlarda altta yatan bir hastalığın sonucu olabilir. Vücudunuz, hasta olmadığınız sürece genellikle çok fazla balgam üretmez. Balgamınızın herhangi bir hastalığın göstergesi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu rengini aramaktır. Aşırı balgam, genellikle bir alerji veya enfeksiyonun sonucudur. Aynı zamanda süt ve diğer süt ürünleri, kemoterapi, hamilelik ve hatta kandida enfeksiyonları gibi belirli yiyecek ya da durumlardan da kaynaklanabilir. Balgam oluşumuyla ortaya çıkan semptomlar genellikle nedenine bağlı olarak değişir. Bu makalede ispatlanmış doğal balgam söktürücü tariflere ve yöntemlere bakacağız.

Doğal Balgam Söktürücü Tarifler

En etkili ve ispatlanmış doğal balgam söktürücü tarifler ve yöntemler şunlardır:

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, genellikle doğal bir tıkanıklık giderici olarak kullanılır. Bunun nedeni, burun akıntısına yardımcı olduğu bilinen potasyum içeriğidir. Elma sirkesi ayrıca, aşırı balgam üretimine neden olan enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabilecek doğal antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Elma sirkesini mutlaka bir miktar su ile seyreltin.

2. Nane Yağı

Nane yağı, tıkanıklığı gidermek için en çok kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Nane yağının ana bileşenlerinden biri, doğal balgam söktürücü olan ve antispazmodik özelliklere sahip mentoldür. Nane yağından çıkan buharlar, ciğerlerinize kadar gidebilir. Bu durum, balgam oluşumunun parçalanmasına ve akciğer kaslarınızın gevşemesine yardımcı olabilir. Nane yağı da antibakteriyeldir ve vücudunuzda aşırı balgam birikmesine neden olan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir. Bunun için bir kâse sıcak suya birkaç damla nane yağı ekleyin. Başınızı bir havlu veya battaniyeyle örtün ve buharı derinlemesine soluyun. Bunu günde 1 ile 2 defa yapabilirsiniz.

3. Okaliptüs Yağı

Yazının devamı...

Yaşlanma Karşıtı Doğal Maskeler

19 Kasım 2019

Cildinizin daha genç görünmesini sağlayan doğal malzemelerle cildin yaşlanması ile savaşabilirsiniz. Evde yapılan yaşlanma karşıtı maskeler genellikle güvenlidir, besin ve vitaminlerle doludur. Bu doğal maskeler, yüzünüze harika bir parıltı ekler ve cilt dokusunu iyileştirir. Şimdi yaşlanma karşıtı doğal maskeler ve yöntemlerini yakından inceleyelim;

Hindistancevizi Yağı ve Nar Çekirdeği Yağı Maskesi
Bu doğal maske, cildi mükemmel bir şekilde sıkılaştırır ve olası cilt hasarını tamamen tersine çevirir. Cildi, güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur ve canlandırır. Bunun için 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ile 1/2 çorba kaşığı nar çekirdeği yağını dikkatli bir şekilde karıştırın. Elde edilen karışımı boyun ve yüzünüze doğrudan uygulayın. 45 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi günlük olarak uygulayabilirsiniz.
Yaşlanma Karşıtı Avokado Ve Yulaf Maskesi

Bu yaşlanma karşıtı maske, sarkan cildin, ince çizgilerin ve kırışıklıkların etkileriyle mücadele eden antioksidanlar bakımından zengindir. Bunun için yarım avokadoyu iyice ezin ve 1 yemek kaşığı yulafı ekleyerek karıştırın. Karışımı doğrudan yüzünüze uygulayarak 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 ile 3 defa uygulayabilirsiniz.

Muz ile Gül Suyu Maskesi (Çok Etkilidir)

Yazının devamı...