Corona virüsün psikolojik tarafı

12 Mart 2020

2020 yılı deprem, Corona virüs gibi dünyayı sarsan felaketlerle başladı. 31 Aralık 2019 tarihinde Çin’de 11 milyon nüfuslu Wuhan şehrinden bildirilen ilk hastadan bu yana; dünyada, bugün itibari ile dünyada 2594 insanın hayatına mal oldu. İnsanların hayatını yaşam şeklini oldukça etkiledi. Dünyadaki tüm felaketler insanları aşırı derecede sarsar. Kaldı ki; bu hastalık gibi, sürekli ölü sayısı verilen hastalıklar insanları dehşete düşürür. Hastalığın yayılmaması için; seyahatler ertelendi, fuar, spor müsabakaları ertelendi. Aşırı tedbirli insanlar, tedbir maksatlı marketleri boşalttılar. Esasen insanları hastalıktan korunmak için; temizlik, el yıkama, maske takma ve öpüşmeme gibi öneriler her yerde önerilmektedir

Bu hastalıkla mücadelenin iki olumlu sonucu oldu: Birinci sonuç, insanlar hijyen ve hastalıkla ilgili kurallara daha fazla uydu. İkinci sonuç, ülkeler olağanüstü tedbirler almaya başladı. Bütün bunlar hastalığın beklenenden daha az yayılmasını sağladı. Ancak olumsuz sonuç insanlar aşırı endişeli bir duruma geldi. Aslında olumsuz psikolojik sonuçlar doğurdu:

1. İnsanlar; sosyal medyada doğru ya da yanlış tüm bilgilerden aşırı derecede etkilendi. Korku ve kaygı aşırı arttı.

2. Ülkelerin bu rakamları doğru açıklamadığı yönünde bilgiler fısıltıyla yayıldı. Ancak bütün ülkeler; havaalanı ve sınır kapılarında ateş ölçümü yaparak oldukça dikkatli davrandı.

3. Hastalıkla ilgili aşırı takip, sürekli olup bitenle ilgili endişeli insanlar arttı.

4. Çekik gözlü birçok insan suçlandı ve kötü muameleye maruz kaldı.

5. Hastalık endişesi taşıyan kişilerin ruh sağlığı olumsuz yönde etkilendi.

6. Herkes aşırı bir alarm durumuna geldi.

Yazının devamı...

Kadınlarda cinsel korkular

21 Şubat 2020

Cinsel işlev bozuklukları arasında en yaygın olan durumlar, cinsel korkulardır. Cinsel korkular, kişinin cinsellik alanında hissettiği ileri düzeydeki korku halleridir. Ne yazık ki bu korkular genelde gerçekliğe aykırıdır. Buna rağmen ikna ile ortadan kalkması oldukça zordur. Çoğunlukla cinsel korkuların fobilerin arkasında kişilerin etraftan duydukları abartılı, gerçeklerden uzak cinsellikle ilgili bilgiler yatmaktadır. Bu bilgileri edinen kadınlar, cinsellik esnasında ya da öncesinde yüksek düzeyde kaygı duyarlar. Bazı kişilerde; cinsel korkuların arkasında cinsellikle ilgili yaşanmış şiddetli kötü anılar mevcuttur.

Kadınlarda en yaygın cinsel korkular şunlardır:

1. Vajinismus

Cinsel birleşme esnasında bacakları kapatma, itme gibi davranışlarla ile beraber cinsel birleşmeye izin verememe durumudur. Yani kadın birleşmeden korkar. Bu her cinsel birleşme durumunda tekrarlar. Elli kadından birinde bu sorun görülür. Bunun nedeni genelde cinsel birleşme ile ilgili kadınların etraflarından duydukları yalan yanlış bilgilerdir. Bunun sonucunda; kadının çok acı çekeceği, şiddetli kanama olacağı, birkaç gün oturamayacağı gibi, abartılı gerçeği yansıtmayan korkular vardır. Bu yanlış bilgiler sorunun başlamasında en önemli etkendir.

2. Kendini göstermek, isteklerini belli etmek

Birçok kadın cinsellik esnasında tutuk davranırlar. Bunun nedeni; cinsellikte isteklerini belirttiği ya da farklı isteklerde bulunması, erkek tarafından hafif kadın olarak algılanma korkusudur. Yanlış ve kötü anlaşılmamak için birçok kadın isteğini belirtmekten kaçınırlar.

3. Eşiyle cinselliği konuşmak

Kadınların büyük bir kısmı; küçüklükten itibaren cinsellikle ilgili ayıp, yanlış gibi konuşmalarla cinsellikle ilgili konuşmalardan uzak tutulmuşlardır. Oysaki cinsellikte kendini ifade etmek önemlidir. Hatta eşle cinselliği konuşmak; hem cinsel isteği hem de doyumu artırır. Bununla birlikte, isteklerini söylemek ve de karşı tarafın isteklerini öğrenmek cinsellikteki hazzı artırır. Cinsellik gibi hayatın önemli bir alanını ihmal etmek uygun değildir.

Yazının devamı...

Erkeklerde cinsel korkular

27 Ocak 2020

Cinsellik zaman zaman kaygıları da barındıran bir durumdur. Şu unutulmamalıdır ki her ne kadar cinselliğin mekanik bir yönü olsa bile, birçok şey beynimizde şekillenir. Cinsel istek, uyarılma ve orgazm beynimizde oluşur. Bunun bir sonucu olarak aklımızdaki sorular cinselliği olumsuz yönde etkileyebilecektir. Erkekler cinsellikte bir problem yaşadıklarında, bunun kalıcı bir soruna dönüşeceğini ve kendisini yaşam boyu etkileyeceğini düşünürler. Bu da cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca cinsellikle ilgili yanlış bilgilerimiz bizi daha fazla endişeye sevk eder.

Erkelerde cinselliği etkileyen 10 korku

1. Erken boşalma

Birçok erkek; cinsellik esnasında çabucak boşalır. Bu da cinselliği boşaltma konusunda korku yaratır. Hatta bazı erkekler giriş dahi yapamadan boşalırlar. Bu korku nedeniyle cinsellikten kaçınabilirler.

2. Sertleşme problemleri

Erkekler bir kez cinsellikte sertleşme sorunu yaşadıklarında, tekrar yaşar mıyım korkusuna kapılırlar. Cinsellik esnasında sürekli penislerinin sertliğine odaklanırlar. Bu da alınan hazzı azaltır. Bunun neticesinde; sertleşme sorununu gerçekten oluşturur.

3. Performans kaygısı

Çoğunlukla erkeklerde cinsellikte performans önemlidir. Erkekler hayatları boyunca cinselliğe hep ve her zaman hazır olmaları bilgisiyle yetişirler. Bu nedenle riske bile giremezler. Korku nedeniyle genç erkekler bile, cinsellikten önce ilaç kullanırlar. Hatta çok yakın zamanda cinsel gücü artıran ilaçları içeren içecekler çok favori iken, yasaklandı.

Yazının devamı...

Antidepresan kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

15 Ocak 2020

Antidepresan Kullanımına Dikkat

İlaçlar arasında en çok tartışılan grup antidepresanlardır.

Peki, bu antidepresanlar nelerdir? Etkileri nelerdir? Yan etkileri neleredir?

Halka arasında tüm psikiyatri ilaçlarına antidepresan denir. Antidepresan ilaçlar ilk olarak depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak kullanılmaya başlandı. Bugün pek çok psikiyatrik bozuklukta bu ilaçlar kullanılmaktadır. Depresyon, kaygı bozukluğu, takıntı hastalığı, panik bozukluk, sosyal fobi, uyku sorunları ve bunlar gibi birçok psikiyatrik durumda psikiyatri hekimlerince hastalara önerilmektedir. Esasen bu ilaçlar, tansiyon ilaçları ve şeker ilaçlarından pek de farklı değillerdir.

Bu ilaçlarla ilgili en önemli bilgi, arkadaş önerisiyle kullanılmaması gerekliliğidir. Bazı kişiler arada sırada bir tane içerek iyileştiklerini düşünmektedirler. Bu tamamen yanılgıdır.

Antidepresan ilaçlar oldukça yaygın kullanılmaktadır. Bu günümüzde pek çok ülkede benzer şekildedir. Antidepresan ilaçlar diğer ilaçlar gibi yan etki yapabilmektedir. Yan etki oluştuğunda kişiler, kendilerine ilaç yazan hekime başvurarak ondan yardım istemelidirler. Psikiyatrik tedavilerin en önemli kısmı işbirliğidir. Dolayısıyla sorun olduğunda hekimle işbirliği yapmak gerekir.

Antideprersan ilaç kullananlar belki diğerlerine göre biraz daha hassas olduklarından dolayı, ilaç prospektüsünü okumaktadırlar. Buradaki bir sürü olası yan etkiyi görüp kullanmaktan vaz geçebilirler. Böyle kaygı yaşayanlar, bu konuda bilgilenmek için mutlaka hekimleriyle görüşmelidirler. Bu korkuyla ilaç kullanmamak, kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Antidepresan ilaçların olası en sık yan etkileri; kilo alımı, iştahsızlık, mide bulantısı, uyku hali, sersemlik, cinsel isteksizlik, kabızlık ve ishaldir. Bunun yanı sıra aşırı bir neşe hali olmuşsa yine hekiminizle görüşünüz. Bu gibi durumlarda hekime başvurarak ilaç değişimi sağlanabilir.

Yazının devamı...

Erkeklerde Cinsellik Ne Zaman Başlar?

5 Ocak 2020

Esasen erkekte cinsellik ilginç ama 3-6 yaşlar arası penisi keşfiyle başlar. Bunun diğerinden farklı olduğunu görür. Hatta penisiyle oynayarak bundan zevk alabilir. Bu durum bazı aileler için hem utanç hem de korku kaynağı olabilmektedir. Bu durum üzerinde durulmadığı takdirde, çocuk tarafından herhangi bir anlam ifade etmemesinden dolayı sonlandırılır. Ancak aktif cinsellik ergenlikle birlikte 12-16 yaşlarında ilk meninin gelmesiyle başlar.

Erkekler ilk cinsel bilgiyi nereden almalılar, bugünkü mevcut durum ne?

Esasen bir dönem okullarda bu eğitim verilmeye çalışılmıştı, ancak proje başarılı olmadı. Ancak bugün genellikle bilgi arkadaşlar, kitaplar, internet ve dergilerden almaktadırlar. Çok az bir kısmı ise aileden almaktadır. İnsanlar; internetten ve arkadaşlardan alınan, çoğu gerçekçi olmayan, abartılı, kafa karıştırıcı ve yalan yanlış bilgilerle, cinsellikle tanışır. Bu da yaşam boyu yanlış bilgilerle cinselliği yaşamasına neden olur. Bunun dışında genelde ilk cinsel deneyim çoğunlukla uygunsuz ortamlarda alelacele olmasından dolayı, kişi belki de yaşam boyu etkileneceği bir cinsel sorunla karşılaşabilir.

Erkek cinselliği nasıldır?

Erkek cinsel organını tanımak gerek, penis süngersi bir yapıya sahiptir. Sertleşme bu süngerimsi yapının kanla dolmasıdır. Penis başına veya gövdesine cinsel uyaran düzenli verildiğinde testislerde üretilen spermin dışarı atılmasıyla, boşalma olur. Burada önemli bir sorundan bahsedeceğim. Erkekte cinsel birleşme ya da mastürbasyon sonrası boşalma olduktan sonra tekrar sertleşme için belirli bir süre gerekir. Cinsel uyarana

rağmen sertleşme olmamışsa bu birçok kişiyi endişelendirir. Erkekte sertleşme için belli bir süreye ihtiyaç vardır. Boşalma sonrası tekrar sertleşme ilk 24 saatte oluyorsa bu doğaldır. Yani bu durumda korkmaya gerek yoktur. Eğer 24 saati geçmesine rağmen olmuyorsa problem olarak algılanmalıdır. Erkeklerde boşalma süresi önemli bir konudur. 7-8 dakikalık cinsel birleşme sonucu boşalma olması idealdir. Ancak cinsel birleşme olamadan ya da olduktan sonra bir dakika içinde boşalma oluyorsa, erken boşalma olarak adlandırılır ve tedavi edilmelidir. Ancak birçok erken boşalan kişi, bu durumlarını bildiklerinden ikinci kez birleşmek isterler. Doğal olarak ikinci birleşme de alınan zevkin kısmen azalmasına rağmen, süre uzar, kişi kendini daha rahat hisseder. Ancak bu problemi çözmek daha gerçekçidir.

Erkekte cinsellikle ilgili yanlış bilgiler nelerdir?

Çoğu kulaktan dolma bilgiler olduğu için, gerçek olmasa da kafa karıştırıcıdır. Bunların bazıları şunlardır.

Yazının devamı...

Siberkondria Hastalığı

23 Aralık 2019

İnternette Hastalık Arama Hastalığı

Günümüzde bilgi edinmek için, hepimiz internete başvuruyoruz. Adres arama, yemek tarifi, tarih gibi konularda, internet ve ilgili sitelerde, çoğunlukla doğru bilgiye ulaşıyoruz. Tatmin olmadığımızda, gene internetten başka başka sitelere bakıyoruz. Bunların çoğunda kişinin hayatı doğrudan etkilenmez. Hatta kolaylaşabilir.

Sağlık, hayatımızın en önemli alanıdır. Günümüzde dünya genelinde yaşam süresi 79, Türkiye’de nerdeyse 76 olmuştur. 70 yıl öncesine göre insanlar yaklaşık 22 yıl daha az yaşamaktaydılar. Bunun en büyük nedenleri, insanların sağlığına önem vermeleri, spor yapmaları, tıp tekniklerinin ve ilaçların gelişmesi olarak söylenebilir. Doğal olarak sağlığımıza özen göstermek, öncelikli görevimiz olmuştur.

Bugün hepimiz internetten sağlıkla ilgili birçok siteye ulaşabiliyoruz. En çok ilgi gören sağlık siteleri; sağlık bilgileri veren siteler, diyet siteleri, insan psikolojisiyle ilgili olanlardır. Çoğunlukla vücudumuzda bir belirti gördüğümüzde, ilk olarak internete bakıyoruz. Bu belirtinin ne olduğu, hangi hastalığın habercisi olduğu, insan yaşamını nasıl etkilediği, ölüme sebep olup olmadığıyla ilgileniyoruz. Buna bazı kişiler google doktorluğu demektedir.

Sağlığı konusunda fazla endişeli olma durumuna Sağlık Kaygısı (Sağlık Anksiyetesi) denmektedir. Bu endişe basit bir meraktan hastalık hastalığına kadar gitmektedir. Sağlık endişesi arttıkça, hastalığı internetten arama durumu da artar. Artık en ufak belirtide kişi, internetin başında oldukça fazla zaman geçirmektedir. Bu duruma “İnternette Hastalık Arama Hastalığı” ya da “Siberkondriya” denmektedir.

İnternette Hastalık Arama hastalığının Zararları

1. Kişi en ufak belirtinin nedeni olarak, onlarca hastalık bulabilmektedir.

2. Bunu bir rahatlama davranışı olarak yaparken, birçok olumsuz bilgiyle karşılaşmaktadır.

Yazının devamı...