İnsansı robotlar geliyor

Her alanda farklı yetenekleri olan insansı robot sayısı artıyor. Yemek yapan, paket taşıyan, yürüyen, mimik yapan, uçan, zıplayan… Bu alanda öne çıkan halihazırda onlarca robot var. İşte, son dönemde tanıtılan ilginç robotlar.

İnsansı robotların gelişimi sürüyor. Her alanda farklı yetenekleri olan robotlar geliştiriliyor ve hızla hayatımıza entegre oluyorlar. Çay servisi yapan, yemek yapan, paket taşıyan, yürüyen, sıçrayan, zıplayan, mimik yapan, uçan, eğitim veren, ev işlerine yardım edenler, hasta bakanlar… Teknolojiyle beraber her alanda işlev görebilecek robotlar geliştiriliyor. Bu alanda öne çıkan halihazırda onlarca robot var. Sophia, Ameca, Digit, Moley Robotic Kitchen, Max, Leo, Anymal, Atlas, Nadine, Tiger X-1, Strech, Handle, Spot Mini, Nao, Pepper, Astro en çok bilinen insansı robotlar arasında. Robot geliştirmede Boston Dynamics, SoftBank, ReWalk Robotics, Hanson Robotics gibi firmalar öne çıkıyor. 2021 yılında tanıtılan en ilginç robotlara göz attık.

Engebeli arazi vız gelir

İnsansı robotlar geliyor

Tiger X-1: Hyundai geçen yılın başında bu robot araç konseptini tanıttı. Bu robot engebeli arazide yürüyebiliyor ve yuvarlanabiliyor. Dört tekerli küçük bir otomobil gibi görüntüsü var. Birden fazla eklem noktasına sahip özel tekerlekli bacakları bulunuyor. Hem bir araç gibi tekerlekler üzerinde ilerleyebiliyor hem de eklem bacaklarıyla bozuk bir arazide ilerleyebiliyor. İnsan, kargo, ilk yardım paketi gibi farklı şeyler taşıyabilecek şekilde özelleştirilebilecek.

Dört ayaklı robot köpek

İnsansı robotlar geliyor

Max: Çinli Tencent, dört ayaklı robot köpeği geçen yıl lanse etti. Max adlı robot köpek yürüyebiliyor, koşabiliyor, sıçrayabiliyor ve hatta arka bacakları üzerinde durabiliyor. Adeta gerçek bir köpek gibi. Bacaklarına bağlı tekerleri var. Bu sayede engellere karşı zıplama ya da tırmanma yönünde modunu değiştirebiliyor. Max’ın sağlam kontrol algoritması var. Bu da onun mükemmel bir denge, reaksiyon ve koordinasyona sahip olmasını sağlıyor. Max, bir duvardan yukarı fırlayarak bir insandan bir paketi alabiliyor. Bu tarz robotların gelecekte güvenlik, kurtarma gibi alanlarda kullanılması bekleniyor.

Mimikleri taklit ediyor

İnsansı robotlar geliyor

Ameca: İngiliz teknoloji şirketi Engineered Arts tarafından geliştirildi. İnsana çok benzeyen robot, insanlarla konuşabiliyor, mimik yapabiliyor. Konuya göre mimikler yapabilen robot, bu işlev için 17 motora sahip. İnsanın jest ve mimiklerini şimdiye kadar en iyi taklit edebilen insansı robot olma özelliğini taşıyor. Duygulu yüz ifadeleri var. Oldukça gerçekçi dişlere sahip. Gri olan robotun cinsiyeti yok. Ameca henüz yürüyemiyor. Modüler bir yapısı var ve her parçası bağımsız olarak çalışabiliyor. 

Drone gibi uçuyor

Leo: Uçan robot Leo, 75 santimetre boyunda. Omuzlarında dört pervaneli bir motor ve karmaşık hareketleri yapabilmesini sağlamak için çok eklemli bacakları var. İki bacaklı robot, henüz prototip aşamasında. Drone ile robotun birleşiminden oluşuyor. Caltech firması tarafından geliştirilen Leo, hem yürüyüp hem de uçabiliyor. Kay kay yapabiliyor, ip üstünde yürüyor. Özel tasarımı sayesinde tüm karmaşık hareketleri yapabiliyor. Leo’nun, yüksek voltajlı hat denetimi ve yüksek köprülerin gözlenmesi gibi çok çeşitli robotik görevleri yapabilmesi hedefleniyor.

Evlerdeki en büyük yardımcı

İnsansı robotlar geliyor

Astro: Robotlar artık evlerde önemli işlev görecek. E-ticaret firması Amazon’un robotu Astro da bunlardan biri. Ev işlerinde yardımcı olarak geliştirilen robot kamerasıyla da güvenliği sağlıyor. Evlerde uzaktan kumandayla hareket ettirilebilecek. Evi dolaşarak olağandışı durumlarda uyarılarda bulunabiliyor. Büyük bir tekerleğin üzerine yerleştirilen ekran üzerinden kontrol edilen Astro, kullanıcıyla gözlerini kullanarak etkileşime geçebiliyor. 

TEKNO TUR

Yeni cihazlar satışa çıktı

İnsansı robotlar geliyor

Huawei, Watch Fit serisinin yeni üyesi Watch Fit mini’yi Türkiye’de satışa sundu. Hafif gövdesi ve dikdörtgen tasarımı ile ilgi çekiyor. Saat kullanıcıların sağlıklarını daha iyi yönetmelerini ve çeşitli akıllı özellikleri bileklerinden keşfetmelerini sağlamak için uzun pil ömrü, doğru sağlık izlemesi, kapsamlı fitness özellikleriyle geldi.

Anker, yeni kablosuz kulaklığı Soundcore Liberty 3 Pro’yu satışa çıkardı. Çevreye uyumlu ANC teknolojisiyle dinleme deneyimini artıran ve aktif gürültü engelleme özelliği sunan kulaklık, 360 derece ses sistemi, kulağın iç basıncını analiz eden HearID yapay zekâ teknolojisine sahip.

vivo, Y serisinin yeni modeli Y21’i pazara sundu. 6.51 inç’lik ekranı bulunan telefon, MediaTek’in Helio P35 işlemcisi, genişletilmiş RAM seçeneği, 1 TB’a kadar genişletilebilir 64 GB’lık depolama alanına sahip.

Acer, Swift X dizüstü bilgisayar serisine, taşınabilirlik ve güçlü performans özellikleriyle dikkat çeken, harici GPU’lu 14 ve 16 inç ekranlı iki yeni model eklediğini duyurdu. Acer ayrıca yeni Aspire C27 ve C24 hepsi bir arada masaüstü bilgisayar modellerini de tanıttı.

Logitech, yeni nesil video konferans sistemlerini tanıttı. Farklı ölçeklerdeki toplantı odaları için tasarlanan Rally Bar, Rally Bar Mini ve RoomMate modelleriyle iş verimliliğini artırmayı hedefliyor.

Honor, ilk katlanabilir akıllı telefonu Magic V’yi duyurdu. Telefon, gelişmiş ultra ince menteşe yapısı, daha geniş bir dış ekran ve Magic UI 6.0 arayüzü ile öne çıkıyor.