'Akdeniz küllerinden doğacak'

Çay Mahallesi’nin ardından Barış Mahallemizde de yerinde kentsel dönüşüm projelerinin başlamasını sağladık. Bu değişim hamlesi ile Akdeniz, küllerinden yeniden doğuyor; terk edilen değil, tercih edilen bir ilçeye dönüşüyor diyen Başkan Gültak, Kentsel dönüşüm projelerini Milliyet’e anlattı.

Mersin’i; hak ettiği yere taşımak, ülkemizin önemli bir şehri haline getirmek için öncelikle imar sorununu çözmek, çarpık ve düzensiz yapılaşmayı önlemek, yanı sıra yeni sanayi alanları ve lojistik alanlar açmak zorundayız. Tüm şehir, yerel yöneticiler ve kent dinamikleri olarak da buna yönelik proje ve çalışmalar üretmeliyiz. Bu şehrin en büyük sorununun imar ve çarpık yapılaşma sorunu olduğunu hep söylüyoruz. Sorun çözülünceye dek vurgulamaya devam edeceğiz. Şehrimiz, hak ettiği çehreye kavuşana kadar her koldan çalışacağız. Mersin’i, her açıdan yaşanılır, güvenli, konforlu ve kent yaşamının sağladığı tüm nimetleri, içinde yaşayanlara sunduğu bir şehir haline getirmekte kararlıyız. Bu bilinçle hareket ediyor, yetkili kurumlar, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri ile tartışıyor, hizmet ve proje üretiyoruz.

Akdeniz küllerinden doğacak

‘En ivedi sorun’

Bugün Mersin’in, özellikle de merkez ilçelerden biri olan Akdeniz’in çözüm bekleyen en hayati sorunları; kentsel dönüşüm ve imar sorunudur. Mersin kent merkezi ve diğer ilçelerimizde ömrünü tamamlamış yüzlerce konut bulunuyor. Bu konutların birçoğu da en küçük sarsıntıda yıkılma riski taşıyor. Hatta öyle ki, değil deprem; Akdeniz’de, aşırı yağmurlar sonucu yıkıldığı için ağır yaralanmalara yol açan çok eski evler, yapılar olduğunu biliyoruz. Mersin’de, kentsel dönüşüme en acil ihtiyaç duyan bölgelerin başında da Akdeniz ilçemiz gelmektedir. Akdeniz Belediye Başkanı olarak, insanlarımızın can güvenliğini tehdit eden bu duruma kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Tabi kentsel dönüşüm, sadece Akdeniz Belediye Başkanı’nın veya sadece Bakanlığın mücadelesi ile olmaz. Mersin olarak hep birlikte, kentsel dönüşüme destek vermeniz gerekiyor.

‘Başlamasını sağladık’

Akdeniz’in sorunları halledilmeden Mersin’in de sorunları çözülemez diyoruz. Bu bağlamda, Ankara nezdindeki yoğun ve kararlı girişimlerimiz sonucu, yıllardır sadece söylemde kalan Çay Mahallesi’nde, kentsel dönüşüm projesinin başlamasını sağladık. Bugün itibariyle 416 daire, 36 işyeri, 8 dükkanlı ticaret merkezi, sosyal donatılar ve 14 dönüm yeşil alanın yapımı tamamlandı ve ilk etapta hak sahibi vatandaşlarımızla yapılan görüşmelerde yüzde 82 gibi yüksek bir oranda projeye kabul var. Diğer yandan, Mersin kent merkezinde yer alan ve zaman içinde adeta çöküntü bölgesine dönüşen Barış Mahallemizi kapsayan 415 daire, 294 metrekarelik kültür merkezi ile 50 dükkandan oluşan kentsel dönüşüm projesinin temelini de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ve Değerli Milletvekillerimizin katılımlarıyla 20 Mayıs’ta gerçekleştirdik. Mersin kent merkezini dönüştürecek bu projenin de vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Akdeniz küllerinden doğacak

‘Mersin’de talep çok’

Çay ve Barış Mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız, Mersin ve Akdeniz’i geleceğe hazırlamak hedefiyle gerçekleştirmek istediğimiz değişime inandı. Mersin kamuoyunun büyük desteğini alıyoruz. Bugün itibariyle birçok mahallemizden kentsel dönüşüme talep geliyor. Bu konuda başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, kentimizdeki meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin de desteğini bekliyoruz. Çünkü çöküntü bölgesine dönüşmüş 150-200 yıllık mahallelerin sorunlarını rötuş ile makyaj ile değil tamamen yenileyip çözebilirsiniz.

‘Teşekkür ediyorum’

Akdeniz ilçemizi değiştirip dönüştüren, adeta devrim niteliği taşıyan hizmet ve projelerimize sağladıkları büyük desteklerinden dolayı; başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’ye, Değerli Bakanlarımıza ve Milletvekillerimize, birlikte mücadele verdiğimiz yol arkadaşlarıma ve aynı mesaiyi paylaştığım arkadaşlarıma çok teşekkür ediyor, en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

BURSA’NIN YÜZ AKI PROJELER

Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Osmangazi’de 3 dönemdir önemli projelere imza attıklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Milliyet’e konuştu.

Başkan Mustafa Dündar, “Bu hizmetlerin sadece Osmangazi’ye değil Bursa ve tüm Türkiye’ye değer kattığını düşünüyorum. Vatandaşların hayatına dokunan yaşam merkezleri, spordan sağlığa, eğitimden kültür sanat, çevre ve tarihi mirasın korunmasına yönelik sayısız eseri hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Fonksiyonel, ihtiyaca cevap veren, estetiği ve mimarisi ile Türkiye’ye örnek birçok hizmeti hayata geçiren Osmangazi Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında, şehircilik alanında Osmangazi Meydanı, tarihi mirasın yaşatılmasında Hisar, sosyal belediyecilikte ise Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi (BAREM), öne çıkıyor. Çalışmalarında önemli bir mesafe kat edilen üç proje de, Bursa’nın hali hazırdaki en büyük yatırımları olarak dikkat çekiyor.

Akdeniz küllerinden doğacak

İlk bölümü hizmete başladı

Osmangazi Belediyesi’nin yaşlı ve engelli vatandaşları rehabilite etmek amacıyla hayata geçirdiği ‘Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi (BAREM)’, kaliteli yaşamın merkezi olacak. Demirtaş’ta 20 bin 140 metrekare alan üzerine bir kampüs şeklinde inşa edilen merkez, 200 yaşlı, 150 engelli, 150 alzheimer hastası olmak üzere 500 kişiye hizmet verecek. Engelli ve yaşlıların hayatına değer katacak BAREM, ayrıca; iş atölyeleri, spor, yemek, müzik ve etkinlik salonları, 12 adet üçer kişilik dinlenme odası ve hobi bahçesi ile huzurun ve kaliteli yaşamın merkezi olacak. BAREM bünyesinde hizmet verecek Osmangazi Belediyesi Engelli Bakım Merkezi (OBAM) biriminin açılışı, AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un da katıldığı törenle hizmete açıldı. Yaşlıların hayatına konfor katmak, alzheimer hastaları ve engelli vatandaşlara rehabilitasyon ile yakınlarının sosyalleşmesine imkanı sağlamak için hayata geçirdiğimiz merkezin diğer bölümlerinin de önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacağını müjdelemiş olalım. Amacımız, toplumdaki dezavantajlı gruplara sahip çıkarak yaşamlarına kolaylık ve değer katmak, bakımları ile ilgilenen ailelerine de gün boyunca sosyalleşme ve dinlenme imkanı sunabilmek.

Akdeniz küllerinden doğacak

İlk etabı 2022 yılında açılacak

Şehrin merkezinde 155 milyon lira bedel ödenerek kamulaştırılan ve 100’den fazla binanın yıkılmasıyla elde edilen 40 dönüm arazi üzerine inşa edilen Osmangazi Meydanı’nda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bursa’nın son dönemdeki en önemli projeleri arasında yer alan meydan projesinin ilk etabının 2022 yılı sonunda vatandaşların hizmetine sunulması planlanıyor. 2 bin araçlık 4 katlı otoparkıyla şehir içi trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan Osmangazi Meydanı, bünyesinde yer alacak olan sosyal ve kültürel mekanları, millet kıraathanesi, aktivite alanları ile de Bursa’nın yeni marka değeri olacak. Şehrin çöküntü alanını ‘şehircilik felsefesi’ ile ihya ettiğimizi düşünüyorum. Tam anlamıyla bir kentsel dönüşüm gerçekleştirdik.

Akdeniz küllerinden doğacak

Gençlerden organik tarıma destek

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri ve Belediye personelleri ile birlikte Adabağ’da organik tarım çalışmaları kapsamında fide ekimlerine devam etti. Başkan Oprukçu: “Üretime önem verdiğimiz kadar geleceğimizin teminatı gençlerimizin üretime katılması bizleri çok daha mutlu ediyor. Onların emekleri, alın terleri çok kıymetli, bizim huzur şehri Ereğli’yi tahsis etme çabamızın temelinde de gençlerimiz yer alıyor. Azim, kararlılık ve üretken belediyecilik anlayışımızla çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Akdeniz küllerinden doğacak

10 milyon turist bekleniyor

Edirne Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile 90 acente temsilcisini Edirne’yi Keşfet Programı kapsamında 3 gün boyunca Serhat Şehri Edirne’de ağırladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın TÜRSAB heyetini karşılamasıyla başlayan Edirne’yi Keşfet programının ilk gününde Edirne Belediyesi Meclis Binası, Atatürk Odası, Selimiye Kent Meydanı ve Edirne Kent Müzesi’nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Akdeniz küllerinden doğacak

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...