Pozitif enerji nedir, ne değildir?

16 Kasım 2023

Son dönemde pozitif enerji denince insanların aklına “sürekli pozitif olmak” algısı gelmektedir. Hatta birçok insan kendini mutlu ve pozitif olmak konusunda zorunlu hissetmekte, hiç negatif hissetmeye hakkı yokmuş gibi düşünmektedir. Bunun temel sebebi pozitif enerjinin daima en üst seviyede sürüp gittiğinin ya da yaşamdaki tüm imtihanlardan muaf olunduğunun zannedilmesidir. Her iş alanında olduğu gibi pozitif bakış açıcı geliştirilmesi beklenen iş alanlarında da olumsuzluklar olabilmektedir. Bu yazımızda pozitif enerjinin ne olmadığı konusunda bizlere farkındalık kazandıracak ipuçları vermeyi seçtim.

Pozitif enerji, spiritüel yaşam, pozitif bakış açısı:

- Daima pozitif olacağımız anlamına gelmez.

- Hastalıklarımızı tedavi etmez (Tıbbi müdahale ve tıbbi alan hekimlerin, sağlıkçıların alanıdır.)

- Hayatımızda her şeyin yolunda gideceğini taahhüt etmez.

- Herkesin bize iyi davranmasını sağlamaz.

- Bizi gerçeklikten uzaklaştırıp savunmasız kalmamıza neden olmaz.

- Kötü niyetle yapılan işleri ya da durumları kamufle etmez.

Yazının Devamı

Yaşam enerjimizi azaltan şeyler

30 Ekim 2023

Bazen güne çok dinamik başlasak da daha günü yarılamadan enerjimizin düştüğünü fark ederiz. Bunun temel sebebi gün içinde uğraştığımız konuların enerjimizi hızlı tüketmesidir. Çoğunlukla bedenen olmakla birlikte ruhen ve zihnen de enerjisel olarak tükeniriz. Yaşam enerjimiz düştükçe gün içinde yapacağımız tüm eylemler bizler için daha ağır bir yük haline gelir.

Yaşam enerjimizin düşmesinin temel sebeplerinden biri bize ait olmayan enerji alanlarına dâhil olmamızdır. Bir başkasının sorumluluk ve aura alana dâhil olarak onun hayatını kolaylaştırmak istedikçe kendi yaşam enerjimizi eksiltmeye başlayabiliriz. Özellikle karşı taraf bizden net bir şekilde yardım talep etmemişse ve amacımız karşı tarafın onay ve takdir alanına hizmet etmekse otomatik olarak kendi enerji alanımızdan eksiltmeye başlarız. Bununla beraber özellikle negatif insanları pozitife çekmek için harcamış olduğumuz gayret ve emek de enerji alanlarımızın azalmasına sebep olur. Çünkü negatif insanı pozitife çekmek, pozitif insanı

Yazının Devamı

Pozitif etki gösterecek beden dili hareketleri

16 Ekim 2023

POZİTİF GÖSTERECEK BEDEN DİLİ HAREKETLERİ

Sözlerimiz kadar beden dilimiz de iletişimimiz için etkendir. Çoğunlukla ne söylediğimiz kadar nasıl söylediğimiz de vermek istediğimiz mesaj için önemli bir değer taşır. Kontrollü olabilmek, bedenimizi yönetebilmek, diyalog sürecinde hem bizi kazançlı tarafta tutar hem de daha çekici, daha pozitif bir enerji yaymamızı sağlar. Sözlerimiz ve davranışlarımız ortak frekanstan yayılmaya başladığında kendimizi en iyi şekilde ifade etme zeminini oluşturmuş oluruz.

İşte bizi daha pozitif gösterecek bazı beden dili hareketleri:

Omuzların açık ve dik durması

Duruşumuz ne kadar dik olursa o kadar kendimizden emin görünürüz. Bu duruş, karşı tarafa güven vermekle beraber omurga üzerinde hizada duran çakralarımız için de daha dengeleyici ve rahat hissettiren bir alan oluşturur. Özgüvenimizin arttığını hissederiz. Zihnimiz beden hareketlerimize göre daha kolay programlanacağından bedenimiz de kaygı ve panikten uzaklaşacaktır.

Göz teması kurmak

Gözleri daima kaçırmak çekingen bir duruş

Yazının Devamı

İletişimi pozitif etkileyen cümleler

21 Eylül 2023

İletişimde “ne” söylediğimiz kadar tabii ki “nasıl” söylediğimiz de önemlidir. Bununla birlikle seçtiğimiz kelimeler cümlenin etki alanını genişleterek verilmek istenen mesajı karşı tarafa daha fazla iletecektir. İşte o cümlelerden bazıları:

'Söylediklerini düşündüm'

Karşı tarafı dikkate aldığınızı ve konu üzerine yoğunlaştığınızı gösterir. Dikkate alınmış olmak anlaşılmayı kolaylaştırır. Anlaşılan insanın öfkesi yatışır ve konuya daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya başlar.

'Senin için yapabileceğim bir şey var mı?'

Bu soru, genel geçer bir teselliden çok daha fazlasıdır. Kişi kendini değerli hissetmekle beraber yaşadığı sorunda yalnız olmadığını da fark eder. Sorunları ya da gündemi gözüne daha aşılabilir gelir. Ayrıca sizi diğer insanlardan farklı bir yere koymasını da destekler. Siz kişiyi özel hissettirdikçe geri bildirimlerde pozitif olacaktır.

'Senin olduğun her yer güzelleşiyor'

Kişinin güzelliğinden, hoşluğundan ziyade ortama kattığı enerjiyi fark etmeniz, onun varlığını onurlandırmanız özgüvenini

Yazının Devamı

Bulunduğumuz yerde kabul görüyor muyuz?

31 Ağustos 2023

Çoğu zaman etrafımızdaki kişilerin hakkımızda ne düşündüğünün bizim için önemli olmadığını söylüyor olabiliriz. Fakat iç sesimiz ve taban enerjimiz, her zaman bir parça başkalarının bizi kabul etmesini, varlığımızı olduğu gibi onaylamasını ister ve bu gayet normaldir. Peki, olduğumuz yerde kabul görüp görmediğimizi nasıl anlarız?

Kabul görmek, bir noktada varlığımızın, karakterimizin, düşüncelerimizin kendimize ait olduğunu, hayatı yaşama şeklimizin böyle olduğunu gösterme halimizdir. Kendi sınırlarımız, kendimizi ifade etme şekillerimiz ve önem verdiğimiz her şey kabul alanımızı belirler. Kendimizi kolay ifade edebildiğimiz, sevdiğimiz şeyleri rahat söyleyebildiğimiz, kendimizi sürekli düzenlemek zorunda kalmadığımız, söylediklerimizin yanlış anlaşılmasından korkmadığımız alan, etkileşim içinde olduğumuz kişilerin yanında gerçek kendiliğimizi yaşadığımız alandır. Yargıdan uzak, baskılanmamış olan yer kabul alanını oluşturur.

Diğer taraftan karşımızdaki kişiyi de aynı oranda kabul etmemiz gerekir çünkü uzun soluklu

Yazının Devamı

Sohbetten uzaklaştıran sorular

17 Ağustos 2023

Bazı sorular vardır ki insana ikilem yaşatır, cevap versen sınırlarını zorlamış olursun, cevap vermesen ortam gerilir. Bununla birlikte asıl ilginç olan bu soruların kimseye faydasının olmamasıdır. Karşılıklı sohbette ortak bir fayda içermediği gibi ortada verilmesi gereken bir mesaj da yoktur. Daha çok bireysel alanları ilgilendirir. Zaman zaman farkında olmadan bizler de bu soruları soruyor olabiliriz. Konu açmakta zorlanan kişiler sohbete en klişe sorularla devam edebilir ve bu klişeler itici olabilir. Karşımızdaki kişinin sohbetten uzaklaşmaması için alakasız ortamlarda sorulmaması gereken bazı soruları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çok zayıflamışsın, hasta mısın? / Kilo mu aldın sen?

Bu iki soru da kişi üzerinde negatif etki yaratacaktır. Kilo almış ya da vermiş olabilir, hasta da olabilir. Paylaşmak isteseydi zaten paylaşırdı. “Ben iyi niyetle sordum” demek yerine sohbet sırasında gözlemlemek ve dinlemek daha katkı olur. Bazen insan bir derdi olsa dahi anlatmak istemeyebilir.

Aylık gelirin ne kadar?

Kişilerin mali durumlarını merak etmenin tam olarak neye hizmet ettiğini düşünmek gerekir. Soruyu

Yazının Devamı

İçe değil dışa enerji aktarımı

20 Temmuz 2023

Pozitif enerji kadar enerjinin yönetimi de yaşam akışımız için önemlidir. Çoğunlukla başımıza gelen şeylerde konuları içselleştirme eğiliminde oluruz. İçselleştirme, bir durum hakkında kendimizde kabul ettiğimiz tutum ya da kendimizde o konuyla ilgili aradığımız yönlerdir. Çoğunlukla da içselleştirme yaparken kendimizin eksik ya da hatalı, yanlış olduğu fikrine kapılırız. Her ne kadar dışarıdan böyle görünmüyor gibi gelse de içselleşen konunun enerjisi dışarıya yansır. Testinin içinde ne varsa dışına sızan da o olacaktır. Örneğin para kazanmakla ilgili olarak yeteneksiz, başarısız, talihsiz olduğunu içselleştiren kişi, “Ben çok zenginim, bolluk benimle” vb. olumlamalar yapsa da ortaya çıkan frekans iç enerjiye aittir. Bu sebeple kendimize olan bakış açılarımız, yargılarımız ve içselleştirdiğimiz tüm durumlar çok önemlidir.

İçselleşen durumun enerjisi dışa aktarıldığında kişi rahatlama yaşar. Beden buna ihtiyaç duyar. Bu sebeple dışa aktarımı egzersiz olarak nasıl yapacağını bilmese de beden bir süre

Yazının Devamı

Daha pozitif bir yaşama sahip olmak için ipuçları

7 Temmuz 2023

Her birimiz yaşamımızı güzelleştirmek, kendimizi geliştirmek isteriz. Ancak bunu yapmak, çoğu zaman söylemek kadar kolay olmaz. Çevremizin bizlere bakış açısı, kendimizi yargılayıcı düşünce şeklimiz, yetiştirilme şeklimiz, öğrendiğimiz doğrular, belki de doğru bildiğimiz yanlışlar, yanlış bildiğimiz doğrular bu süreci etkiler. Yaşamımızda pozitif bir alan oluşturmak için öncelikle pozitif yaşamın bir bakış açısı olduğunu, pozitif yaşamın ya da pozitif enerjinin daima mutlu olmak anlamına gelmediğini bilmemiz gerekir. Her an mutlu olmak zorundaymışız gibi düşünmek üzerimizde baskı oluşturmakla beraber hayatımızın gidişatına da uygun değildir. Olumsuz şeyler illaki olacaktır. Önemli olan hayatımızın yönetiminin kendimizde olduğunu fark ederek seçim yapabilmemizdir. Yas süreçlerimiz, kayıplarımız, üzüntülerimiz yaşamımız boyunca var olabilir. Böyle dönemlerde destek de alabiliriz, kendimiz de aşabiliriz. Bunlar, pozitif bir yaşama sahip olmamıza engel değildir.

Pozitif bakış açısı ile pozitif ayrımcılığı fark etmek

Çoğunlukla farkına

Yazının Devamı