2022'de yayınlanacak 10 albüm

Nilüfer Yanya’nın “Painless” adlı albümünün yayın tarihi 3 Nisan. Yanya’yla bir süre önce Londra’daki bir konseri öncesinde buluşmuştum ve bilgiler almıştım. Karantina günlerinde Londra ve Penzance’ta kaydedilen albüm yabancılaşma, yalnızlık, tecrit gibi temalarla günümüzün bilinçaltına dalıyor. Alternatif rock sahnesinde yılın en iyi albümlerinden biri olacağını tahmin ediyorum. Öncü parça “Stabilise”a bakarak beklentimizi yüksek tutuyoruz. Yanya’nın 2022 turnesi Twitter hesabında açıklandı. Bir konser maratonu onu bekliyor.

2022de yayınlanacak 10 albüm

Cat Power’ın “Covers” albümü, adı üzerinde cover şarkılar içeriyor. Yayın tarihi 14 Ocak. 12 şarkının yer alacağı albümden bazı cover’lar geçtiğimiz aylarda yayınlanmıştı. Frank Ocean cover’ı “Bad Religion”, The Pogues cover’ı “A Pair of Brown Eyes” ve kendi cover’ı “Unhate” bunlar arasında. Çok iyi yorumlar hepsi.

Band of Horses, “Thing are Great” adlı albüm ile 4 Mart’ta karşımızda olacak. Bu albümden “In Need of Repair”in videosu iki hafta kadar önce yayınlandı. Şarkıya ve aldığım duyumlara bakarak şunu söyleyebilirim, şahane bir albüm geliyor. Band of Horses’ı, özellikle de “Funeral” zamanlarını sevenler; heyecanlanın!

Mitski’nin 4 Şubat’ta yayınlanacak albümünün adı “Laurel Hell”. Albümden yayınlanan “The Only Heartbreaker”, 80’lerden kopup gelmiş synthe’ler ve drum machine sound’uyla A-Ha’nın “Take On Me”sinin Mitski tarzı üzgün versiyonu gibiydi. Konu kırık kalpler olduğunda Mitski’nin müziğinden iyisi bence yok. 12 şarkılık bir hayal kırıklığı, aşk acısı, terk edilme ve karşılıksız aşk şöleni. Bence şahane. Sizce?

Placebo’nun yeni albümü “Never Let Me Go”, 25 Mart’ta bekleniyor. Grubun 2019’dan bu yana devam eden kayıt sürecinin bir sonucu olacak bu albüm. Günümüzde albümler genellikle stüdyoda bir haftada kaydediliyor. Öyle kaydı yıllara yayılan albüm bulmak artık giderek zor. Doğrusu merak ediyorum. Yayınlanan “Surrounded by Spies”a ve albümle ilgili diğer duyumlara ve edindiğim bilgilere bakarak sağlam bir rock albümü bekliyorum. Dokuz yıl aradan sonra heyecan verici yeni şarkılar.

Simon Green (Bonobo) 2021’i boş geçirmedi. Yayınladığı yarım düzine kadar şarkı yanında T.E.E.D ile birlikte 2020 sonunda yayınladıkları “Heartbreak”, Grammy’lere aday bu yıl. Yeni albüm “Fragments”, 14 Ocak’ta geliyor. Öncü şarkılar “Otomo” ve “Shadows”a bakarak yılın en iyi albümlerinden biri geliyor diyebilirim rahatlıkla.

Çok sevdiğim ekiplerden Midlake, “For the Sake of Bethel Woods” adlı albümünü 18 Mart’ta yayınlayacak. Sekiz yıllık bir aradan sonra yeniden en sevdiğim vokalleri, şahane davul sound’unu özetle Midlake’i yeni şarkılarla dinlemek heyecan verici. Merak edenler albümde yer alan “Meanwhile...”ı hemen dinleyebilirler.

Jack White, 2022’de “Fear of the Dawn” ve “Entering Heaven Alive” adlı iki albüm yayınlayacağını açıklamıştı. Albümler Nisan ve Temmuz’da gelecek. White’ın “Taking me Back” isimli yeni şarkısı bir video’yla birlikte Kasım’da yayınlanmıştı. Maviye boyadığı saçları, aynı renk gitarıyla çok iyi bildiğimiz ve özlediğimiz dinamik rock/blues müziğini hafiften revize ederek sunuyor. İki albümü de merakla bekliyorum.

Stereophonics’ten “Oochya!” Mart’ta geliyor. Gallerli grubun “Do Ya Feel My Love” adlı single’ını hemen dinleyebilirsiniz. Albüm Stereophonics dinleyicisini yeni maceralara sürükleyecek bir albüm değil. Ama zaten bunu istemiyoruz. Stereophonics hiç değişmesin. Benim beklentim bu.

Red Hot Chili Peppers’ın 2022’de yayınlayacağı yeni albümü neredeyse bitirdiğine dair haberler bir süredir geliyor. 2006’daki “Stadium Arcadium”dan bu yana yayınlanan ilk albüm olacak. Bu zaman diliminde dünya çok değişti, acaba elemanlar nasıl değişti, nelerden etkilendi göreceğiz. Chad Smith’in yakın zamanda Rolling Stone’a anlattığı üzere grup hep dönemin ruhunu bir şekilde yakalamayı başardı. Bu defa da aynısını yapmaya çalışıyorlar. John Frusciante de yeniden kadroda, hatırlatalım.