Afganistan’daki insanlık dramının biricik sorumlusu ABD

Afganistan’ın ABD’de tam 3.5 milyar dolar parası var. Daha doğrusu “vardı.” Çünkü Amerikan mahkemelerinin kararıyla, Afganistan, Taliban’ın ABD’de 11 Eylül 2001‘deki kanlı saldırılarından sorumlu tutuldu ve tazminat ödemeye mahkûm edildi. ABD hükûmeti de Afganistan’ın ABD Merkez Bankası ve diğer bankalarındaki güya korunan paralarına el koydu.

Aynı durum, geçenlerde Rusya’nın da başına geldi. ABD hükumeti, Putin’in Ukrayna’ya açtığı savaş sebebiyle aldığı yaptırım kararları çerçevesinde henüz tam miktarı bilinmeyen Rus varlıklarını dondurdu. 500 milyar doları geçtiği sanılan Rus varlıkları, henüz Afganistan’ın mütevazı 3.5 milyarı gibi ABD hazinesine gelir olarak kaydedilmedi! Ama ciddi gazetelerde yazan ciddi bilim insanları ve uzmanlara göre, bu kararın eli kulağında.

Koca ülkeler evlerindeki hırsızdan korktukları için mi hazinelerindeki dövizi ABD, İngiliz ve İsviçre bankalarında tutarlar? Fakat bu başka bir konu. Ayrıca Rusya’nın net döviz ve altın varlığı 500 milyarı çok aştığına göre, Putin için gözyaşı dökmemize gerek yok.

Ancak Afganistan’ın durumu aynı değil... 40 milyon nüfuslu ülkede en kaba hesapla, 15 milyon kişi açlıkla karşı karşıya. Dikkat lütfen; açlık tehlikesiyle değil fiili açlıkla… Kötü beslenme gibi süslü ve soğuk ifadelerle resmedilen bir durumla değil… Ben bu satırları yazarken, siz bu satırları okurken, şu anda açlık halinde bulunuyorlar.

Sebep? Sebep, bir tarihte Sovyet işgalini kırmak için dönemin ABD başkanı Ronald Reagan ve İngiltere başbakanı Margaret Thatcher tarafından ülkeye mücahit adı altında doldurulan ve işleri bitince salıverilen işsiz-güçsüz Arap gençlerinden, Suudi Arabistanlı bir ABD müteahhidinin oğlu Usame bin Ladin’in yarattığı Taliban’ın ABD’de işlediği toplu cinayetler. Oysa Afgan halkı ve hükumeti, ne o zaman ne de Bush-Blair’in açtığı “Teröre Karşı Savaş” sonrasında Taliban’a karşı direnemezdi. 11 Eylül saldırılarındaki Afgan halkının sorumluluğu, ABD halkının sorumluluğundan daha fazla değil. Amerikalılar ve İngilizler, başkan Bush ve Başbakan Blair’in Teröre Karşı Savaş’ına engel olabilirler miydi ki, Afgan halkı ülkelerine seçimsiz el koymuş olan El Kaide ile mücadele etmedi diye sorumlu tutuluyor?

Bu 3.5 milyar dolar belki dünyanın gözüne küçük görünebilir ama Afgan halkını, çocuklarının böbreğini İsrail hastanelerine satmaktan, açlıktan kıvranmaktan kurtarabilirdi. Bu parayla ABD uçaklarının -Taliban ile mücadele adına- yangın bombaları ile kuruttuğu tarlalarına tohumluk buğday ithal ederek, en azından ekmek bulmalarına yeterdi.

Ama öyle olmadı. “Koca” Amerika kendi hatalarının sonunda zarar gören halkın alacağı tazminat için Afganistan’ın üç kuruşuna göz dikti. Ama bunun para için yapılmadığı belli. ABD, son 20 yıldır işgalinde tuttuğu ve her gün için 290 milyon dolar harcamaktan kurtulmak için eliyle teslim ettiği Afganistan’da Taliban’ı cezalandırmak için bunu yapıyor.

Ukrayna felaketi başlamasaydı, Avrupa belki sarı saçlı-mavi gözlü Ukraynalılarla uğraşmak zorunda kalmaz, kara saçlı-kara gözlü Afgan halkının dramıyla ilgilenebilirdi. Ama şimdi her gün 200 bin çocuk Amerika’nın açgözlülüğü sebebiyle yatağa aç giriyor.