İnternet yazlığa taşınıyor!

Yazlığına, köyüne, yaylasına, teknesine, çadırına gidenlerin en önemli ihtiyacı internet oluyor. Pandemide dijital göçebelik artıyor

Uzaktan ve evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla yazlıklara ilgi arttı. Pandemide tatil için kullanılan yazlıklarda, yaylalarda, köy evlerinde, teknelerde, çadırlarda ise internet ihtiyacı öne çıkıyor. Bunun için hem internet hem de ürün sağlayıcıları yeni çözümler geliştirdi.

Süreli internet paketi

Operatörler yazlık internet kampanyaları başlattı. Türk Telekom, pandemi döneminde büyük şehirlerin kalabalığından uzaklaşarak kırsal bölgelerde dinlenmek isteyenler için ‘Yazlık İnternet Kampanyası’ sunuyor. Yeni yazlık internet tarifelerini nisan ayında başlattı. Bu kampanya ile kısa süreli internet ihtiyacını karşılamak için 2, 3 ve 6 ay süreli limitsiz internet paketleri hazırladı. Yazlık internet tarifeleri, paket süresi sonunda otomatik hat dondurmaya giriyor ve hat dondurma süresince müşteri farklı bir katma değerli hizmeti yoksa fatura oluşturulmuyor. Aboneler yazlık internet aboneliklerini devam ettirdiği sürece gelecek yıl aynı dönemde internet hizmeti tekrar kullanıma açılıyor ve yazlık internetten yararlanılmaya devam ediliyor.

Evdekini yanında götür

Vodafone ise taşınabilir ev interneti RedBox’la ev internetinin her yere götürülmesini sağlıyor. RedBox, modemi sayesinde 4.5G teknolojisini ev internetine dönüştüren, evde internet ihtiyacına alternatif çözüm arayan kullanıcılar için geliştirilmiş. RedBox sayesinde 4.5G’nin çektiği her yerde ev internetine ulaşılabiliyor. Diğer yandan yazlıklar için yaz boyunca satışı devam eden ev interneti kampanyası var. Aboneler, yazlık, yayla, köy evi gibi istedikleri yere ev interneti satın alıp, interneti 2 ay kullandıktan sonra yılda 300 güne kadar aboneliklerini dondurabiliyor. Böylece gelecek yaz abonelikleri tekrar aktif oluyor ve aynı fiyattan internet kullanmaya devam ediyorlar.

Faturalı ve ön ödemeli

Turkcell, tatil, iş, eğitim için uzakta ve yazlıkta bulunanlar için faturalı ve ön ödemeli seçenekler sunuyor. İhtiyaca göre aylık ya da üç aylık olarak hizmet sunan VINN Wifi Modem hizmeti ile internet bağlantısı nerede istenirse orada oluyor. VINN Wifi Modem hizmeti için yeni bir kampanya da başladı. Ayrıca Turkcell Superbox da var. Sabit internet hizmetine ihtiyaç duymadan 4.5G sim kartlı Superbox ile fiber hızında internet yazlık, kışlık evde ya da ofiste kullanılabiliyor. Kablodan bağımsız olarak evlere 4.5G teknolojisi ile havadan internet sağlayan Superbox’la Türkiye’nin her yerinde evler fiber hızında internete erişiyor.  

İnternet yazlığa taşınıyor

32 cihaza kadar bağlantı imkânı

Dönemsel yaşanan yerlerde yeni bir internet aboneliği yapmak istemeyenler ya nakil yaptırma yoluna gidiyorlar ya da farklı çözümler arıyorlar. Bu farklı çözümlerden biri de mobil ağ kullanmak. Özellikle yazlığın bulunduğu bölgede sabit internet bağlantısı yoksa ya da sorunluysa bir data hattı ve 4.5G yönlendiriciyle sorunu çözmek mümkün. TP-Link, 4.5G yönlendirici konusunda pek çok model seçeneği sunuyor.  

Sabit internet hattı olmayan yazlık evlerde, 4.5G yönlendiriciler ile Wi-Fi ağı oluşturmak mümkün. En az 32 cihaza kadar bağlantı desteği sağlayan bu ürünlerle tüm aile güvenli bir şekilde internete erişebiliyor.  

İnternet yazlığa taşınıyor

Dijital göçebelik yaygınlaştı

Pandeminin etkisiyle dijital göçebelik yaygınlaşıyor. İnsanlar yazlıklarından, köylerinden, teknelerinden çalışmalarını sürdürüyor. Bu tarz çalışanlar için iyi bir internet bağlantısı da önem taşıyor. Ağ teknolojisi firması Zyxel’in geliştirdiği ürünler, yazlığa gidenlerin ya da dijital göçebe olarak çalışanların yaşamlarını kolaylaştırıyor. Zyxel WAH7601 4G LTE taşınabilir router bunlardan biri. 150 Mbps’ye varan veri hızlarıyla anında internet bağlantısı sağlıyor. Kompakt tak ve çalıştır tasarımı var. Cihaz kolayca cepte taşınabiliyor. Birkaç katlı yazlığı olanlar için ise menzil genişleticiler bulunuyor. WRE6602 menzil genişletici, mevcut modem ya da router’ı değiştirmeden kablosuz internetin kapsama alanını artırmayı sağlıyor.

YENİ ÜRÜN

Yeni kablosuz kulaklık

Oppo, Danimarka merkezli hoparlör üreticisi Dynaudio ile yaptığı iş birliğinin ilk ürünü olan Enco X kablosuz kulaklık modelini Türkiye’de satışa sundu. Kulaklıkta yeni DBEE 3.0 ses sistemi kullanıldı. Çift çekirdekli bir bluetooth gürültü azaltma çipine sahip olan Enco X, hibrit aktif gürültü önleme özelliğiyle geliyor. Kablosuz kulaklıkta dört farklı mod için ayarlama yapılabiliyor. Ürün, ayarlanabilir filtre ve rüzgâr gürültüsü tespit mekanizması sayesinde tüm gürültüleri ortadan kaldırıyor. Şarj kutusuyla 25 saat müzik dinleyebilir veya 15 saat telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Fiyatı 1.499 TL olarak açıklandı.

İnternet yazlığa taşınıyor