Kimlik ve telefonunuzu hiçbir kuruma vermeyin

‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) göre belirlenen kurallara aykırı hareket edip bilgi, belge isteyen, saklayan ve bu verileri paylaşanlar için cezai işlem var. İşte, kişisel verilerle ilgili bilmeniz gerekenler...

Kişisel verilerin nasıl korunacağı yasalaştı. Buna rağmen hâlâ bazı oteller kimlik fotokopisi, kasiyerler cep telefonu numarası, spor salonları parmak izi, işverenler ise din ve ırk gibi bilgiler istiyor. Yeni yasa, ‘Vermeyin!’ diyor. 2016’da yürürlüğe giren 6698 sayılı ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre kimse bunları sizden isteyemez. Vatandaş isterse kişisel verilerini sildirebilir. Kişisel verilerin nasıl korunacağı ve saklanacağı son dönemde en fazla tartışılan konuların arasında yer alıyor. Ancak, 2016’dan bu yana hayati öneme sahip yanlış uygulamaların devam ettiği ve vatandaşların bu konuda uyarılmaları gerektiği ifade ediliyor. Konuyla ilgili danıştığımız yetkililer bakın ne diyor:

İhlalin cezası ağır

Avukat Murat Altındere şu bilgileri verdi: “Bugün Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) bir denetime çıksa işletmelerin yüzde 90’ı milyonlarca lira ceza alır. Kimse veri güvenliğini sağlama noktasında üzerine düşenleri yapmıyor. İş başvurusu için alınan CV’lerin gerekli pozisyon dolduktan sonra iki ay içinde imha edilmesi gerekiyor. Özlük dosyalarında kişiye ve eşi ile çocuklarına ait belgelerin çoğu yasadışı tutuluyor. En önemlisi de şirketlerin arşivlerini acil temizlemeleri, bazı bilgilerin de üzerinin kapatılması ya da karalanması gerekiyor. Veri gizliliğini ihlal etmenin cezası bir yıldan 4.5 yıla kadar hapis cezası, VERBİS’e kayıt olmamanın para cezası ise 27 bin liradan başlıyor, bir milyon 802 bin liraya kadar çıkıyor.”

Fotokopisini alamaz

Avukat Sefa Karcıoğlu ise, “Başta otel ve benzeri konaklama yerleri sizden kimlik fotokopisi alamaz ve tarayıp kopyasını kayıt altında tutamaz. Kimlik bilgileriniz sadece emniyet sisteminde yer alır. İş başvurusunda bile kimlik fotokopisi vermek zorunda değiliz. Marketlerde alışveriş sırasında fatura ve benzeri evrak düzenlemesinde kasiyere telefon numarası istendiğinde vermeyin, çünkü gönderilen onay kodu ile neyi onayladığınızı bilmiyorsunuz. Ayrıca hastane, spor salonu vb. hizmet satılan yerlerde parmak izi alınamaz ve göz taraması yapılamaz” diye özetliyor.

Altı ay uzatıldı

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca ise, bakın ne diyor: “Misafirlerimizin bir an önce tatile başlaması için fotokopi alma yolunu seçiyoruz. İşlemleri tamamlandıktan sonra da fotokopileri imha ediyoruz. Vermek istemeyen müşteriyi mecbur tutmuyoruz. Alınan kimlik bilgilerini otel kırsal bölgedeyse jandarmaya, değilse polise bir saat içinde bildiriliyor. Onun için otellerimize gelen konukların bilgilerini almak ve sistemimize işlemek zorundadayız. 1 Ocak 2020’den itibaren uygulanacak kanunla ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Ancak, süre 6 ay uzatıldı. Tesis yöneticileri yeni sezon içen hazırlıklarını yaptı. Ne isteniyorsa, ona göre hareket edeceğiz. Çok hassas ve büyük cezaların olduğu bir konu.”  

Doğru bilinen bazı yanlışlar

- Kargoda kimlik numarası ve ürün açıkca yazılamaz.
*İşverene sizin hakkınızda toplanan belgeleri ne kadar süreyle saklayacağını ve ne amaçla kullanacağını sorun. Özellikle sağlıkla ilgili bilgilerinizi.
- İşyerinizde kişisel mail adresi kullanmayın. Tüm verileriniz kayıt altına alınabiliyor.
- İşyerindeki odalarda kamera olması uygun değil. Ortak alanda olabilir. İşveren personele verdiği aracı mesai saatinden sonra takip edemez. Takip sisteminin kapatılması gerekiyor.
- Bankanız sizin izniniz dışında hesap bilginizi asla paylaşamaz.
- Bir arkadaşınızın numarasını kendisine sormadan başkası ile paylaşamazsınız.
- Otel ve benzeri konaklama yerlerinde kimlik fotokopisi vermeyin, verirseniz üzerini çizin ve altına ne amaçla alındığını yazın.