Kaldığı yerden devam ediyor

Pandemi nedeniyle iki yıl ara verilen Didim VegFest, 4’üncü kez düzenlendi. Yoğun ilgi gören festivalle ilgili olarak Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Milliyet’e açıklamalarda bulundu.

İlk olarak 2017’de düzenlenen ve pandemi nedeniyle iki sene ara verilen VegFest her yıl dünyaca ünlü Apollon Tapınağı çevresinde düzenlendi.

Festivalde vegan sucuktan vegan dondurmaya kadar pek çok yiyecek sergilenirken, söyleşilerde vegan yaşam tarzı ve hayat felsefesine ilişkin bilgiler verildi. Öte yandan animatörlerin eşlik ettiği kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Üç gün süren festivale yerli ve yabancı birçok misafir katıldı.

Kaldığı yerden devam ediyor

‘Vegan beslenme tarzı değil’

Festivalle ilgili Milliyet’e açıklamada bulunan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, “Bu sene festivalimiz çok ilgi gördü. Festivale talep çok fazlaydı. İki yıldan sonra tekrar yeni bir ruhla festivalimizi gerçekleştirdik. Bu festivalin Türkiye’de sadece Didim’de yapılıyor olması bizim için gurur verici bir durum.

Kaldığı yerden devam ediyor

Dünyada ‘Vegan Dostu’ statüsünü kazanan ikinci kentiz. Vegan gerçekten çok önemli bir organizasyon. Vegan bir beslenme tarzı değildir. Vegan gerçekten bütün canlıların yaşam felsefesine saygı duyan, hiçbir canlıyı incitmeyen, dünyadaki doğal kaynakların gereğinden fazla tüketilme-mesi konusunda büyük bir farkındalık yaratmaya çalışan bir yaşam tarzı. Pandemi insanları doğal yaşantısına döndürmeye başladı. Doğal beslenme, basit yaşam insanların çok özlediği ve istediği bir şeydi.

Kaldığı yerden devam ediyor

Festivalimize Türkiye’nin her yerinden ulusal anlamda çok büyük talepler aldık. Katılımcılar bu festivalde olmaktan çok mutlu. Gelen ziyaretçilerimiz de her geçen yıl katlanarak artıyor. Giderek artan bir ilgi var. Bu da bizi çok mutlu ediyor” dedi.

Kaldığı yerden devam ediyor

Başkandan davet var

Başkan Atabay, ”Yerel yönetim olarak bizim görevimiz bu felsefeyi insanlara doğru bir şekilde anlatmak. Bunun da en şık şeklinin bir festival yapmak olduğuna inandık ve yola çıktık. Gördük ki çıktığımız bu yolda bu festivaller gerçekten çok anlamlı. Dünyada ve ülkemizde bir sıkıntı yaşanmaz ise gelecek sene düzenleyeceğimiz festivalimiz için şimdiden tüm misafirlerimizi davet ediyorum” dedi.

Kaldığı yerden devam ediyor

Bodrum’da sular sanatla yükseliyor

Bodrum’da yaşayan, birbirinden farklı dinamiklere sahip yirmi iki seramik/heykel sanatçısının eserleri Karaada Kaçakçı Koyu’nda maviliklerle buluştu. Su altında kurdele kesimiyle açılışı yapılan sergi, toplamda 22 sanatçının eserlerinden oluşuyor. Su altı dalışı yaparak sergi açılışına katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, su altında bir sanat parkı oluşturmanın, sanatı su altına taşımanın Bodrum için önemli ve güzel bir tanıtım hamlesi olduğuna değindiği konuşmasında şunları söyledi: “MeRQez Art’ın ana sponsorluğunda Deniz Müzemiz, Mavi Ege Rotary Kulübümüz, dalış okullarımız, belediyemiz, kaymakamlığımız, ticaret odamız, deniz ticaret odamız… Herkesin desteğiyle çok önemli bir projeye imza atıldığını düşünüyorum. Su altında toplam 22 sanatçının eseri var, her biri birer şaheser. Sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum. Muhteşem iş çıkarmışlar. Özellikle deniz kirliliğine, çevre duyarlılığına dikkat çeken bir proje. Su altında kadına şiddet bile işlenmiş. Biz Bodrum’un kültürle, sanatla, edebiyatla güzelleşeceğini düşünüyoruz. Bunun için çalışanlara da çok teşekkür ediyorum.”

Kaldığı yerden devam ediyor

‘Mersin’e müjde vereceğiz’

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Akdeniz ilçe sınırlarında bulunan Çay Mahallesi’ndeki 416 konutluk TOKİ konutlarını yerinde inceledi. Bakan Murat Kurum’a AK Parti Mersin milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın, Zeynep Gül Yılmaz, Hacı Özkan, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve TOKİ yetkilileri ile çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri eşlik etti. Ağustos ayında sosyal konut yapımı için Mersin’e bir müjde vereceklerine de dikkat çeken Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede hem merkezde hem ilçelerimizde, Toroslar’da 500 adet sosyal konutu hazırlıyoruz. Bunun dışında yine Akdeniz ilçemizdeki Mersin’in diğer ilçelerindeki yerlerde de ihtiyaca ve talebe göre de iyi bir sayıyı ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacaklar. Alt gelir grubu, dar gelirli evi olmayan vatandaşlarımızın ev alabilmelerine istinaden tüm Türkiye’de 81 ilde yaptığımız projenin bir ayağını da inşallah Mersin’de yapıyor olacağız. Ben şimdiden konutlarımız, sosyal donatılarımızın vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olsun diyorum.”

Kaldığı yerden devam ediyor

Görkemli kutlama

Beşiktaş Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı dört gün süren gençlik festivaliyle büyük bir coşkuyla kutladı. 16 Mayıs’ta İlk Adım Yürüyüşü ile başlayan etkinlikler, 19 Mayıs günü ‘O Zaman Renk Koşusu’ ve Zeynep Bastık Konseri ile final yaptı. Beşiktaş’ta kutlamalar Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Mayıs 1919’da Milli Mücadele ateşini başlattığı Akaretler’de ‘Bağımsızlık için İlk Adım Yürüyüşü’ ile başladı. Ata’nın yaşadığı evin önünde buluşan vatandaşlar ellerinde bayraklar, marşlar söyleyerek Başkan Rıza Akpolat ile birlikte Barbaros Meydanı’na yürüdü. Yurttaşlar ve Başkan Akpolat, Beşiktaş İskele’de Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma vapuruna bindiği noktaya karanfiller bıraktı. Beşiktaşlıların yoğun ilgisiyle gerçekleşen yürüyüşte Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Atatürk’ün mirasına ve Cumhuriyetimizin temel değerlerine sahip çıkma coşkumuzla yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Kaldığı yerden devam ediyor

550 kilometrelik bisiklet yolu

Konya Büyükşehir Belediyesi, 550 kilometreyle Türkiye’nin en uzun bisiklet yolu ağına sahip şehri Konya’da çocukların bisiklet yollarını kullanarak okula bisikletle güvenli şekilde gitmelerini sağlamak için “Güvenli Okul Yolları Projesi”ni ilk kez hayata geçirdi. Pilot okul seçilen Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu’na giden öğrencilere bisikletle eşlik eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Çocuklarımızın okullara bisikletle gelmelerini ve onların güvenli bir şekilde okullara ulaşımını sağlamak bizim en önemli önceliğimiz. Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla hayata geçirdiğimiz Güvenli Okul Yolları Projesi’nde bisiklet servisi görevi yapacak polisler ve zabıtalar çocukların geçiş güzergâhını güvenli hale getirerek çocukların okula bisikletle gelmelerini sağlayacak” dedi.

Kaldığı yerden devam ediyor

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...