İndirimli teknoloji alışverişinde dikkat

Efsane Cuma 26 Kasım, Siber Pazartesi ise 29 Kasım’da başlıyor. İndirim festivallerinin en gözde kategorisi ise teknoloji. Teknolojik ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz, indirimlerin gerçek olup olmadığını nasıl anlarız?

İndirimli teknoloji alışverişinde dikkat

İndirimli alışveriş günleri sürüyor. Efsane Cuma 26 Kasım, Siber Pazartesi ise 29 Kasım’da başlayacak. İndirim festivallerinin en gözde kategorisi ise teknoloji. Cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon, giyilebilir teknolojiler, akıllı ev ürünleri ve aksesuarlar en çok ilgi gören ürünler arasında. İndirimli alışveriş yapmak isteyen teknoloji severlerin ise dikkat etmesi gerekenler var. Maalesef gerçekten indirim sunanlar kadar, bu dönemi fırsata çevirenler, dolandırıcılar da tetikte bekliyor. Teknolojik ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz, indirimlerin gerçek olup olmadığını nasıl anlarız? İdeasoft Pazarlama Müdürü Cenk Kanıkman, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

Fiyat araştırması yapın

“İlk olarak işe araştırma ve karşılaştırmayla başlayın. Şimdiden site ve mağazalarda almak istediğiniz ürün ve modelin fiyatını belirleyin. Bütün mecralarda fiyat araştırması yapın. Gerçek indirimin ne kadar olduğunu anlarsınız.

Tek bir e-ticaret sitesi ya da tek bir pazar yerinde gördüğünüz fiyatla sınırlı kalmayın. Blog ve forum sayfalarını, ürün hakkındaki kullanıcı yorumlarını okumak ve nereden aldıklarını bilmek çok önemli.

Kullanıcı yorumlarının satın alma davranışlarında çok önemli yeri var. Çok eski ve çok uç yorumları eleyin. Ortalama olarak iyi yorumları alın. Beğeni oranlarına da bakın.

En uygun fiyatlı ürünü seçtikten sonra bölgenize kargoyu sorunsuz getirecek kargo firması üzerinden sipariş vermeyi ihmal etmeyin.

TSE, ISO, CE gibi belgeler ürünlerin güvenilirliği açısından önemli. Karar verip alacağınız ürünün servis ve montaj sistemleri hakkında detaylı araştırma yapmanız da gerekir. Yaşadığınız çevrede ürünün servisinin şubesi olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Teknoloji ürünlerinde dikkat edilmesi gereken bir konu da garanti süresi ve orijinallik. Ortalama piyasa fiyatının altında olan ürünlerde buna iki kat fazla dikkat edin. Çok düşük fiyatları mutlaka sorgulayın ve orijinalliğini teyit edin. İndirimlerin piyasadaki diğer satıcılar ile ortalama fiyatlarını karşılaştırmak da bu dönemde uygulanan indirimleri yorumlamak için yol gösterici olacaktır.

Garanti süresi önemli

Markası fazla bilinmeyen ve yedek parçasını bulmakta güçlük çekeceğiniz ürünler için de kendinize şu soruyu sorabilirsiniz ‘Gerçekten değer mi?’ Garanti süresine ve garanti süresince oluşacak sorunları düşünmeli. Son kullanıcı ürünlerde bozulma, kırılma gibi durumlarla karşılaşabilir. Ancak servislerden kullanıcı hatası nedeni ile kullanıcıya tamir edilmeden geri gönderilir. Bu konuda da ciddi bir yasaya ihtiyacımız var.

Kırılabilecek bir ürünse teslim almadan önce kapıda kargo firması gözetiminde teslim alınmalı sorun olursa derhal tutanak tutulmalı. İade durumlarında size kolaylık sağlayacak firma ve siteleri seçmeniz gerekir. Adresi telefonu olmayan ya da bunları sitenin derinlerine atan yerlerden ürün almamanız gerekir. Emin olmak için telefonlarını da bir kere arayın.”

İndirimli teknoloji alışverişinde dikkat

Yeni tekno cihazlar

Vivo’nun yerel üretim Y serisinin yeni modeli Y21s satışa sunuldu. 6.5 inç’lik ekranı bulunan telefon, ilave göz koruma moduna sahip. Telefonun üçlü kamera sistemi var. 50 MP’lik geniş açılı ana kamera, 2 MP makro kamera ve 2 MP bokeh kameradan oluşuyor. Yüz güzelliği algoritmasına sahip 8 MP ön kamera, çarpıcı selfie’ler çekmenizi sağlıyor. 4 GB Ram’a sahip telefonda depolama alanı mikro SD kart desteğiyle 1 TB’a kadar genişletilebiliyor. Telefonun gün ortası rüyası ve gece yarısı mavisi olarak iki renk seçeneği var.

Anker, Soundcore R100 TWS bluetooth kulaklığı satışa çıkardı. Yeni kulaklık, bütçe dostu olmasıyla, tek şarjla 6.5 saate kadar, şarj kutusu ile 25 saate kadar çalma süresi sunmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. IPX5 su geçirmez özelliğine de sahip kulaklık, Hall sensör teknolojisiyle 3 saniyede telefona ya da bilgisayara bağlanabiliyor.

Amazfit, GTR 3 Pro, GTR 3 ve GTS 3 modeli yeni akıllı saatlerini Türkiye pazarına sunuyor. Yeni modeller akıllı sağlık takibini kolaylaştıran Zepp OS desteğine sahip. Yeni akıllı saat serisi, kullanıcıların kişisel tarzlarından ödün vermeden egzersiz takibi yapmalarına, sağlıklarını iyileştirmelerine ve yaşam tarzlarını geliştirmelerine yardımcı oluyor. Amazfit GTR 3 Pro’ya KDV dahil 2.499 TL’ye, GTR 3 ve GTS 3 modellerine ise KDV dahil 1.999 TL’ye ulaşmak mümkün.

Oppo’nun A16 modeli satışa çıktı. 6.52 inç’lik ekranı, 4 GB Ram, 64 GB+256 GB dahili depolama alanı, 13 MP, 2 MP ve 2 MP’lik üç arka kamerası, 8 MP’lik ön kamerası var. 5.000 mAh’lık pile sahip. Siyah ve mavi olmak üzere iki rengi var. Fiyatı 3.199 TL

DİĞER YENİ YAZILAR