Bir aşk hikayesi mi? Bir korku filmi mi?

İngiliz Economist dergisinin yazarı her kimse, çok realist-romantik birisi olmalı; geçen hafta Yunanistan ile Fransa arasında imzalanan yeni anlaşmaya bir taraftan “savunma ittifakı” diyor, diğer taraftan da Kirya Miçotakis’in “Bu, Fransızlarla Elenler arasında bir aşk hikayesi” dediğini yazıyor.

Tam bir yıl önce bu sütunda Miçotakis’e adaşı Kyriakos Venizelos’un Yunanistan’ı yakan tuzağı Avrupalıların, özellikle Fransa’nın yeniden kurduğunu hatırlatmış; 10 milyon Yunan’ın 1919’daki kadere tekrar ve yine bir Kirya’nın eliyle sürüklenmekte olduğunu ifade etmiştik. Yunan halkının Fransızlara bir aşk  beslediklerine dair bugüne kadar belirti görmedik; ama belli ki Kirya Miçotakis, gece rüyalarına giren Türkiye korkusunu Fransız zırhlıları, uçakları ve nihayet “savunma ittifakı” ile giderebileceğini sanıyor.

Economist’in biraz alaycı, biraz “Peki bu anlaşmanın suyu nereden geliyor?” merakını yansıtan makalesinde, korkunun sadece Yunanistan’a değil, Fransa’ya da ait olduğu belirtiliyor. Dergiye göre Macron’un Miçotakis’i gemiler, uçaklar, roketlerle donatmasının sebepleri arasında, Türkiye’nin sadece Kıbrıs açıklarında Yunan savaş gemilerini korkutup kaçırması yok; aynı zamanda Libya açıklarında Fransız Donanmasını da karşılamış olması da Macron’un rüyalarına giriyor! (Derginin mizah yazarı tarafından kaleme alınmış olması çok muhtemel yazısında ‘karşılamak’ diye çevirdiğimiz kullandığı “confront off” deyimi, “önüne çıkıp kaçırmak” diye de zengin bir anlam dağarcığına sahiptir!)

Bu aşk-korku masalı, Kirya’ya 18 Rafale muharip uçağı için 3 milyar Dolar, 3 firkateyn için  3,9 milyar dolar olmak üzere 7 milyar dolara patlayacak. İngiliz dergisi, geçen hafta Avustralya-ABD-İngiltere’nin AUKUS anlaşması sebebiyle, Fransız yetkililerin İngiltere’ye de ağız dolusu hakaret etmiş olmalarının intikamı olarak, “Bu anlaşmalara Fransa Avustralya’da kaybettiği denizaltı bedelini Yunanistan’dan tahsil edebilir” diyor. Ancak Yunanistan’ın bu yıl dış borcu 445 milyar doları bulduğuna göre, Macron uçakları ve gemileri, gerçekten parayla değil, muhtemeldir ki Yunan Başbakanın dediği gibi aşk bedeli olarak vermektedir. Ayrıca Macron’un AUKUS ile yediği darbenin (66 milyar dolar) acısı, öyle üç gemi, beş uçak ile çıkacak gibi görünmüyor.

Satış anlaşmaları bir tarafa, Fransa ile Yunanistan, NATO bünyesinde müttefiktirler ve bu ittifaka Türkiye de taraftır. Şimdi bir ülkenin iki müttefiki (isterseniz “sözde müttefiki” deyiniz), hem de birisiyle sınırdaş ise, bu ittifak için “Bu ne turşusu” demez misiniz?

Bu sorunun cevabını, yine 1919’da Venizelos’un üslubuyla Miçotakis, Paris’te vermiş bulunuyor:

“Tarih ve coğrafya Fransa ile Elenlerin birlikte olmalarını istiyor.”

Venizelos, Anadolu’yu işgal kararına “Küçük Asya’ya tekrar kavuşmamızı tarih ve coğrafya istiyor” diye yazmıştı.

Bu iki Kirya’nın kaderi gerçekten aynı olabilir; ama dileriz Yunan halkı aynı kaderi tekrar yaşamak zorunda kalmaz.